Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaSajtóközlemények, sajtóanyagok
A jelentős hazai tudományos és innovációs potenciál fokozottabb gazdasági hasznosítását és a KFI célú költségvetési ráfordítás növelését szorgalmazzák az EU szakértői
A jelentős hazai tudományos és innovációs potenciál fokozottabb gazdasági hasznosítását és a KFI célú költségvetési ráfordítás növelését szorgalmazzák az EU szakértői
2016. szeptember 20.
Módosítás: 2017. december 04.
Olvasási idő: 5 perc
Elismerik a hazai kutatás-fejlesztési és innovációs rendszer folyamatban lévő átalakítását az EU által felkért független szakértők, akik jelentésükben rámutattak, hogy a terület valódi, strukturális megújulása a magyar tudományos kiválóság és az innovatív, nemzetközi vállalatok jelenlétének kiaknázásával és az állami K+F ráfordítás fenntartható növelésével hozhat a gazdaságban is változást.

Az Európai Bizottság által felkért független szakértői panel főbb megállapításai kitérnek arra, hogy elengedhetetlen a KFI szereplők állami finanszírozásának fenntartható növelése, továbbá olyan KFI stratégiai vízióra van szükség, amelyet magukénak éreznek a különböző kormányzati szervek, és amely a társadalom által elfogadható és az érintettekkel folytatott párbeszéd során alakul ki. Emellett, a közös jövőkép megteremtése érdekében erősíteni szükséges a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal és a tágabb tudományos és innovációs közösség közti folyamatos strukturált párbeszédet és annak hozzájárulását az NKFI Hivatal tevékenységéhez. A közfinanszírozású KFI rendszer minőségének és hatékonyságának növelése érdekében a KFI programok és projektek értékelési és finanszírozási mechanizmusát a nemzetközi szakértői értékelési sztenderdeknek megfelelően kell kialakítani. A kutatói karrierlehetőségeket és munkafeltételeket vonzóbbá kell tenni, különösen a fiatal kutatók számára. A szakértők szerint szélesíteni szükséges a magyarországi innovációs bázist, amely jelenleg néhány meghatározó vállalatra koncentrálódik, továbbá a pozitív gazdasági hatás elérésének érdekében kulcsfontosságú az intenzívebb együttműködés a tudományos szféra és az innovatív vállalkozások között.

A nemzetközi szakértők az NKFI Hivatal létrejöttével 2015 eleje óta zajló rendszerszintű átalakítási folyamatok közepette végezték munkájukat, számos esetben pusztán a változások szükségességét rögzítve, az elindított folyamatok eredményeit még nem realizálva. A szakpolitikai ajánlások megfogalmazásával párhuzamosan az NKFI Hivatal további feladatokat valósított meg a hazai rendszer megszilárdításával kapcsolatban.

Az NKFI Hivatal létrehozása és a KFI versenypályázati rendszer megújítása a peer review folyamattal párhuzamosan
Az NKFI Hivatal létrehozása és a KFI versenypályázati rendszer megújítása a peer review folyamattal párhuzamosan

A következtetések re reagálva Pálinkás József, az NKFI Hivatal elnöke elmondta: örvendetes, hogy a szakértők megerősítik, hogy biztosítani kell a hazai kutatásfejlesztés és innováció fenntartható finanszírozását ,és a hazai kutatóhelyek, valamint innovatív vállalkozások közötti intenzívebb együttműködésre ösztönöznek. A KFI stratégia kidolgozására vonatkozó javaslat kapcsán kiemelte, hogy a versenypályázati rendszer felhívásainak meghirdetése az érintettek bevonásával kidolgozott Nemzeti Intelligens Szakosodási Stratégia alapján történt, melyet a szakértői javaslatok nyomán fokozottan szem előtt tartanak a jövőben is. „A pályázati értékelést érintő javaslatok visszaigazolják számunkra, hogy célszerű volt az anonim szakértők bevonására és a többszintű testületi értékelésekre épített bírálati rendszer megerősítése 2015-ben” – hangsúlyozta Pálinkás József, hozzátéve, hogy az NKFI Hivatal a jövőben is fórumot teremt az értékelőknek és pályázóknak, ami lehetőséget ad a kölcsönös visszajelzésekre. Pálinkás József elmondta még, hogy az NKFI Hivatal többek között a posztdoktori felhívás megújításával válaszolt a kutatói utánpótlás biztosításának szükségességére, mely az EU-s szakértői panel szerint is fontos kihívás. A vállalatok és kutatóhelyek kapcsolatának erősítését célzó felvetés kapcsán hangsúlyozta: a versenypályázati portfólióban a pályázati felhívások egy csoportja kifejezetten a tudástranszfert, a vállalkozások és a közfinanszírozású kutatóhelyek közötti együttműködést ösztönzi.

A meghatározó hazai szereplők bevonásával zajló konzultációkra építve, 2016 szeptemberére elkészült szakértői Peer Review jelentés következtetéseit 2016. szeptember 20-án prezentálja az Európai Bizottság kutatási és innovációs ügyekért felelős főigazgatója, Robert-Jan Smits, valamint a jelentést elkészítő szakértői panel tagjai a konzultációs folyamatban résztvevő kutatóintézetek, felsőoktatási intézmények, vállalkozások képviselői előtt.

A Horizont 2020 program Szakpolitika Támogató Eszköz (Policy Support Facility, PSF) keretében megvalósuló független szakértői értékelési folyamat (Peer Review) az Európai Bizottság új kezdeményezése, amely a tagállamokat a kutatási, fejlesztési és innovációs szakpolitikák tervezésében, megvalósításában és értékelésében segíti, s amihez az NKFI Hivatal jogelőd szervezete 2014 végén csatlakozott. Az önkéntes alapon elindítható folyamat az érintett tagállamok döntéshozóit támogatja KFI szakpolitikájuk alakításában, továbbfejlesztésében, tanácsokkal szolgál a nemzeti KFI stratégiák, programok és intézményrendszer értékelésében és a fejlesztendő kulcsterületek azonosításában.

A peer review dokumentumban megfogalmazott ajánlások és az azokhoz kapcsolódóan már megvalósult eredmények, intézkedések
A peer review dokumentumban megfogalmazott ajánlások és az azokhoz kapcsolódóan már megvalósult eredmények, intézkedések

 

 

Letölthető dokumentumok:

Korábbi híradások az elemzés folyamatának egyes állomásairól:

Utolsó módosítás: 2017. december 04.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?