Uniós finanszírozással Győrben, Kaposváron, Miskolcon, Kecskeméten és Debrecenben indulhat kutatásfejlesztési centrum 26,8 milliárd forint támogatással, hazai forrásból pedig három közép-magyarországi konzorcium jut összesen 8 milliárd forinthoz.
Járműipari, agrárinformatikai, molekuláris biológiai, anyagtechnológiai, növénytermesztési szakterületen, valamint az infokommunikációs, gyógyszeripari és energetikai fejlesztéseket integráló célkitűzéssel indulhatnak felsőoktatási és ipari együttműködési központok 2017-ben.
|
KFI források Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központok kialakítására |
A nyolc egyetem mellett jelentős hazai és nemzetközi innovációs háttérrel rendelkező nagyvállalatok és magyar alapítású innovatív középvállalkozások – többek között a Magyar Villamosművek Zrt., a Richter Gedeon Zrt., a Nokia Solutions and Networks Kft., a Servier Zrt., a Siemens Zrt., valamint az Energotest Kft. és az Axial Kft. – közreműködésével létrejövő központokat támogató konstrukció a már létező, jól működő felsőoktatási-ipari kutatás-fejlesztési tevékenységnek ad újabb lendületet. A konzorciumi tagok a pályázat keretében vállalták az alkalmazott kutató-fejlesztő munkatársak létszámának növelését, valamint vállalást tettek a kutatómunkába bevont doktoranduszok, a publikációk, az iparjogvédelmi eljárások, továbbá az intézményből kiinduló spin-off vállalkozások számát illetően is. A szerves együttműködésben zajló közös alkotómunka kölcsönös előnyökkel jár: a kutatóhelyek hatékonyságot ösztönző menedzsment szempontokat sajátíthatnak el, a vállalati kutatás-fejlesztésnek pedig új dimenziót ad, ha számíthatnak a professzionális kutatóhelyek erőforrásaira. Az érdeklődést jól mutatja, hogy a benyújtott pályázatok támogatási igénye átlagban több mint kétszerese volt a rendelkezésre álló keretösszegeknek.
Az uniós forrásból kiírt felhívás (GINOP 2.3.4) kizárólag a Közép-Magyarország régión kívül, a kevésbé fejlett régiókból volt pályázható. A felhívásra történő benyújtáshoz összességében 56 milliárd forint támogatási igényű 9 projektjavaslat kért KFI szempontú szakpolitikai véleményt az NKFI Hivataltól, amelyek közül öt mintegy 27,5 milliárd Ft támogatási igényű projektjavaslat kapott KFI szempontú támogató véleményt. A pályázatot kezelő Irányító Hatóság költségcsökkentésekkel fogadta el a javaslatot és támogatta 26,8 milliárd forinttal az öt projektet.
A budapesti és Pest megyei pályázók számára az NKFI Hivatal 8 milliárd Ft keretösszegű tükörpályázatot (FIEK_16) hirdetett meg hasonló együttműködések ösztönzésére az általa kezelt NKFI Alapból. Erre 5 konzorcium nyújtott be projektjavaslatot, amelyből a Hivatal által felkért anonim szakértők véleménye alapján a döntéselőkészítő testületek a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, az Eötvös Lóránd Tudományegyetem és a Szent István Egyetem három pályázatának támogatását javasolták összességében 8 milliárd forinttal.
--------------------------------------------------------------------
Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal:
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal – a hazai kutatásfejlesztési és innovációs források célszerű, hatékony és átlátható felhasználásáért felelős intézmény – 2015-ben egységes versenypályázati rendszert alakított ki a KFI célú uniós fejlesztési források és a hazai Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap (NKFI Alap) forrásainak koordinált, célszerű és értékteremtő felhasználására. A pályázati portfólió összehangolt felhívásai a tudományos kutatásokat, a vállalati fejlesztéseket és az innovatív ötletek megvalósítását egyaránt ösztönzik. A Hivatal az EU-s forrásból finanszírozott kutatásfejlesztési és innovációs célú pályázatok – Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP), Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program (VEKOP) – szakmai megalapozásának és a pályázati koncepciók előkészítésének szakpolitikai felelőse. A NKFI Hivatal közreműködésével meghirdetett felhívások keretében 2020-ig mintegy 1200 milliárd Ft áll rendelkezésre kutatásfejlesztési és innovációs célokra uniós és hazai forrásból.