A Soós Ernő Víztechnológiai Kutató-Fejlesztő Központ a régión messze túlmutató tudásbázis, amelynek „Víz- és szennyvízkezelés az iparban” című éves konferenciája mára már határokon átnyúló szakmai eseménnyé vált. A szervezők legfőbb célja, hogy összekapcsolják a tudomány és az ipar szereplőit, lehetőséget biztosítva a legújabb kutatási eredmények és az ipari tapasztalatok bemutatására, teret adva a szakemberek, kutatók, ipari partnerek tapasztalatcseréjéhez és kapcsolatépítéshez.
A Zalakaroson megrendezett idei konferencia fókuszában olyan globális trendek álltak, mint az élő vizekben található mikroműanyag-szennyeződésekre és gyógyszermaradványokra irányuló kutatások, a hazai és nemzetközi nagyvállalatokkal való együttműködés, a termálvizek hasznosítása, valamint a víztisztításhoz kapcsolódó smart technológiák megjelenése a hazai és nemzetközi piacokon. A plenáris előadásokat követő tematikus szekciók hatékonyan segítették a szakmai kapcsolatok építését és a gyakorlati problémákat érintő véleménycserét, a konferencia nemzetközi szekciójában pedig már nemcsak a tudományos élet szereplői, hanem a nemzetközi nagyvállalatok képviselői is részt vettek, többek között Dániából és Indiából.
A konferencián került sor a Soós Ernő Ifjú Kutatói Díjak átadására, amelynek először volt külföldi díjazottja: MSc kategóriában Maja Preskar, a Maribori Egyetem hallgatója, PhD kategóriában pedig Dr. Torma Csilla Zsófia pályázata nyert. Az általános és középiskolások tehetséggondozására meghirdetett Szebenyi Mária Kémia Emlékverseny nem csak helyi, hanem országos, sőt határon túli érdeklődést is kiváltott. Itt négy korcsoportban osztottak díjakat: a 7. osztályosok között Dancsák Dénes, a 9. osztályosok között Somogyi Máté, a 10. osztályosok között Cziráki Kamilla, a 11-12. osztályosok között Tóth Máté lett a legeredményesebb.
A Soós Ernő Víztechnológiai Kutató-Fejlesztő Központot 2014-ben alapította a Pannon Egyetem Mérnöki Kara, Nagykanizsa Megyei Jogú Város, valamint a Hidrofilt Vízkezelést Tervező és Kivitelező Kft.. A kezdeményezés célja, hogy az intézmény – a Nagykanizsán több évtizedes múltra visszatekintő szakmai tapasztalatokra építve – nemzetközi szintű kutatásokat folytasson a víztisztítás-vízkezelés területén. Azóta az intézmény a magyar középvárosok, kkv-k és egyetemek innovációs együttműködésének egyik legsikeresebb modelljévé vált.
Nagykanizsa, 2019. október 10.