Az Egyesült Királyságban a kutatásfejlesztési és innovációs (KFI) finanszírozási rendszer magyarországihoz hasonló átfogó megújításának előkészítése zajlik. A kormány májusban döntött az új Kutatási és Innovációs Ügynökség (UKRI) létrehozásáról, ennek értelmében 2017 tavaszától összevonják a korábbi hét kutatási tanácsot, az innovációs ügynökséget (Innovate UK) és a Felsőoktatási Finanszírozási Tanács kutatást és tudástranszfert támogató egységeit. Az intézményrendszer átalakításának részleteit szabályozó törvényjavaslat tárgyalása jelenleg is zajlik a brit parlamentben, illetve a tudományos közösségben, komoly vitákat generálva.
A Cambridge-i Egyetem meghívására Pálinkás József nyilvános előadást tartott október 24-én délután a hét évszázados múltra visszatekintő Clare College-ban, ahol átfogó képet adott az elmúlt évek hazai KFI rendszert érintő főbb megújítási törekvéseiről, adatokat és eddigi eredményeket, tapasztalatokat is ismertetve. A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) volt elnöke előadásában áttekintette az MTA kutatóintézet-hálózat megújításának főbb állomásait, mely a Lendület-program elindításával, a kiválósági műhelyek megerősítésével kezdődött, az intézetek átszervezésével folytatódott és hosszú távú beruházások, fejlesztések is elindultak a folyamatnak köszönhetően. Pálinkás József a kutatásfejlesztés-finanszírozás megújításának kapcsán, a forráskoordinációért felelős NKFI Hivatal létrehozása és az egységes szemléletű versenypályázati portfólió kialakításán túl szólt az eddigi eredményekről, hangsúlyozva, hogy már mintegy 200 milliárd forint KFI célú forrásról született támogatói döntés. Kiemelte a hazai kutatói kiválóságot, amely többek között az ERC-pályázatokon elért – az EU13 országok között kiemelkedő – sikerarányban is mérhetően megnyilvánul és ennek további lendületet adhatnak a 2015-től meghirdetett új versenypályázatok.
Az NKFI Hivatal elnöke október 24-én délelőtt Sir Mark Walport-tal, Theresa May kormányfő tudományos tanácsadó testületének vezetőjével tárgyalt. A kétoldalú találkozón Pálinkás József ismertette, hogy a kutatásfejlesztés és innováció korábban széttagolt finanszírozási rendszerét, miként váltotta fel Magyarországon a szakértői bírálatokon alapuló versenypályázatok rendszere, melyben a felhívások tervezése és a projektek értékelése egységes szemlélettel koordinált.
Pálinkás József október 24-én délután Leszek Borysiewicz helyettes kancellárral a Cambridge-i egyetem vezetőjével egyeztetett élvonalbeli kutatási programok közötti intenzívebb együttműködés kialakításának lehetőségeiről. Jelenleg húsz kutatásfejlesztési és innovációs projekt fut magyar és Cambridge városhoz kötődő kutatóhelyek és vállalkozások együttműködésében, többek között élelmiszerbiztonsági, agykutatási, anyagtudományi, grafénkutatási és társadalomtudományi területeken.
Pálinkás József keddi programja keretében kétoldalú találkozón tárgyal Jo Johnson felsőoktatási, kutatási és innovációs államtitkárral (Department for Business, Energy, Innovation and Skills, BEIS), valamint Robin Grimes-szal, Boris Johnson külügyminiszter tudományos főtanácsadójával.
Pálinkás József előadása letölthető
József Pálinkás: Inspiring scientific excellence and competitive innovations - Renewal of the RDI system in Hungary PDF (2 156 KB)
|
|