Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenOnline sajtó
Sietni kell: két nap alatt felfüggeszthetik az év utolsó K+F pályázatát
2020. október 14.
Módosítás: 2020. október 20.
Olvasási idő: 3 perc

Mától, azaz október 14-től lehet pályázni a Piaci KFI nevű hazai forrású pályázat őszi körére, amelynek keretösszege 20 milliárd forint és várhatóan nagyon gyorsan le fogják zárni a pályázatot. A rendszer ötszörös túligénylést enged és szerda délelőtt 11-kor már csaknem elérte az igényelt források volumene a 20 milliárdos keretet. A Via Credit szerint az ötszörös túligénylés és így a pályázat lezárása 2-3 nap alatt bekövetkezhet, ezért arra buzdítja a vállalkozásokat, hogy lehetőleg csütörtök estig adják be pályázatukat.

Nagyon kell sietni

A piacvezérelt KFI-felhívás őszi körét október 13-án tette közzé a pályázatot kiíró Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal, majd rögtön másnaptól, azaz mától be is lehet adni a pályázati kérelmeket. Mivel ez az érintett kör által nagyon várt felhívás, így az erőteljes túligénylés borítékolható, de aki nem készült fel előre, hogy jönni fog ez a pályázat, az most nehéz helyzetbe kerülhet.

A 20 milliárdos keretösszeget ugyanis már a megnyitást követő órákban lényegében elérte a rendszer (19,5 milliárd forintnál járunk délelőtt 11-kor) és úgy van beállítva, hogy 100 milliárdig engedi a kérelmek beadását, majd azután várhatóan órákon belül lezárják. A várható pályázatról és az előző kör tapasztalatairól a kiíró, az NKIFH elnöke már nyáron interjút adott a Portfolio-nak:

A pályázat célja a vállalkozások versenyképességének javítása piacorientált kutatás-fejlesztési és innovációs projektjeik támogatásával. A projektek kapcsán elvárás, hogy jelentős tudományos vagy műszaki újdonságtartalommal rendelkezzenek vagy a fejlesztés eredményeként piacképes terméket, technológiát vagy szolgáltatást hozzanak létre.

A korábbi évek tapasztalatai azt mutatják, hogy a vállalatok nagy érdeklődést mutatnak a kutatás-fejlesztési pályázati lehetőségekre. Papadimitropulosz Alex, a Via Credit ügyvezető igazgatója szerint akár ötszörös túljelentkezésre lehet számítani. A szakértő hozzátette, hogy a pályázati kedv azért lesz várhatóan kimagasló, mert EU-s forrásból nem várható idén szignifikáns összegű felhívás kutatás-fejlesztésre. Ez még több vállalkozást sarkallhat a 2020-1.1.2-PIACI_KFI pályázaton való indulásra.

„Arra számítunk, hogy óriási lesz az érdeklődés. A tavaszi KFI pályázatnál egy hét alatt közel 100 milliárd értékű kérelem érkezett be. Most azok is pályázni fognak, akik abban a körben nem nyertek vagy lemaradtak róla, így véleményem szerint a kiírástól számított két-három napon belül felfüggeszthetik a tegnap, október 13-án kiírt pályázatot.” emelte ki a Via Credit ügyvezetője.

A szakértő hozzátette; mindenkit az azonnali pályázásra buzdít, annál is inkább, mert az előminősítés nem bonyolult, egyszerűsített elektronikus felületen lehet feltölteni a projektötletet. Sok vállalkozás van komoly bajban a koronavírus miatt, számukra ez egyedülálló lehetőség az életben maradáshoz.

Mit kell tudni a kiírásról?

A teljes pályázati keretösszeg 20 milliárd forint, a kiírásnak két alprogramja van, amelyekre önállóan, vagy konzorciumban lehet pályázni a cég összefoglalója szerint:

  • „A” alprogram: a vállalkozások önállóan vagy konzorciumban (maximum 2 tagú), partnerek bevonásával megvalósított, piacképes és megtérülést valószínűsítő kutatás-fejlesztési és innovációs projektjeinek támogatása.  Itt 100 - 400 millió Ft az igényelhető támogatás összege. A projekt megvalósítására minimum 12-maximum 36 hónap áll rendelkezésre.
  • „B” alprogram: vállalkozások konzorciumban (maximum 4 tagú), egyetemekkel/kutatószervezetekkel közösen megvalósított kutatás-fejlesztési és innovációs projektjeinek támogatása, amelyek nagy jelentőségű és összetett kutatás-fejlesztési és innovációs feladatok megoldását tűzik ki célul. Ennek keretében 400 - 800 millió Ft-ot lehet igényelni. A projekt megvalósítására minimum 24-maximum 48 hónap áll rendelkezésre.

Pályázatot nyújthatnak be a KKV és nagyvállalkozások, felsőoktatási intézmények, illetve kutató szervezetek egyaránt, országosan azaz Budapesten és vidéken is az alábbiak szerint:

  • rendelkeznek legalább 2 lezárt teljes üzleti évvel
  • A vállalkozás átlagos statisztikai állományi létszáma legalább 10 fő,
  • A vállalkozás saját tőkéje nem lehet negatív,
  • A vállalkozás által igényelt támogatás összege nem lehet magasabb a vállalkozás saját tőke összegénél,
  • A vállalkozás összköltsége nem lehet magasabb a vállalkozás árbevételénél.

Forrás: www.portfolio.hu

Utolsó módosítás: 2020. október 20.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?