Ön itt áll: A HivatalrólA HivatalrólKiadványok, publikációkJogelőd szervezetek kiadványaiHivatali kiadványok
Az innováció fogalmának kiterjesztése és annak következményei – az Oslo Kézikönyv 3. kiadásáról készült háttérelemzés
Az innováció fogalmának kiterjesztése és annak következményei – az Oslo Kézikönyv 3. kiadásáró
2006. július 18.
Módosítás: 2018. május 15.
Olvasási idő: 2 perc
A globális versenyképesség szempontjából a tudás létrehozása, hasznosítása és diffúziója a gazdasági növekedés egyik kulcsfontosságú tényezőjévé vált. Ezért alapvető az, hogy az innovációs folyamatot mérő indikátorok tükrözzék ezeket a változásokat, és az innováció-politika alkotói számára az elemzés megfelelő eszközeiként szolgáljanak.

A kezdeti felmérésekkel és azok eredményeivel folyó kísérletezés összefüggő fogalmi készletet és eszköztárat eredményezett, és az Oslo kézikönyv 1992-es, első kiadásához vezetett, amely a gyáripar technológiai termék- és eljárás-innovációjára koncentrált (TPP). Idővel a felmérések az Oslo kézikönyv szerkezetének további finomításához vezettek, és 1997-ben megszületett a második kiadás, amely, többek közt, kiterjesztette a vizsgálódást a szolgáltató szektorra. Azóta a felmérések eredményei és a politika változó szükségletei a kézikönyv újabb revíziójának elindításához vezettek, aminek eredménye a harmadik kiadásban ölt testet. Az OECD és az Európai Bizottság (Eurostat) közös égisze alatt előkészített Oslo Kézikönyv harmadik kiadása hároméves együttműködés eredménye, amelyben 30 ország szakértői vettek részt.

Az Oslo kézikönyv legfőbb változása az innováció fogalmának szélesebb körű definiálása. A termék- és eljárás-innováción túl, az innováció új meghatározása a marketing-innovációt és a szervezési-szervezeti innovációt is felöleli. Az Oslo Kézikönyv 3. kiadásának eredeti, angol nyelvű változata közvetlenül letölthető az OECD honlapjáról pdf. formátumban az alábbi helyről:
http://213.253.134.29/oecd/pdfs/browseit/9205111E.PDF

Az NKTH külső szakértő bevonásával elkészített egy elemzést, amelynek célja az volt, hogy megvizsgálja az innováció fogalmi kiterjesztésének a következményeit, illetve hogy az innovációs statisztikáknak milyen adatszolgáltatásra kellene alkalmasnak lennie, és ezen információkat hogyan lehetne hatékonyabban felhasználni az innováció-politikában.

Az összeállítás letölthető:

Összeállította: Katona József a Magyar Innovációs Szövetség tanácsadója
Budapest, 2006. május 30.

Utolsó módosítás: 2018. május 15.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?