Ön itt áll: A Hivatalról
Nemzeti Kutatási Kiválósági Program
Nemzeti Kutatási Kiválósági Program
2025. július 10.
Módosítás: 2025. július 10.
Olvasási idő: 3 perc

A 2023-ban meghirdetett Neumann János Program stratégiai célja a hazai kutatások gazdasági, társadalmi valamint tudományos hatásának erősítése. Ennek elérése érdekében 2023-ban megújult az innovációs pályázatok elvárás- és értékelési rendszere. A hazai kutatási és innovációs ökoszisztéma megszilárdításának következő lépéseként a Kutatási Kiválósági Tanács (KKT) – amelynek tagjait konszenzusos módon jelölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium, a Magyar Tudományos Akadémia és a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat – döntést hozott a kiválósági alapú hazai tudományos kutatási pályázati rendszer megújításáról annak érdekében, hogy a legkiválóbb magyar kutatók és kutatócsoportok nemzetközileg is versenyképes feltételrendszer mellett végezhessék szakmai munkájukat.

A KKT – a 2024-es év legfontosabb intézkedéseként − a legkiválóbb nemzetközi sztenderdek alapján megújította a hazai tudományos kutatásokat csaknem négy évtizede támogató OTKA-programot, amely Nemzeti Kutatási Kiválósági Program (NKKP) néven folytatta korábbi tevékenységét. Az NKKP 2025-ben 40 milliárd forintos kerettel indult el (2024-ben még 19 milliárd forint állt rendelkezésre), ami a 2023-as 13,5 milliárd forintos keret háromszorosa. A rendelkezésre álló forrás elosztására – a nemzetközi szakmai értékelő testületek ajánlása alapján – a Dr. Domokos Péter, Széchenyi-díjas fizikus által vezetett KKT tesz döntési javaslatot.

Lényeges alternatívaként azonosítható, hogy bár az új pályázati rendszer elsősorban a nemzetközileg versenyképes tudományos kiválóságot hivatott támogatni – ennek megfelelően a pályázatok benyújtása és értékelési folyamata angol nyelven történik –, továbbra is megmarad az ún. Hungarikum-kérelem lehetősége: a magyar kulturális örökség szempontjából jelentős kutatások is pályázhatnak a program keretében rendelkezésre álló forrásokra.

A 2024-es NKKP kiíráshoz képest új elem, hogy 2025-ben a kísérletes kutatásokhoz további támogatás igényelhető: a STARTING típusnál 25 millió forint, az ADVANCED esetében pedig 30 millió forint. Emellett egy új kategória is bevezetésre került HIGHLIGHT néven. Fontos változásként említhető, hogy a bilaterális megállapodásokon alapuló, nemzetközi kutatási együttműködéseket segítő (NN típusú) pályázatok is nagyobb összegű támogatást igényelhetnek (az ANN 68 millió, az SNN 51 millió forintot).

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapon belül elkülönített 40 milliárd forintos keretösszegből az NKKP egyes alprogramjai nemzetközi szinten sikeres jó gyakorlatokhoz, többek között az ERC pályázati rendszeréhez igazodva, kiválósági alapon segítik a hazai kutatásokat:

  • az EXCELLENCE kategória azokat a kutatókat célozza, akik már indultak ERC-pályázaton, és ott megfelelő szakmai értékelést értek el, de forráshiány miatt végül nem nyertek támogatást. Számukra kiemelt finanszírozási lehetőség – 2 évre akár 200 millió forint – biztosítja az ígéretes kutatások folytatását és a felkészülést egy kötelezően vállalt újabb nemzetközi megmérettetésre;
  • a HIGHLIGHT kategória célja a nemzetközi tudományos világban folyamatosan kiemelkedő szinten teljesítő hazai kutatócsoportok támogatása 4 éves időtartamra akár 400 millió forinttal, amelyek működésükhöz jelentős pályázati forrást nyertek már el, és a kiváló teljesítmény fenntartását ez a pályázati lehetőség biztosítani tudja;
  • az ADVANCED kategóriában már tapasztalt kutatók juthatnak szintén 4 évre akár 150 millió forint támogatáshoz;
  • STARTING kategória a doktori fokozatot legfeljebb 7 éven belül megszerzett fiatal kutatókat támogatja, akik 4 évre 125 millió forint támogatást nyerhetnek;
  • a támogató szervezetek közötti bilaterális megállapodásokon alapuló, nemzetközi kutatási együttműködéseket segítő (NN típusú) két alprogram célja a magyar tudomány nemzetközi beágyazottságának erősítése, hazai kutatócsoportok és külföldi partnereik közös kutatásainak támogatása a magyar-osztrák és a magyar-szlovén relációban.

A beérkező pályázatokat 14 tudományterületi értékelő testület rendezi kiválósági sorrendbe, amelyek 11-12 tagú magyar és külföldi szakértők részvételével működnek.

Utolsó módosítás: 2025. július 10.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?
A weboldalon HTTP-sütiket használunk, hogy a biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsuk. Az adatvédelmi tájékoztatóban bővebb információkat talál arról, hogyan gondoskodunk adatainak védelméről.
Rendben