Az egyetemeknek és a kutatóintézeteknek kiemelt szerepük van abban, hogy az ország gazdasági versenyképességét megerősítsék - mondta Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) innovációért felelős helyettes államtitkára csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón.
A rendezvényen mutatták be a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs (NKFI) Hivatal által kezdeményezett, az egyetemek és a vállalatok közötti hatékonyabb együttműködést szolgáló kooper platformot, amely csütörtökön indult el.
A helyettes államtitkár közölte, a koopernek köszönhetően egy felületen jelennek meg az egyetemeken elérhető és a vállalkozások számára releváns képességek. Mindez azért fontos, mert a magyar kkv-szektor döntő részében nincs meg az az innovációs kapacitás, amely új termékek, szolgáltatások, technológiák piacra vezetéséhez szükséges.
Bódis László elmondta, hogy amikor összekapcsolják a tudástermelő rendszereket és a vállalatokat, akkor figyelni kell egyebek mellett a finanszírozásra: a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatalban évente sok tíz milliárd forint értékben írnak ki olyan pályázatokat, amelyek ezt az együttműködést előremozdítják. Ezt szolgálja a kooper is, hogy a vállalkozások tájékozódni tudjanak az egyetemek képességeiről.
Lengyel László, az NKFI Hivatal elnökhelyettese arról számolt be, hogy a kooper felületre - amely a kooperlabs.hu oldalon érhető el - az egyetemeknek és a vállalatok is regisztrálniuk kell. Már kilenc egyetem, köztük a Miskolci Egyetem, az Óbudai Egyetem, a Pannon Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem és a Széchenyi István Egyetem is csatlakozott a kezdeményezéshez.
A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy az új, hiánypótló platform az NKFI Hivatal és az SDA Informatika Zrt. közös fejlesztése. A kooper egy olyan virtuális piactér, amely a hatékony tudásáramlás érdekében segít összekötni a hazai egyetemeket a vállalkozásokkal.
Tekintse meg a Kooper platformot bemutató kisfilmet:
Forrás: MTI