Minden eddiginél több, összesen 2249 egyetemista és fiatal oktató nyert támogatást a 2023/2024-es tanévre az Új Nemzeti Kiválóság Programból, a 3,5 milliárd forintos keretösszegre országszerte 25 résztvevő egyetemen lehetett pályázni. Erről tájékoztatta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) az MTI-t kedden.
A tárca közleményében felidézi, hogy kiemelten támogatják a fiatal magyar kutatókat, hiszen a Neumann János Program elsődleges célja a kutatóhelyek, az egyetemek és a gazdaság összekapcsolása, ehhez pedig még több kutató-fejlesztőre van szükség Magyarországon.
“A hazai alap-, mester- és doktori képzésben részt vevő hallgatók, doktorjelöltek, fiatal oktatók és kutatók idén nyolcadik alkalommal pályázhattak az Új Nemzeti Kiválóság Program (ÚNKP) támogatásaira” – áll a közleményben.
A KIM közleményében kiemeli, hogy a májusban megjelent felhívások iránt most is nagy volt az érdeklődés, a beadási határidőig összesen 4387 pályázat érkezett.
Az egyetemeken végzett szakmai értékelést követően a pályázatok mintegy fele kapott kedvező elbírálást, és nyert ösztöndíjat, a nyertes pályázók pedig konstrukciótól függően havonta 100 000-200 000 forint szabadon felhasználható támogatásban részesülnek, akár 12 hónapon keresztül. Hozzáteszik, hogy az őket fogadó felsőoktatási intézmények a saját pályázóik által elnyert ösztöndíjjal arányos kutatási-működési támogatást is kapnak.
Hankó Balázs innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár a közleményben hangsúlyozza:
“az ÚNKP célja a kutatói utánpótlás biztosítása, hogy minél több olyan fiatal válassza a kutatói pályát, aki később világszínvonalú tudományos eredményeivel, új megoldások, eljárások fejlesztésével járul hozzá Magyarország sikereihez”.
Hozzáteszi, hogy a 2016 óta futó programban a mostani döntéssel együtt csaknem 30 milliárd forintnyi keretből már összesen mintegy 15 000 hallgató és fiatal kutató kapott támogatást céljai eléréséhez.
Forrás: sikerado.hu