Hogyan úsznak ezek a dombok? – kérdeztük Kereszturi Ákostól, az MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont munkatársától.
|
Kereszturi Ákos |
A Plutón van egy nagy vízjég páncél, a Szputnyik-síkság; alatta nitrogénjég húzódik. A nitrogénjég (szilárd fázisú konvekcióval) lassan áramlik, és a síkság széléről vízjégből álló hegyeket – kilométeres nagyságú, letöredezett blokkokat – visz magával. Ilyen értelemben úszik a jéghegy a felszínén, hiszen valójában két szilárd anyag mozog egymáson, de hosszú idő alatt ez a mozgás tényleg úszásra emlékeztet. A nitrogénjég-előfordulás valószínűleg az egész égitestre kiterjed, és néhány helyen, a nagy leáramlásoknál felhalmozza, felsorakoztatja az elragadott jéghegyeket. Legalábbis most ezzel a modellel írják le a látottakat.
|
Két, külön álló jéghegy a Szputnyik-síkság sejtszerű felületén (NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Southwest Research Institute) |
Összefügg ez a jelenség azzal, hogy a Plutónak „fiatalos”, változatos a felszíne?
Ahogy mondtam, a nitrogénjég feltehetőleg konvekciós áramlással mozog, ami ma zajló folyamatot jelöl. Tehát azt mutatja, hogy aktív a felszín, amit a korábbiakban is sejtettek a szakemberek.
A Plutón összetett környezettel van dolgunk. Még a gyenge napsugárzás is szublimáltathatja a szilárd anyagokat, miközben áramlik a nitrogén, fölötte valahogy mozog a vízjég, és van egy kis légkör is, ahová szublimálhatnak, és ahonnan – akár máshol – kifagyhatnak a komponensek. Nem ismerjük még a részleteket, de az biztos, hogy ma is zajlanak aktív belső folyamatok.
Mi az oka annak, hogy a Plutót kiterjedt légkör veszi körül?
A Plutónak gyenge a gravitációs tere. A légkör egy része megmarad a bolygó körül, kis része kinyúlik az űrbe. Nagy, „felfújt” légkör keletkezik így.
Várhatók a következő hónapokban újabb információk a Plutóról?
A New Horizons és a Pluto randevújára még tavaly nyáron került sor, de körülbelül fél évig tartott, amíg a szonda letöltötte az összes adatot. Ezeket most dolgozzák fel, és az eredmények egymás után kerülnek nyilvánosságra.
|
Nagyjából ilyennek látnánk a Pluto „kék egét” (NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Southwest Research Institute) |
Kereszturi Ákos jelenleg a Marsi üledékes képződmények vizsgálata földi analógiák alapján és kapcsolódás európai űrprogramhoz (116927) és a Törmelékzónák fejlődése naprendszerekben (104607) című támogatott projektekben dolgozik.
2016. február