A hazai, a földtörténeti középkorból származó őshüllő-maradványok kutatása rendkívül felgyorsult az elmúlt két évtizedben, hála az ELTE Dinoszaurusz Kutatócsoport kutatóinak. Ez a kutatócsoport főleg az iharkúti dinoszaurusz-lelőhelyen végzett kutatásai révén ismert, ahol több mint harminc különböző gerinces állat maradványait fedezték fel eddig. Villány északi határában nyolc éve folynak kutatások, ahol a kutatócsapat tagjai már sokszáz ősgerinces csontot tártak fel, köztük halak és hüllők maradványait.
Az innovációs támogatások hatékony eszközei a gazdaság megerősítésének, és hosszú távon is segítik a cégek fejlődését. A kormány éppen ezért döntött úgy, hogy 31,3 milliárd forint többletforrással támogatja a vállalatok K+F+I-tevékenységét – mondta a Világgazdaságnak Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium miniszterhelyettese, miután a keddi Magyar Közlönyben megjelent, hogy a kormány jókora összeget csoportosított át a Gazdaságvédelmi Alapból a Nemzeti Kutatási és Innovációs Alap (NKFI Alap) javára.
Újabb innovatív együttműködésre nyílik lehetőség a győri Széchenyi István Egyetem és a vállalatok között az Innovációs és Technológiai Minisztérium által bejelentett Kooperatív Doktori Program, illetve pályázat keretében. Az ősszel induló felsőoktatási-ipari doktori képzésben részt vevő doktoranduszhallgatók vállalati együttműködés során dolgozzák fel témájukat, a Széchenyi István Egyetem intézményes keretei között. A gyakorlatorientált képzés biztosítja az akadémiai és a vállalati szférák közötti könnyebb átjárhatóságot, azaz a nem akadémiai szektorban dolgozók számára is lehetőséget jelent a tudományos fokozat megszerzésére.
Az emberekhez hasonlóan, a beszéd intonációját a kutyáknál is egy alacsonyabb szintű agyi funkció dolgozza fel, míg a szavak értelmezése magasabb szinten történik – derítették ki az ELTE kutatói. 2016-ban a Science című folyóiratban az etológusok már beszámoltak arról, hogy MR-képalkotó vizsgálatok során kiderült, hogy csakúgy, mint az emberek, a kutyák külön dolgozzák fel a szavak hangulati tartalmát, és lexikális jelentését. Ez azt jelenti, hogy ez a képesség az evolúció során jóval hamarabb megjelent, mint maga a beszéd.
A startupokat felkaroló inkubátorok szakértői tevékenységét és mentorálási szolgáltatásait összesen kétmilliárd forinttal támogatja a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal Startup Factory pályázata.
Közel 100 magyar fizikus, kutató, mérnök és informatikus dolgozik folyamatosan a CERN-ben, ahol elfogadták az Európai Részecskefizikai Stratégiai Terv megújított változatát. A Wigner Adatközpont óriási számítógépes kapacitás üzemeltetésével segítette a CERN-ben folyó adatelemzési munkát, azóta pedig a magyar kutatói közösség egyik kiemelt kiszolgálójává vált.
A kerámiaipar széles kereskedelmi termékskáláját – többek között – műszaki és biokerámiák, téglák, csempék, cserepek, tárolóedények, orvosi eszközök, repülőgépmotorok vagy elektronikai eszközök részei alkotják.
Húsz éve keres dinoszauruszcsontokat Ősi Attila, a Lendület-program egykori kutatója, aki jelenleg az ELTE Őslénytani Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára. Az első évtized az iharkúti leletektől volt hangos, az utóbbi években a villányi maradványok is egyre izgalmasabbak. Az utóbbi helyen talált egyik különleges felfedezésüket – egy közel öt méter hosszú, bizarr megjelenésű őshüllő csontjait – nemrég publikálták.
Július második hetében jelentette be Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium miniszterhelyettese, hogy duplájára nő a COVIDEA koronavírus-ötletpályázat díjazása.
Mára 7,3 milliárd forintra nőtt az egykori kis orvostudományi startup, a 23 éve alapított 3DHISTECH Kft. bevétele. A cég alapító ügyvezetőjét, dr. Molnár Bélát kérdeztük. A vállalkozás igazi különlegessége, hogy elsősorban az Innovációs és Technológiai Minisztérium, valamint a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal k+f pályázataira, nem pedig a kockázati tőkés iparágra építette a tőkeforrásait. A cég az idei Innovációs Nagydíj győztese.
A 2019-es Magyar Innovációs Nagydíjat a 3DHISTECH Kft. (interjúnkat az alapítóval lásd külön) kapta a digitális patológiai diagnosztika céljára kifejlesztett Pannoramic termékcsaládért. De számos kapcsolódó díjat is kiosztottak néhány hete azon cégeknek, amelyek az elmúlt időszakban a legtöbbet tettek a hazai innováció jó hírének öregbítéséért.