A gépi látástól a szabad szemmel nem látható élőlényekig
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) által meghirdetett Tudományos Mecenatúra Program célja a kiváló magyar kutatók és kutatások hazai és nemzetközi láthatóságának erősítése – fiatal kutatók külföldi konferenciákon való részvétele, itthon rendezett nemzetközi tudományos konferenciák, valamint tudománynépszerűsítő aktivitások révén.
Az Egyesült Államoktól Dél-Koreáig vehet részt októbertől kezdődően 195 fiatal magyar kutató tudományos konferenciákon, hogy bővítsék tudásukat, tapasztalataikat és szakmai kapcsolataikat. Itthon 111 nemzetközi konferencia valósul meg a legkülönfélébb témákban, a klímaváltozástól az atomfizikáig. 59 kutató hozza közelebb a tudomány eredményeit a laikus érdeklődőkhöz közösségimédia-produkciók és ismeretterjesztő kiadványok révén. Mindez a magyar kormányzat Tudományos Mecenatúra Programjának köszönhetően, amely a fenti három alprogram keretében 2,5 milliárd forinttal támogat 365 projektet.
Néhány kutatót arra kértünk, ossza meg olvasóinkkal, milyen lehetőségeket nyújt számukra a Tudományos Mecenatúra Program, és hogyan profitálhat belőle a nagyközönség.
Részvétel külföldi konferencián Kalapos András, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Távközlési és Mesterséges Intelligencia Tanszékének munkatársa Floridában vesz majd részt a mesterséges intelligencia kutatásában meghatározónak számító nemzetközi konferencián (International Conference on Machine Learning and Applications [ICMLA]). „Az ICMLA a mesterséges intelligenciát kutató tudósok nemzetközi találkozója, ahol a legújabb kutatási eredményeket és technológiai fejlesztéseket mutatják be. Az esemény átfogó témaköröket ölel fel a mesterséges intelligencia és a gépi látás területén. Lehetőség nyílik itt a kutatásaim során kidolgozott módszerek, algoritmusok értékelésére és fejlesztésére, valamint széles körű szakmai kapcsolatépítésre.” Szedmák Borbála, a Budapesti Corvinus Egyetem Vezetéstudományi Intézetének oktató-kutató munkatársa egy szintén egyesült államokbeli rendezvényen mutatja be a kutatási eredményeit. „A HICSS a világ vezető konferenciája az információtechnológiai menedzsment témakörében, 1968 óta. A rendezvény keretében bemutathatom és megvitathatom a részvevőkkel a hazai önkormányzatok digitális átállásának tapasztalatait, illetve megismerhetem a kapcsolódó nemzetközi legjobb gyakorlatokat.” Nemzetközi konferencia szervezése Dr. Györgyey János a HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont Növénybiológiai Intézetének tudományos főmunkatársa és munkatársai a Federation of Euro pean Societies of Plant Biology (FESPB – Növénybiológiai Társaságok Európai Szövetsége) kétévente esedékes konferenciáját szervezik meg jövőre Budapesten. „A szervezet kétévente megrendezett növénybiológiai konferenciái 46 éves múltra tekintenek vissza, és Európa legismertebb és legelismertebb ilyen témájú rendezvényei közé tartoznak. Az eseményeken a növénybiológiához tartozó összes részterületet áttekintik, a stresszélettantól a molekuláris genetikán és genomikán át a növények fejlődésbiológiájáig.
Büszkék vagyunk rá, hogy 2000 után jövőre ismét mi rendezhetjük meg ezt a rangos eseményt.” Tudománynépszerűsítés Dr. Pongor Csaba István a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Kara Rendszerbiológiai Kutatócsoportjának kutatója Molekuláktól ökoszisztémákig: mikrobák a biotechnológia, az egészség és a környezet szolgálatában címmel indít tudományos népszerűsítő sorozatot. „Sorozatunk célja, hogy megismertessük a szélesebb közönséggel a modern biológia és biotechnológia vívmányait. A projektben a sejtbiológia és a mikrobák, azaz a szabad szemmel nem látható baktériumok és gombák világába kalauzoljuk el a nagyközönséget.
Bízunk benne, hogy a közösségi tudományon keresztül sok érdeklődőt el tudunk érni, és a játékosan megszerzett tudás mélyen rögzül majd programunk részvevőiben.”
Forrás: Magyar Demokrata