Budapest, 2025. július 3. – Megerősítette együttműködését a hazai innovációs ökoszisztéma két állami kulcsszereplője, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) és a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH). Az újabb stratégiai együttműködési megállapodással a két hivatal célja az, hogy még szorosabban összehangolják a kutatás-fejlesztés támogatását és az iparjogvédelmi tevékenységek ösztönzését.
A megállapodást Kiss Ádám, az NKFI Hivatal elnöke és Farkas Szabolcs, az SZTNH elnöke írta alá. Mindkét intézmény elkötelezett, hogy a saját területén rendelkezésre álló eszközökkel erősítse a tudásalapú gazdaságot, támogassa a magyar kutatóhelyek és vállalkozások célzott kutatásait, fejlesztéseit és innovációs tevékenységét. Az NKFI Hivatal immár tíz éve a legfontosabb állami támogató ezen a színtéren, az SZTNH pedig a hazai és külföldi szellemitulajdon-védelem szakmai felelőseként biztosítja, hogy a hazai innovatív ötletekből valódi piacképes eredmények születhessenek. A két szervezet céljai, módszerei és eszközei jól kiegészítik egymást, éppen ezért kézenfekvő a stratégiai együttműködés: a tevékenységek összehangolása olyan előnyöket kínál, amelyek tudatos kiaknázása tovább javíthatja a hazai innovációs ökoszisztéma teljesítményét, illetve az ezzel kapcsolatos kormányzati törekvések hatékonyságát.
Az NKFI Hivatal és az SZTNH például egyaránt elkötelezett az egyetemek és vállalatok közötti együttműködések erősítése mellett. Emellett kiemelten fontosnak és támogatandónak tartják annak a kedvező tendenciának a folytatódását, hogy a hazai felsőoktatási intézmények egyre aktívabban élnek a szellemitulajdon-védelem eszközeivel: 2024-ben az egyetemek 143 szabadalmi bejelentést tettek, ami kétszerese az előző évinek. Mindez azért is lényeges, mert ezek a szabadalmak nemcsak az K+F eredmények védelmét szolgálják, hanem alapot teremtenek az egyetemi kutatásokra épülő új, tudásalapú spin-off vállalkozások létrejöttéhez, ezáltal a magas hozzáadott értéket teremtő hazai deep tech szektor megerősödéséhez.
Az együttműködés kapcsán az NKFI Hivatal részéről Kiss Ádám kiemelte: „Feladataink révén eddig is ezer szállal kötődtünk egymáshoz, így a szakmai együttműködés egyáltalán nem új keletű, de eljött az ideje, hogy mindezt még magasabb szintre emeljük. A Neumann János Program egyik kiemelt célja, hogy Magyarországon a szabadalmak száma az évtized végéig megduplázódjon. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a kutatási és innovációs eredmények hazai hasznosulásához elengedhetetlen azok megfelelő szellemi tulajdonvédelme. Az új megállapodás fókuszában ezért továbbra is az áll, hogy erősítsük az iparjogvédelmi szemléletet a KFI pályázati rendszerben, valamint közösen fejlesszük a szellemi tulajdon védelméhez kapcsolódó kapacitásainkat és az iparjoghoz kapcsolódó tudatosságot Magyarországon.”
„A hazai innovációs ökoszisztéma megerősítéséhez elengedhetetlen, hogy a kutatás-fejlesztés ösztönzése és a szellemi tulajdon védelme egymással szorosan összhangban működjön. Az NKFI Hivatallal való együttműködés már eddig is sok kézzelfogható eredményt hozott. Ennek köszönhetően az iparjogvédelmi szemlélet KFI pályázatokban történő megjelenése is hozzájárult az egyes oltalmi formák bejelentési számainak növekedéséhez. A stratégiai együttműködés lehetőséget ad arra is, hogy közösen növeljük a hazai iparjogvédelmi szakemberek számát. Ez is hozzájárul ahhoz, hogy a tudományos és technológiai eredmények gyorsabban és hatékonyabban váljanak nemzetközi szinten is hasznosítható, gazdasági értéket teremtő megoldásokká. Az SZTNH továbbra is elkötelezett amellett, hogy szaktudásával és eszközeivel hozzájáruljon a magyar innováció versenyképességének növeléséhez” – hangsúlyozta Farkas Szabolcs, az SZTNH elnöke.
Az új alapokra épülő együttműködés, egymás szakmai tevékenységének kölcsönös támogatása és összehangolása olyan fontos területeket érint, mint a szellemi tulajdon védelméhez kapcsolódó szakmai kapacitások – szakemberképzés, utánpótlás – bővítése, a KFI pályázati rendszerek és a szellemi tulajdonvédelem összehangolása, tudásátadás és jó gyakorlatok megosztása, társadalmi szemléletformálás a közös kommunikációs és szemléletformáló programok megvalósítása révén, vagy éppen közös szakpolitikai javaslatok, stratégiai kezdeményezések kidolgozása.