Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenNyomtatott sajtó
ICT DAY 2024 – évindító tavaszi konferencia és technológiai kiállítás
2024. április 10.
Módosítás: 2024. április 10.
Olvasási idő: 11 perc

Örömünkre szolgált, hogy idén újra megrendezhettük az év legjobban várt tavaszi eseményét, az információs és kommunikációs technológia (IKT) szakembereinek találkozóját.

Az ICT Day visszatért és az információtechnológia folyamatosan fejlődő területének legrangosabb szakmai seregszemléjével izzította be az idei évet március 26-án a Várkert Bazárban, ahol az iparág legfontosabb képviselői, a legmodernebb technológiák és innovációk, valamint páratlan kapcsolatépítési lehetőségek találkoztak, hogy közösen alakítsák az IT jövőjét.

Az infokommunikációs konferenciaévad nyitórendezvénye éveken át hagyományosan az ICT Day volt, azzal a céllal, hogy az év első üzleti félévének kezdetén összefoglalja a várható IKT-trendeket és innovációkat, továbbá összefogja a hazai IT-szakma jelentős szereplőit: az informatika, az infokommunikáció professzionális felhasználóit, valamint a vállalati, intézményi informatikai döntéshozókat.

Az ICT Day mindenkori témáit, fókuszát a folytonosan változó infokommunikációs világ élén járó vállalatai és innovációi határozzák meg. Az idei rendezvény mintegy megadta az alaphangot az évhez: terítékre kerültek az infokommunikációs trendek, amelyek meghatározzák hétköznapjainkat a közeljövőben, egy egész szekció szólt az informatikai biztonságról, amelynek jelentőségét aligha kell napjainkban bizonygatni, és végül, de nem utolsó sorban bemutatkoztak mindazok az innovatív technológiák, amelyek jelentős szerepet játszanak a jövő alakulásában.

A szakmai rendezvényünk fővédnöke Dr.

Spaller Endre, a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség elnöke, díszvendégünk pedig Réz András magyar filmesztéta, műfordító, forgatókönyvíró és reklámszakember volt.

Svájger Árpád, a ComputerTrends szakmai vezetőjének köszöntője után Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára nyitotta meg az eseményt. Három fontos területet tekintett át a résztvevőkkel: hazai és magyar vonatkozású statisztikai adatokat arról, hol állunk az innováció területén; mik az idei programok és melyek azok a pályázati lehetőségek, amelyek a magyar vállalkozások és a magyar innovációval foglalkozó szervezetek számára rendelkezésre állnak; majd végül, de nem utolsó sorban egy rövid gondolat erejéig a Nemzeti Innovációs Ügynökség missziójáról és feladatairól is beszélt. A szervezetet 2023 nyarán alapították annak érdekében, hogy a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal mellett működjön. „Létrehoztunk egy olyan támogató, a különböző szolgáltatásokon és programokon keresztül az innovációs ökoszisztéma szereplőit közvetlenül segíteni képes szervezetet, amelynek missziója, hogy minél több innovatív termék és szolgáltatás kerüljön a hazai, de elsősorban a külpiacokra” – mondta beszédében. Mint kiderült, Magyarország az innováció területén, ha a globális versenyt nézzük, akkor a 33. helyen (2023) áll. Hogy jó-e vagy rossz-e ez az eredmény? Az egy főre jutó GDP-nk a 49. a világban. Lakosságarányosan Magyarország a 96. helyen áll a világ országai között. Ha ezt viszonyítjuk, akkor azt mondhatjuk, hogy az innováció területén előrébb járunk, mint amennyire a gazdasági képességükből kitelne – mondta Bódis László.

Ezt követően horizontálisan tekintettük át az informatikát, a szuperszámítógéptől a kvantumkommunikációig Dr. Spaller Endre, a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség elnökének jóvoltából. A digitalizáció és az innováció csodái után a KIFÜ szakmai tevékenységeiben merültünk el, az IKT szolgáltatások és projekttevékenységek, a HPC fejlesztés, az adatok gyűjtése és utólagos strukturálása, elemzése mellett szó volt a kvantumkommunikációról és az olyan nemzetközi projektekről, mint a kkv-k digitális tudásának fejlesztését szolgáló SME4DD, a szuperszámítógép használatát segítő HPC EDIH, valamint a mesterséges intelligencia által vezérelt digitális folyamatokra és műveletekre történő átállást támogató MI EDIH.

A plenáris szekció Virágh Attila, az Ingram Micro Magyarország ügyvezető igazgatójának idei piaci trendvizsgálatával folytatódott. A szakember bemutatta a vállalat tevékenységét és méreteit, amellyel rávilágított arra, hogy nem pusztán szép számokat jelent a 140 országba történő szállítás, vagy a több mint 35 ezer alkalmazott, hanem a mennyiség mértéke már piaci trendeket is jól tükröz. A szakember meghatározónak tartja a világjárványt, mert szerinte végre rájött a világ arra, hogy az IT mennyire nagyon fontos tényező az ember életében. Mint kiderült, olyan szignifikánsan nő az adatmennyiség, hogy az adattárolás kérdése folyamatosan napirenden van. Ám nem elég az adatokat összegyűjteni, meg is kell tudni védeni őket.

A 2024-es kibervédelmi sérülékenységi trendekről tartott előadást a Fortinettől Szuszkó László country manager és Kiss Zoltán senior kibervédelmi tanácsadó. A két szakember elképesztő adatokat osztott meg a résztvevőkkel a kibertámadásokra vonatkozóan. A trendek elemzéséhez áttekintették a korábbi évek előrejelzéseinek eredményeit, majd górcső alá vették az idei kilátásokat, amelyek főként a kritikus iparágakat érintik. Szó volt a nulladik napi (zero day) sérülékenységről, amelyen keresztül eljutottunk az N-day problémájához, valamint az alkalmazottak jelentette kockázatokhoz, gondoljunk csak a hang és személyiség hamisításokra. A toborzás során is igencsak figyelni kell az adatszivárgásokra, mert az látható, hogy a zsarolás fogja leginkább megnehezíteni a vállalatok életét, a szolgáltatások szándékos, rosszindulatú leállítása komoly veszélyt fog jelenteni számukra.

Jelentős hatása van emiatt az olyan szabályozásoknak, mint a NIS2, de az biztos, hogy nem lehet háttérintelligencia nélkül jól védekezni, pláne, hogy a támadási felület folyamatosan nő.

Gyorsítósávra küldte az üzleti folyamatokat Virág Tamás, a Broadcom senior rendszermérnöke, aki a rendszereken és szervezeti egységeken átívelő automatizálás lehetőségeit mutatta be a közönségnek. Ehhez a piacon egyedülálló automatizációs platformot és megoldásokat vázolt fel, amely jelentősen megkönnyíti a vállalkozások életét az upgrade műveletek során.

Szép Kristóf, az IdomSoft Zrt. terméktanácsadójának köszönhetően bepillantást nyerhettünk a Digitális Állampolgárság alkalmazáson keresztül abba, hogy a hivatali ügyintézés milyen élményeket tartogat mindannyiunk számára.

A Digitális Állampolgárság Programról és az alkalmazásról már olvashattak márciusi címlapsztorinkban Both Andrással készített interjúnkban. Szép Kristóftól azt is megtudhattuk, hogy az IdomSoft a DÁP fejlesztését három elv mentén végzi, ilyen az állami adatvagyon hasznosítása, a korszerű felhőtechnológia létrehozása és a pozitív felhasználói élmény kialakítása úgy, hogy a kereteket a készülő eIDAS 2 és az új DÁP törvény adja meg hozzá. Egy biztos, az új DÁP mobilalkalmazás modern digitális szolgáltatások segítségével valósítja meg az életesemény alapú működést, mint az eAzonosítás, az eAláírás, az ePosta és az eFizetés. Aki részt vett az ICT Dayen, azt is megtudhatta, hogy milyen további fejlesztési célok valósulnak meg 2026-ig ezen a területen.

Dezsényi Csaba, az Ovitas Kft. szakemberének előadásából kiderült, hogy a vállalatok 74%-a gondolja prioritásnak a digitális transzformációt, 77%-a már bele is vágott, de mindössze 35%-uk érzi sikeresnek a folyamatot. Ennek egyik oka, hogy az átállásra törekednek, holott sokkal inkább egyfajta építkezésnek kellene zajlania, amelyet azonban számos kihívás nehezít, mint például a szakemberhiány. A megoldáshoz áttekintettük a digitális ügyvitel alapjait és kereteit, majd az ELO modulokra és ECM rendszerre épülő Ovitas Digitális Ügyvitel platform nyújtotta előnyöket.

Ritter Dávid, az EdTech koalíció elnöke, az ELTE informatikai igazgatója előadásában áttekintette az oktatás digitalizációját érintő dilemmákat és lehetőségeket. Olyan kérdések fogalmazódtak meg előadásában, mint mi egyáltalán a jó tartalom? Hogyan lehet kiválasztani a megfelelőt, mik a tudásátadás legjobb platformjai? Tulajdonképpen milyen adatok állnak rendelkezésre, hogyan lehet ezeket felhasználni vagy mivel lehet elemezni őket? Milyen módszerek és keretek állnak rendelkezésre?

Hogyan lehetséges kapcsolatban lenni a diákokkal, felkelteni a figyelmüket, elérni a szocializációs tereiket? És ha már itt tartunk, mik az adekvát módszerei a tudásátadásnak, vagy hogyan kell alkalmazni az új módszereket? Van egyáltalán megbízható technológia? Mint kiderült többféle is akad, ilyen például az adattechnológia, a mesterséges intelligencia, vagy épp a szociális hálózatok. Persze ez a szerepek, az oktatásmódszertan, a tananyag és az értékelés megváltozásával jár.

Az üzlet sikeres digitális átalakításához szükséges SAP felhőmegoldásokról beszélt Éles Ferenc, az NTT DATA Business Solutions senior projektvezetője az ICT Day konferencián. A szakember nemcsak részletesen bemutatta az SAP S/4HANA megoldást, hanem össze is hasonlította az SAP S/4 HANA és az ECC 6.0 rendszereket, majd bemutatta a különbséget a HANA, az S/4 HANA, és a Fiori között. Persze gondolhatnánk, hogy ennyi tudással már könnyen belevághatnánk egy ECC (R3) – S/4 HANA átállásba, ám a váltás előtti teendők, az üzleti folyamatok és a rendszer felmérése számos problémát felvethet. Ehhez a szakember végigvette az S/4 HANA átállási opciókat – Greenfield, Brownfield, Bluefield – majd áttért a nyilvános és privát felhőmegoldásokra.

Ezek közül kiemelkedő a Ready-to-run felhőalapú ERP megoldás, amely iparágakra jellemző best practice folyamatokkal és folyamatos innovációkkal rendelkezik. A résztvevők megismerhették a Grow with SAP és a Rise with SAP megoldásokat, valamint a mesterséges intelligencia szerepét a SAP Signavio megoldásában.

Tukacs Bálint, a TC2 szakembere az alkalmazásmigráció és modernizáció lehetséges megoldásait mutatta be a hallgatóságnak. Ehhez persze tudni kell, miért érdemes egyáltalán felhőbe migrálni? A gyors piacralépés, a digitális transzformáció megvalósítása, a stabilitás, üzemeltethetőség megteremtése, a költségcsökkentés és az adatközpont konszolidáció is a listára került.

Számokban is láthattuk, hogy a felhőalapú átállás milyen üzleti előnyökkel bír: 31% infrastruktúra költségmegtakarítás, 62% hatékonyabb IT üzemeltetési csapat, 75% agilisabb, gyorsabb működés. Ám a megfelelő eszközök nélkül nincsenek megfelelő folyamatok, rendkívül fontos egy jó migrációs stratégia.

Magyar vállalkozók a digitális évtizedben – kihagyhatatlan alkalom a digitalizációra címmel tartott előadást Dr. Urbán Viktor, a Neumann Technológiai Platform fintech és blockchain szak -értője, aki tovább vitte az ezzel kapcsolatos gondolatait az általa vezetett kerekasztal-beszélgetésbe, amelynek tagja volt Dezsényi Csaba, az Ovitas Kft. szakembere, Éles Ferenc, az NTT DATA Business Solutions senior projektvezetője, Tukacs Bálint, a TC2 szakembere, valamint Dr. Kocsis Imre egyetemi docens, a BME Méréstechnika és Információs Rendszerek Tanszék Kritikus Rendszerek Kutatócsoportjának blockchain laborvezetője.

A mesterséges intelligenciával foglalkozó szekciót Dr. Gulyás László, az ELTE Mesterséges Intelligencia Tanszékének egyetemi docense, az Ipari-Akadémiai Együttműködési Intézet igazgatóhelyettese nyitotta meg, az MI jelenét és a jövő trendjeit elemző előadásával. Ezt követte a KIFÜ két előadója, Terjék Mihály, a HPC Kompetencia Központ vezetője és Horváth Erzsébet product owner dupla előadása, amely átfogó képet adott a hazai szuperszámítógépek helyzetéről és alkalmazási lehetőségeiről.

A Mesterséges intelligencia kerekasztalban Lajber Zoltán, az ISZT Nonprofit Kft. üzemeltetési vezetője, Dr. Gulyás László, az ELTE Mesterséges Intelligencia Tanszék egyetemi docense, az Ipari-Akadémiai Együttműködési Intézet igazgatóhelyettese, Réz András, Ritter Dávid, az EdTech koalíció elnöke, az ELTE informatikai igazgatója és Szabó Péter, a Kontron Hungary ügyvezető igazgatója foglaltak helyet. A beszélgetés moderátora Sós Éva, a ComputerTrends főszerkesztője volt.

A párhuzamosan zajló biztonság szekcióban, amelyről külön cikkben foglalkoztunk, Szabolcs András és Szigetvári Péter, a GoverWithUS szakemberei a Magyarországon kevéssé ismert Cyber Risk Quantification fogalmát magyarázták el, majd Kiss Zoltán, a Fortinet senior kibervédelmi tanácsadója a kibervédelem automatizációs újdonságairól beszélt. Nyírő-Székely Melinda, az Ingram Micro Cyber Security üzletágának vezetője a biztonsági trendek alakulásáról tartott előadást, majd ezt követően Virág Tamás, a Broadcom szakembere a NIS2 kérdéskörét feszegette. Dudás Máté, a Check Point security rendszermérnöke a Check Point Infinity architektúra egyedi megközelítését mutatta be. A szekció záróelőadását pedig Polereczki Andrea, a Women4Cyber Magyarország alapítója tartotta The Lost Memoirs címmel.

Ezt egy nagyon várt és sokakat érdeklő kerekasztal-beszélgetést zárta a NIS2 témakörében, Dr. Vizi Linda, a PR Audit ügyvezetőjének moderálásával. A témát Dr. Ormos Zoltán szakjogász, Dudás Máté, a Check Point security rendszermérnöke, Kiss Zoltán, a Fortinet senior kibervédelmi tanácsadója, Piszker György, a Kontron Hungary rendszer architect vezetője és Virág Tamás, a Broadcom senior rendszermérnöke boncolgatta.

A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat Mérnöki és Üzleti Intelligencia Kutatólaboratóriuma (EMI), illetve a HUN-REN SZTAKI által koordinált Mesterséges Intelligencia Nemzet Laboratórium (MILAB) munkatársai is kiállítottak a Várkert Bazárban tartott, 2024. március 26-i, egésznapos rendezvényen.

A kiállított demonstrációk között volt az EMI egyik szimulációja, amiben az érdeklődők egy virtuális gravírozó paramétereit állíthatják be, hogy a lehető leggyorsabb legyen. Ezt követően az MI is elvégzi a saját számításait, prezentálva a neurális háló hatékonyságát.

Bemutatkozott még a HUN-REN SZTAKI rajzoló robotjának virtuális mása: a látogatókról készült fotókat mesterséges intelligencia algoritmus alakított vektoros rajzzá.

A MILAB három demonstrációval volt jelen. Az egyik a COVID-oltásokra adott twitteres reakciókat elemezte. A másik az elektromos hálózat terhelését prediktálta valós időben. A harmadik megoldás fotó alapján állapította meg, hogy mennyi az érdeklődő biológiai életkora.

A HUN-REN SZTAKI az AI EDIH projekt keretében vett részt az ICT Day-en. • HPC EDIH Stand: Az érdeklődők részletes tájékoztatást kaphattak a HPC EDIH projekt folyamatairól, a csatlakozás lehetőségeiről, a BZN, KTI és a KIFÜ által nyújtott EDIH szolgáltatásokról, valamint a HPC technikai és műszaki részleteiről, a HPC hozzáféréstől, illetve projekt igényléstől kezdve az adatbiztonsági és adat kiértékelési szolgáltatásokig Gyurisné Amroun Delila, Kalóz Emília és Pintér Zsolt szakmai támogatása mellett. • MI EDIH Stand: Az érdeklődők részletes tájékoztatást kaphattak az MI EDIH projekt folyamatairól, a csatlakozás lehetőségeiről, a konzorcium által nyújtott EDIH szolgáltatásokról. • SME4DD Stand: A standnál az érdeklődők részletes tájékoztatást kaphattak az SME4DD projekt folyamatairól, az aktuálisan elérhető blokklánc témájú tréningekről. A standnál blokklánc témájú demók is bemutatásra kerültek Péter Bertalan Zoltánnak és Beckwith Édua Leának köszönhetően. • ELTE-MIEDIH stand: A standnál az Eötvös Lóránd Tudományegyetem Informatikai karának munkatársai mutattak be mesterséges intelligencia alapú demókat. Két demó-bemutatóval készültek: egy rövid példán keresztül bemutatták a nyelvi modellek és tudásgráfok együttes felhasználásának lehetőségét a belső tudásmenedzsmentben, valamint bemutattak egy demó robotot, amely karjelzésekkel irányítható, testpóz becslő algoritmus felhasználásával.

Az eseményt Svájger Árpád, a ComputetTrends szakmai vezetője és Sós Éva, a ComputerTrends főszerkesztője zárta.

Forrás: ComputerTrends

Utolsó módosítás: 2024. április 10.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?