Az október 1-i konferencia előtt két napon keresztül az attasék beszámolói zajlottak a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal épületében. A konferencián eladóként vett részt Burány Sándor, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium államtitkára; dr. Takács István, a Külügyminisztérium fősztályvezetője, illetve dr. Csopaki Gyula, a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal elnöke. Az eladások után dr. Vass Ilona, az NKTH elnökhelyettesének moderálásával egy kerekasztal-beszélgetés zajlott le a TéT-attasék résztvételével, amelyen válság és innováció kapcsolatáról volt szó.
Burány Sándor az attaséi rendszer fontosságának ismertetése után hangsúlyozta: a legtöbb országhoz hasonlóan Magyarország is tisztában van a kutatás és innováció jelentőségével. Noha a magyar K+F ráfordítások aránya elmarad az optimálistól, 2008-ban, növekvő tendenciát mutatva, ismét meghaladta az 1%-os mértéket. A kormány 20 milliárd forinttal a 2010. évi költségvetésben is biztosítja a költségvetési hozzájárulást a Kutatási és Technológiai Innovációs Alaphoz. Így a teljes hazai K+F ráfordítás (az állami költségvetésből, a Strukturális Alapokból, valamint a vállalkozási ráfordításokból), kb. 280 Mrd Ft lesz jövőre.
Dr. Takács István a TéT attasékról elmondta: különösen jól felkészült, sokoldalú szakemberekről van szó. Az attasék így nem csak saját, speciális feladatuk ellátásával, de a nagykövetségek általános képviseleti tevékenységében való részvétellel is segítik a Külügyminisztérium munkáját.
Dr. Csopaki Gyula eladásában részben az NKTH támogatási politikáját ismertette röviden, és köszönetet mondott a TéT attasék munkájáért, röviden kitérve az attasék által elért legfontosabb eredményekre. Az NKTH elnökének előadása szorosan összekapcsolódott a kerekasztal-beszélgetéssel, illetve az elmúlt két napon elhangzott beszámolók témájával. Az egyes országokban mködő TéT-attasék az idén is számos esetben járultak hozzá Magyarország nemzetközi tudományos és technológiai kapcsolatainak bővítéséhez – dr. Csopaki Gyula néhány kiemelten fontos példát is megemlített.
Budapesten is létrejöhet a világhírű Fraunhofer intézet egy német-magyar egysége, amely Németországgal közös finanszírozásban valósul meg. Franciaországgal idén sikerült elindítani egy biotechnológiai TéT-együttmködést, amelyhez kapcsolódóan egy francia-magyar kiírású pályázat is kapcsolódik, amelynek első fordulójának eredményeit már el is bírálták. Ugyancsak sikerült tető alá hozni egy kínai-magyar közös finanszírozású pályázatot, amely Shenzhen város és Magyarország között járul hozzá közös K+F projektek elindításához. A Rómában állomásozó TéT-attasénak komoly szerepe volt az olasz-magyar régiós együttműködések kialakításában; a washingtoni TéT-attasé pedig az amerikai TéT megállapodás elkészítésében működött közre. A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal még az idén meghirdeti Technológiai Inkubátor programját, amely kidolgozásában nagy segítséget jelentett az izraeli modell megismerése, az azzal kapcsolatos szakértői tapasztalatok átvétele. Ugyancsak az izraeli-magyar tudományos kapcsolatok erősítéséhez járult hozzá az a 2008 decemberében, Miskolcon magyar, izraeli és palesztin kutatók résztvételével tartott nanotechnológiai workshop.
Rendkívüli diplomáciai siker volt az Európai Innovációs és Technológiai Intézet Magyarországra kerülése is, amelynek elkészítésében mind a brüsszeli, mind az uniós államokban működő TéT-attaséknak jelentős szerepe volt.
A szakdiplomaták beszámolóikban, valamint a konferencia második felében tartott kerekasztal-beszélgetésen beszámoltak arról is, hogy a fogadó országokban jellemzően a válság hatására sem csökkentek a kutatás-fejlesztésre, innovációra fordított összegek. Mi több: a legtöbb ország arra a következtetésre jutott, hogy számára elsősorban a kutatás-fejlesztés, az innováció jelenti a kiutat a válságból, így több helyen még növelték is az ilyen irányú ráfordításokat. A gazdasági krízis ugyanakkor a prioritások, stratégiák átgondolására is megfelelő alkalmat jelentett.
A TéT-attasék munkájáról, az NKTH honlapján, a http://www.nkth.gov.hu/nemzetkozi-tevekenyseg/tet-attasei-halozat/tudomanyos-technologiai címen olvasható bővebb információ, ahol az éves beszámolók is megtalálhatóak.
Budapest, 2009. október 2.
Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal
Kommunikáció