Tagállami működés, Versenyképességi Tanács
Tárcaközi bizottságok és szakértői csoportok
Az uniós döntéshozatali folyamatok során az egységes magyar álláspont kialakítása elsősorban az Európai Koordinációs Tárcaközi Bizottság (EKTB) és a szakértői csoportok szakmai munkáján alapul. Az EKTB feladata az európai uniós ügyek kormányzati koordinációja, ezen belül az európai uniós tagságból fakadó feladatok szakmai előkészítésének és végrehajtásának koordinációja és ellenőrzése, valamint a tárgyalási álláspontok előkészítése és összehangolása. A leglényegesebb feladat az Európai Unió Tanácsának üléseit előkészítő Állandó Képviselők Bizottsága (COREPER) napirendjén vitás kérdésként szereplő uniós tervezetekkel valamint a tanácsi munkacsoport napirendjén szereplő módosult tartalmú vagy vitás uniós tervezetekkel kapcsolatos – a szakértői csoportok által jóváhagyott – tárgyalási álláspont-javaslatok meghatározása és továbbítása Magyarország brüsszeli Állandó Képviseletének (ÁK). A tárgyalási álláspont-javaslatok meghatározott eljárásrend szerint, a közösségi politikát folyamatosan figyelemmel kísérve, tárcaközi egyeztetések eredményeként születnek.
Tanácsi munkabizottságok, munkacsoportok
A teljes tanácsi munka központi előkészítő szerve a két szinten működő COREPER (Állandó Képviselők Bizottsága), amelyen különböző összetételben az Állandó Képviselet hivatalos képviselői vesznek részt. A COREPER I foglalkozik többek között a Versenyképességi Tanácsot érintő kérdésekkel, illetve a nemzetközi KFI együttműködésekre vonatkozó (továbbá mezőgazdasági, munka- és szociális, közlekedési, oktatási stb.) témák döntés-előkészítésével. A COREPER II a bel- és igazságügyek, valamint az általános és pénzügyek előkészítő fóruma.
Az uniós kutatás-fejlesztési politika elsődleges fóruma a Versenyképességi Tanács kutatási napja, ahol a versenyképességet erősítő témákat miniszteri szinten tárgyalják. A Versenyképességi Tanács által megvitatott témákkal szakértői szinten a Kutatási és nukleáris közös munkacsoport valamint a Kutatási Munkacsoport foglalkozik, amelyeknek az ülésein általában az Állandó Képviselet tudományos és technológiai szakdiplomatája (TéT attasé) vesz részt, a csoportok munkáját ő kíséri figyelmemmel.
Ugyancsak a Tanács mellett működő, K+F kérdésekkel foglalkozó szakértői csoport és stratégiai tanácsadó testület az Európai Kutatási Térség Bizottsága (ERAC). Az ERAC véleményével segíti a Tanács, a Bizottság és a tagállamok kutatás-fejlesztési és innovációs politikájának alakítását, hozzájárulva ezzel az Európai Kutatási Térség (ERA) létrehozásához és fejlesztéséhez. Az ERA- testületek munkája az Európa 2020 stratégia zászlóshajó kezdeményezését jelentő Innovációs Unióhoz, valamint az stratégiai prioritások meghatározásához kapcsolódik, annak végrehajtását, illetve – figyelembe véve az átláthatóság, hozzáférhetőség
Eljárásrend
Miniszterelnökség Európai Uniós Ügyekért Felelős Államtitkársága
↓
EKTB 31. Tudomány és Kutatás szakértői csoport vezetője (NKFI Hivatal főosztályvezető)
↓
Szakértői csoporton belüli egyeztetés
↓
Tárgyalási álláspont rögzítése
↓
További egyeztetés
↓
Tagállami álláspont benyújtása az EKTB-nek
↓
EKTB jóváhagyás
↓
Kutatási Munkacsoport vagy Közös Kutatási/ Atomkutatási Munkacsoport
Research Working Party; Joint Working Party on Research/Atomic Questions
↓
COREPER I.
↓
Versenyképességi Tanács, kutatási nap
Képviseleti rend a kutatás-fejlesztéssel foglalkozó fórumokon
1) Képviseleti rend a hazai európai integrációs fórumokon, bizottságokban:
Fórum |
Képviselő |
31. "Tudomány és kutatás" szakértői csoport |
Munkacsoport vezetője: Csuzdi Szonja Jeney Nóra; Kápli Balázs István; dr. Lorencz Kinga |
TéT diplomáciai képviselet (Brüsszeli Állandó Képviselet) |
dr. Lakos Eszter, TéT-szakdiplomata, Brüsszel |
2) Képviseleti rend az Európai Unió fórumain:
Fórum |
Képviselő |
Versenyképességi Tanács (kutatási formáció) EB: DG Research |
Palkovics László, innovációs és technológiai miniszter |
Közös Kutatási/ Atomkutatási Munkacsoport (Joint Working Party on Research/Atomic Questions) Kutatási Munkacsoport (Research Working Party) |
dr. Lakos Eszter, TéT-szakdiplomata, Brüsszel |
ERAC (European Research Area Committee) |
Nikodémus Antal, Digitális Gazdaság és Innovációs Főosztály főosztályvezető, Innovációs és Technológiai Minisztérium |
Kapcsolat:
Kápli Balázs István
Nemzetközi Kapcsolatok Főosztálya
balazs.kapli@nkfih.gov.hu