Az alapelvek tudása azonban nem elég. A zöld kémiai eljárások kidolgozása, megvalósítása hosszadalmas munka. Ebben visz fontos szerepet Keglevich György, a Műegyetem Szerves Kémia és Technológia Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára, aki egymás után két projektre nyert el támogatást (K83118 és K119202) a szóban forgó témában.
Keglevich professzor csoportja elsősorban a szerves foszforkémiai reakciók megvalósítása során alkalmaz környezetbarát módszereket. A szerves foszforvegyületek megjelennek például a növényvédő szerek, a tenzidek, a katalizátorok és a gyógyszerek előállításában. A korábbi projekt során a zöldebb eljárások érdekében oldószereket, felesleges katalizátorokat hagytak el, vagy új katalizátorokat dolgoztak ki, egyszerűsítették néhány – a gyakorlati élet szempontjából fontos – foszforkémiai reakció körülményeit. Többek között, egy csontritkulás kezelésére szolgáló gyógyszercsalád fejlesztésével is foglalkoztak.
Gazdag eszköztárukban kiemelt szerepet játszik a mikrohullámú technika.
Sohasem felejtem el – meséli Keglevich professzor –, hogy a nyolcvanas évek közepén Franciaországban jártam, és bevittek egy laborba, ahol csupa konyhai mikrohullámú sütővel dolgoztak. Mondták, hogy vigyázni kell, nehogy felrobbanjon az ember, mert a sütőkben nincs semmiféle kontroll. Ekkor kezdtem érdeklődni a mikrohullámú kémia iránt. Konyhai mikrohullámú sütőben soha nem folytattunk kísérleteket, inkább beszereztünk néhány professzionális reaktort. Ezekben a legtöbb reakció gyorsabb, hatékonyabb lesz, kevesebb melléktermék keletkezik, mint egyébként. Mi azonban olyan reakciókat kerestünk, amelyek nem játszódnak le a hagyományos melegítés hatására. Ezek közé tartozik például a foszfortartalmú szerves savak észteresítése. A szerves kémiai előadáson is tanítják, hogy míg a karbonsavakat lehet, a szerves foszforsavakat nem lehet alkohollal közvetlenül észteresíteni. Betettük a reaktánsokat a mikrohullámú berendezésbe – és láss csodát: lezajlott a reakció. Két másik típusú reakció, a tioészteresítés és az amidálás már nehezebben ment.
Miért?
A válaszhoz meg kell vizsgálnunk a reakciók energetikai hátterét. Azok a reakciók játszódhatnak le könnyen, amelyek energiafelszabadulással járnak (ezek az exoterm reakciók). Az energiabefektetést igénylő (endoterm) reakciók nehezebben, vagy egyáltalán nem játszódnak le. Másrészt minden reakció „aktiválási állapoton” keresztül megy végbe: olyan, mintha egy kisebb-nagyobb hegyet kellene megmászni.
|
Szerves kémiai reakciók tipikus energiaprofiljai (a reakciókoordináta a reakció előrehaladását jelzi) |
Az ábrán bemutatott (A) esetben viszonylag kicsi az aktiválási energiaigény, és az átalakulás energianyereséggel jár (exoterm). Az ilyen típusú reakciók minden további nélkül lejátszódhatnak, és valójában nincs szükség mikrohullámú aktiválásra. A második esetben (B) nagy az aktiválási energia, és nincs számottevő energianyereség (vagy -veszteség). Ilyenkor lehet hasznos és segíthet a mikrohullámú besugárzás. Endoterm reakció (C) esetén csak részleges átalakulást érhetünk el a mikrohullámmal. A (B) kategóriába tartozik például a szerves foszforsavak észteresítése, a (C)-be pedig az amidálása.
Éppen ennek a megértésén dolgozunk. A mikrohullámok hatását sokan egyfajta „fekete mágiaként” fogták fel korábban. Egy másik tábor valamiféle termikus hatást tételezett fel. Mi is így gondoljuk. Amikor mikrohullámmal sugárzunk be valamit (a mikrót használjuk), akkor a molekulák periodikusan változó elektromágneses térbe kerülnek, és a dipólus molekulák (például ételek esetében a hús fehérje- vagy a burgonya szénhidrát-molekulái) elkezdenek oszcillálni – minél polárisabbak, annál inkább felveszik az elektromágneses tér változásának a ritmusát. Az ide-oda mozgó molekulák kissé elcsúszhatnak egymáson, és ez a súrlódás vezet a melegedéshez. Ez a folyamat nem minden szegmensben játszódik le ugyanúgy. Van, ahol csak néhány fokkal lesz melegebb, mint máshol, de lesznek olyan gócpontok is, ahol nagyobb lokális túlmelegedés következik be: itt az átlagos hőmérsékletnél akár 50 °C-kal melegebb „nanoszegmens” is kialakulhat. A mikrohullámú melegítés nagyon kíméletes, mert egy statisztikus eloszlás szerint mindig máshol jelentkezik. Végül is a túlmelegedés segíti elő az aktiválási energia leküzdését. A továbbiakban a lokális túlmelegedés eloszlását próbáljuk meg modellezni.
Azt is fontosnak tartjuk, hogy katalizátorrendszereket váltsunk ki vagy egyszerűsítsünk a mikrohullámú sugárzással. A zöldkémia 12 alapelve között szerepel, hogy előnyben részesítjük a katalitikus reakciókat. Nézzük például a fázistranszfer katalízist. A heterogén fázisú reakciók például kvaterner ammóniumsókkal katalizálhatók. A fázistranszfer katalizátor a két fázis között mozog, és szállítja a reaktánst. Azt találtuk, hogy a fázistranszfer katalizátor elhagyható, ha a szilárd–folyadék fázisú rendszert mikrohullámmal sugározzuk be; ugyanis a mikrohullám elősegíti a fázisok közötti átmenetet. A fázistranszfer katalizátorokat a gyógyszer- és a műanyagiparban is használják, de a mikrohullámú besugárzás ipari alkalmazása napjainkban még nem egyszerű.
A mikrohullámmal más katalizátorokat, sőt oldószereket is kiválthatunk, mert a mikrohullámú reakciók olvadékban is lejátszódhatnak; a reaktorok akár 220 °C-on is üzemelhetnek.
Mi gátolja a mikrohullámú technika ipari alkalmazását?
A mikrohullámú reakciók megvalósításának egyik fő akadálya, hogy nem állhat fémből a reakcióedény. Az „ipari méretű” üveg veszélyes, mert eltörhet, de a nagy volumenű mikrohullámú besugárzás sem könnyű. Ezért az iparban nem jön szóba szakaszos eljárás. Marad a folytonos megvalósítás. Már két ilyen reaktorunk is van. A megvalósítás elve az áramlásos kémiához hasonló. Ott a reakció kapillárisokban folyik, hogy elkerüljék a robbanást. Akár több ezer kapillárist helyeznek el egymás mellett, és sok kicsi sokra megy: megnő a kapacitás. Ha a mikrohullámú reaktorban vékony párhuzamos csövekben folyik a reakció, az eljárás már ipari méretben is működhet. Az alkalmas reakciók megkeresése megint komoly kihívás, mert például nem tömődhet el a cső, nem lehet viszkózus az anyag. De fejlődnek a berendezések, és a most induló projektben, amelynek a mikrohullámú technika alkalmazása áll a középpontjában, már egy új reaktor beszerzését is tervezzük, másrészt magunk is fejlesztjük a készülékeinket.
2016. december