Hogyan kapcsolódnak össze a mérnöki és az emberi egyensúlyozási problémák?
|
Insperger Tamás |
Nézzünk egy egyszerű instabil egyensúlyi helyzetet: egy helyben állunk. Ha a bokánkban levő izmokkal nem szabályoznánk magunkat, eldőlnénk. Amikor egy helyben állunk, kicsit dülöngélünk, ami mutatja, hogy itt szabályozás folyik: az egyensúlyi helyzet körül stabilizáljuk a pozíciónkat.
Ha egy rudat egyensúlyozunk az ujjhegyünkön, akkor a kezünket mozgatjuk úgy, hogy a rúd ne dőljön el. Ennek a mozgásnak a matematikai modellje hasonlít az egy helyben álláséhoz. A rúdegyensúlyozás esetében a reflexkésés szerepét is jól tudjuk szemléltetni. Egy hosszabb rudat könnyebben egyensúlyozunk az ujjhegyünkön, mert ha a rúd – mondjuk, egy partvis – dől, tudjuk, hogyan mozgassuk a kezünket. De egy 30 centiméternél rövidebb rudat – például egy ceruzát – már senki sem képes egyensúlyozni az ujjhegyén, mert a rövidebb rúd gyorsan dől, és a reflexkésésünk miatt nem tudunk elég gyorsan beavatkozni. Érdekes módon a szerszámgép-rezgést leíró egyenletben szereplő időkésés egészen más mechanizmus miatt jelenik meg, de a mozgásegyenlet, a matematikai modell ugyanaz.
Miért fontos az egyensúlyozás vizsgálata?
Az átlagéletkor növekedésével gyakoribbá válnak az időskori sérülések, és ezek nagy része visszavezethető valamilyen esésből adódó károsodásra. Időskorban romlanak a reflexek, az érzékelési pontosság is csökken. Mi szeretnénk olyan módszereket kidolgozni, amelyekkel elősegíthetjük az egyensúlyozást. Amerikában például olyan cipővel kísérleteznek, ami bizseregteti, stimulálja a talpat: éberebben tartja az érzékszerveket. Ennek a cipőnek a viselője hamarabb észreveszi, hogy dől, mint az, aki hagyományos cipőben jár.
|
Turisták Segwayen (Spinnick597, en.wikipedia) |
Erről sok elméletet olvashatunk a szakirodalomban, de senki sem tudja, pontosan milyen szabályozót használ az emberi agy. Ha kiderítjük, hogyan szabályozunk rúdegyensúlyozás közben, akkor – véleményünk szerint – bonyolultabb jelenségeket is meg tudunk magyarázni, mert valójában a legtöbb mozgás alapja egy instabil egyensúlyi helyzet stabilizálása.
Mivel elmélet már sok van, elsősorban kísérleti úton szeretnénk meghatározni, hogy milyen törvényszerűség szerint mozog az ujjhegyünk, miközben az „ingát” (a rudat) egyensúlyozza. Építünk egy berendezést, ahol a lehető legkisebbre próbáljuk csökkenteni a zavaró hatásokat. Egy sínen megvezetett, egy szabadsági fokú „csúszkát” készítünk, amelynek pontosan mérjük a pozícióját. Erre ráteszünk egy ingát (rudat), és minden lehetséges adatot mérünk az érzékelőkkel, például az inga kitérésének a szögét, a szögsebességét, a szöggyorsulását. Aztán megkérünk hallgatókat, kollégákat, hogy egyensúlyozzák ezt a rudat. Ennek a betanulása hosszabb folyamat. Naponta 10-15 percet kell majd gyakorolniuk, és ha elértek egy bizonyos szintet, megnézzük, hogyan egyensúlyozzák a rudat a csúszkán. Végül egy adatbázist kapunk, amelyben az emberek által mozgatott csúszka és a rúd ehhez illeszkedő mozgásának adatai szerepelnek. E között a két adategyüttes között keressük a kapcsolatot.
Ha pedig megtalálják…
Nagy előrelépés lenne. Hiszen a neurológusok véleménye megoszlik arról, hogy milyen szabályozót használ az emberi agy ennek az egyensúlyi feladatnak a megoldására. Ha ezt feltárjuk, jobban megismerjük az agy működését, és az agykutatók már az idegsejtek szintjén vizsgálhatják, modellezhetik az egyensúlyozási folyamatot.
2016. május