Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenOnline sajtó
Innovációs pénzre pályázna a cége? Itt és így megteheti
2018. április 23.
Módosítás: 2019. július 02.
Olvasási idő: 4 perc
A két, május végéig meghosszabbított határidejű innovációs pályázat mellett egyéb lehetőségek is nyitva állnak a fejleszteni kívánó vállalkozások előtt, ezekre is felhívta az érintett cégek figyelmét az Innovációs Hivatal.

A fővárosra és Pest megyére vonatkozó 2018-1.1.2-KFI pályázat feltételei viszonylag lazák, így túljelentkezés várható. Pályázóként 600 millió forintot is el lehet nyerni. A vidéki GINOP 2.1.2. pályázat viszont túlságosan szigorú előírásokat tartalmaz, ezért a 120 milliárd keretösszeget a mai napig nem sikerült szétosztani. Ennek következtében az eredeti, februári beadási határidőt kitolták május végéig.

Május közepéig van nyitva a központi régióban az Innovációs Hivatal (NKFIH) által kiírt Kis-, közép- és nagyvállalatok KFI tevékenységének támogatása; 2018-1.1.2-KFI innovációs pályázat, amiben a vállalkozások mérhetik össze magukat. Ennek során innovációra, innovatív fejlesztésre lehet támogatást igényelni. A teljes keret 20 milliárd forint, és az eddigi tapasztalatok alapján legalább két-háromszoros túljegyzés várható.

„Véleményem szerint a kiíró NKFIH most is nagyon jól meg fogja szűrni a tőkeszegény pályázókat, ugyanis azon pályázók, akiknek nincs legalább 200 milliós saját tőkéjük, gyakorlatilag kiestek a rendszerből. A szándék a szabály mögött, hogy a pályázók akkora projekttel induljanak, amit majd meg is tudnak valósítani. Ez némileg korlátozhatja a jelentkezők sokszínűségét, de az elmúlt évek tapasztalata alapján még így is két-háromszoros túljegyzésre lehet számítani” – mondta Papadimitropulosz Alex, a Via Credit pályázati tanácsadó ügyvezető igazgatója.

Nem ez a helyzet a konvergencia régióban már lassan másfél éve elérhető GINOP-2.1.2. innovációval kapcsolatos pályázattal. Bár akár 500 milliós támogatást lehet kapni egy jó ötletre, a szabályok olyan mértékig szigorodtak, hogy a pályázók a mai napig nem tudják lejegyezni a felkínált 120 milliárdos keretet. Eddig összesen 500-an jelentkeztek 82 milliárd forint támogatási összegre, amiből április közepéig 33 nyertest hirdettek. Korábban többször is meghosszabbították már ezt a kiírást, a mostani legutolsó beadási határidő május 31. „Nem kizárt, hogy ezen határnapot követően már nem lesz több lehetőség és a fennmaradó pénzeket átcsoportosíthatják más pályázati kiírásokra, ahol jelentős volt a túljegyzés” – véli Papadimitropulosz Alex.

A GINOP-2.1.2. innovációs pályázatban a büdzsé harmada költhető csak beruházásra. Nagyobbrészt a pályázóknak bérekre és alapanyagokra kell fordítaniuk a költségeiket.  A leírás szabályozza a projektre elkölthető munkabérek összegét is, melyet a pályázó beszámolójában szereplő összeghez viszonyítanak. Így lényegében a kisebb bérből és létszámból dolgozó vállalkozások már az elején ki is esnek. 

Az NKFI Hivatal a hvg.hu-nak küldött összesítésében felhívja a figyelmet arra, hogy  a cikkben említett két pályázat mellett az innovációs projektekre továbbra is több forrásból nyerhetnek el a támogatást a magyar vállalkozások. 

Innovációs pályázatok az uniós források felhasználását követően is pályázhatóak lesznek, ugyanis hazai forrásból, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból (NKFI Alap) a Kormány által elfogadott éves programstratégia alapján, az uniós költségvetési ciklustól függetlenül évente jelennek meg kutatás-fejlesztési és innovációs felhívások. Vállalkozások innovációs tevékenységének támogatására 2018-ban 30 milliárd forint keretösszegű pályázatot jelentett meg a Hivatal az NKFI Alapból.

Több uniós pályázaton nyerhető vissza nem térítendő forrás:

  • jelenleg is pályázható Innovációs voucher (GINOP 2.1.4) felhívás, amelyből innovációs szolgáltatásokra nyerhető támogatás,
  • szintén pályázható a vállalkozások szellemitulajdon-védelmi eljárásait támogató Iparjog (GINOP 2.1.3) felhívás, valamint
  • várhatóan ősztől ismét pályázható lesz az ún. adaptív innovációs felhívás  (GINOP 2.1.8) is, amely 17 milliárd forint keretösszeggel nyílt meg először ősszel, a mikro-, kis- és középvállalkozások támogatására   új innovatív megoldások bevezetésében. 

A hitellel kombinált támogatási konstrukció mellett, továbbra is elérhetőek a támogatott pénzügyi konstrukciók:

  • a vállalati K+F hitel konstrukció 30 milliárd forintos keretösszeggel,
  • valamint a kockázati tőke-programok, három felhívás keretében összesen mintegy 100 milliárd forint keretösszeggel. 

Ezek mellett, elérhetőek innovációs források az Európai Bizottság Horizont 2020 programjából is. A nyílt nemzetközi versenyben közvetlenül Brüsszelből pályázható kutatási, fejlesztési és innovációs keretprogram felhívásaira évi 30 ezer projektjavaslattal pályáznak az európai kutatók, fejlesztők. Eddig több mint 50 milliárd forintot nyertek el a hazai intézmények, vállalkozások az unió, a Horizont 2020 programban- írta összesítésében a hivatal.

Forrás: hvg.hu

Utolsó módosítás: 2019. július 02.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?