Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaSajtóközlemények, sajtóanyagok
Magyar Tudomány Ünnepe – Tudás és Vállalkozás konferencia, 2005. november 24. - Sajtóanyag
Magyar Tudomány Ünnepe – Tudás és Vállalkozás konferencia, 2005. november 24.
2005. november 25.
Módosítás: 2019. március 20.
Olvasási idő: 3 perc

A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) által megrendezésre került konferencián a hazai kutatási eredmények piaci hasznosítását mutatták be példaértékű magyar technológiai vállalkozások. A rendezvény célközönsége, a műszaki- és természettudományok területén tanuló egyetemisták, PhD hallgatók, posztdoktorok illetve vezető ifjú kutatók voltak.

A „Tudás és Vállalkozás” konferencia az idén július 8-9-én Veszprémben az NKTH szervezésében megrendezett "Mi, fiatalok a magyar kutatás-fejlesztés jövőjéért - Mit akarunk és hogyan váltsuk valóra" című rendezvény folytatása volt.

A bemutatkozó előadásokon, döntően hazai alapítású vállalkozások nyújtottak betekintést működésükbe, üzletmenetük során elért sikereik és nehézségeik együttes láttatásával. A biotechnológia, nanotechnológia, orvosi műszer- valamint szoftvergyártás és –fejlesztés terén aktív cégek ékes bizonyítékai, hogy a hazai találmányokat Magyarországról induló cégek is képesek globális piaci sikerre vinni.

Boda Miklós az NKTH elnöke bevezető előadását, a Corvinus Rt. prezentációja követte, melyben az innovatív cégek jelenleg meglévő és jövőben megnyíló finanszírozási lehetőségei kerültek részletezésre. Ezt követően Nagy Péter az NKTH stratégiai főosztályának munkatársa előadásában a vállalatfejlesztés aspektusait taglalta, mely átvezetésül szolgált a délutáni előadások gyakorlati modelljeihez.

Az AnaLogic Computers Kft. bemutatta, hogyan vezet az út a kimagasló kutatási eredményektől a nemzetközi nagydíjas termékig. Melyek a piacon való megjelenéssel járó kihívások, ezek üzleti valamint szervezeti vetületei, valamint hogyan fordítható bevétellé a szellemi tulajdon.

A Thales Nanotechnológiai Rt. egy spin-off kutató-fejlesztő cég első éveit mutatja be, az ötlet megszületésének fázisától a tőzsdére vitelének kérdésköréig, kitérve arra, hogyan lehet egy sikeres gondolatból és termékből piacképes áru. A Thales Rt. kutatóinak sikerült egy olyan technológiát és terméket kidolgozniuk, amely egyedülálló a világon (H-Cube hidrogénező berendezés). Az ötletek 90%-a azonban elbukik, a fejlesztést folyamatosan a piac igényeihez kellett igazítani. A cég első magyar vállalkozás, mely elérte az világ innovációs elismerésének csúcsát, az "Innovációs Oscar"-t.

A Solvo Zrt. egy háromszor három méteres laborban indult egy kutatóval, ma pedig már közel 50 fő képezi kulcscsapatát, kiegészülve az akadémiai kutatóintézetekben a cég témáin dolgozó több tucat kutatóval. A biotechnológiai iparágban kulcsfontosságú, hogy a vállalkozás megtalálja azokat a piaci réseket, ahol kihasználva elsőbbségét, piacvezetővé tud válni. Azonban talán ennél is fontosabb egy olyan szakmai csapat összeállítása, amely amellett, hogy szakmailag kiemelkedően jól képzett, rendkívüli kitartással és lojalitással bír.

A Pharmahungary 2000 Kft. a spin-off cégek jelentőségét ismertette a helyi gazdaságfejlődésben illetve a hazai induló spin-off cégek lehetőségeit és a nehézségeket amivel szembe kell nézniük, részben saját tapasztalataira alapozva.

A 3DHistech Kft. családi kereskedelmi vállalkozásként indult, azonban ma már alapvetően orvosi mikroszkópos műszerfejlesztéssel foglalkozik. A fejlesztést kezdetben egy virtuális cég formájában művelte, mivel a tulajdonos és a fejlesztők egyetemi környezetben dolgoztak. Fő terméke a Digitális Szövettani Laboratórium, melynek célja, hogy a szövettani minták kiértékelését pontosabbá, hatékonyabbá gyorsabbá, quantitativvá, három dimenzióssá, és távmunkában elvégezhetővé tegye. Megrendelői világhírű egyetem -többek között az amerikai Harvard- is megtalálható.

Az Inotek Pharmaceuticals (USA) alapítója egy biotech inkubátorból indult cég alapításának és felfejlesztésének mintegy 10 éves történetét mutatta be az első tudományos koncepcióktól és molekula-prototípusoktól a II. fázisú klinikai kipróbálásokig, illetve virtuális cégből száz személyes vállalkozásig terjedően. Az előadás érintette az USA technológia transzfer és inkubátor koncepcióját, valamint small business grant mechanizmusát, illetve az amerikai kockázati tőke piac működésének részleteit. Végül megemlítette a cégalapítással kapcsolatos lehetőségeket és problémákat is.

További információ:

Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal
Kommunikációs Főosztály
Cím: 1117 Bp., Neumann János u. 1/c.
Tel.: (06 1) 484 2595
Fax: (06 1) 318 7998
E-mail: kommunikacio@nkth.gov.hu

Utolsó módosítás: 2019. március 20.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?