Budapesten találkoznak a robotika, a gyártástechnológia élelmiszeripari alkalmazási területei, az élelmiszer-biztonsági elemzési módszerek és a nagy adatbázisok kezelésének megoldásait kutató-fejlesztő vállalkozások, egyetemek, kutatóhelyek képviselői.
Monszpart Zsolt, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnökhelyettese az –Európai Bizottság közreműködésével szervezett – esemény nyitóelőadásában kiemelte: „Az élelmiszer-technológia területén az új megoldások kifejlesztése az ipari és kutatóhelyi együttműködésekre építve lehet eredményes. A 2014 óta meghirdetett tematikus nemzeti kutatás-fejlesztési programok keretében mintegy 25 milliárd forint támogatás fordítható az élelmiszer-technológiához kapcsolódó projektekre, többek között a Víz-egészség-élelmiszer, a Tiszta ivóvíz, valamint az Agrárinnováció és biotechnológiai program keretében. Kaposváron 4,2 milliárd forintos támogatással fenntartható mezőgazdasági technológiákat fejlesztő felsőoktatási és ipari együttműködési központ jött létre. A 2015 óta hazai forrásból és az uniós strukturális alapokból támogatott innovációs projektek közel negyede mintegy 93 milliárd forint támogatással kapcsolódik az „egészséges és helyi élelmiszerek, agrárinnováció" ágazati prioritáshoz. Az NKFI Hivatal elnökhelyettese hozzátette, hogy a hazai vállalkozások és kutatóhelyek nemzetközi kapcsolatainak erősítésére is szükség van. Az élelmiszer-biztonsághoz, a fenntartható mezőgazdasághoz kapcsolódó területen több mint 5 milliárd forint támogatást nyertek el a hazai kutatóhelyek és vállalkozások uniós versenyben az Európai Bizottság Horizont 2020 keretprogramjának pályázatain, többnyire nemzetközi konzorciumokhoz csatlakozva.
Sebők András, élelmiszeripari innovációs szakértő, a rendezvény szakmai vezetője elmondta: „Az IKT, a fejlett gyártás, az automatizálás területéről származó tudás, a más hasznosító iparágak (pl. autóipar, gyógyszeripar) számára kifejlesztett, már rendelkezésre álló megoldások számos esetben adaptálhatók az élelmiszer-feldolgozás speciális feladataira és feltételeire is. A ma kezdődő esemény újabb projektek indítását alapozhatja meg a feldolgozási folyamatok működésének javítását, az Ipar 4.0 élelmiszeripari alkalmazását, az energia, víz, anyag, munkaerő hatékony felhasználását, veszteségeinek csökkentését elősegítő megoldások fejlesztését érintő előadásokkal és workshopokkal.”
A 13 országból érkező 130 hazai és nemzetközi szakember részvételével zajló kétnapos rendezvény során az adatkezelési megoldásokról és a fenntartható technológiákról tematikus szekciókban tájékozódhatnak az érdeklődők.
A rendezvényen előadást tartanak az NKFI Hivatal által koordinált Nemzeti Kapcsolattartói Hálózat (National Contact Points, NCP) munkatársai, akik szakértői segítséget nyújtanak a szerteágazó pénzügyi és jogi szabályrendszer alapján összeállítandó közvetlen uniós pályázatokkal kapcsolatban.
A rendezvény – amely az NKFI Hivatal közreműködésével, a Campden BRI Magyarország Nonprofit Kft. és a Szlovén Kereskedelmi és Ipari Kamara - Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Vállalatok Kamarája szervezésében, az Európai Bizottság Regionális és Városfejlesztési Főigazgatósága támogatásával, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel együttműködve valósult meg – a 2017. szeptemberi Ipar 4.0 workshopot követően az Európai Bizottság által kezdeményezett közép-európai intelligens szakosodási együttműködés második magyarországi rendezvénye.
Budapest 2018. április 4.
A rendezvényen elhangzott előadások letölthetőek:
-
Zsolt Monszpart: Enhancing RDO to improve fodd supply technologies PDF (1 037 KB)
-
András Sebők: Needs of the food industry for ICT and advanced manufacturing solutions to meet food related challenges PDF (828 KB)
-
Geoff Pegman: Trends in Robotics Related to Food Production PDF (3 527 KB)
-
Giacomo Copani: Advanced manufacturing enablers and solutions for food industry application PDF (2 261 KB)
-
Robin Gruna: Machine Vision Technologies for Food Quality Analysis and Control PDF (1 840 KB)
-
Remigio Berruto: Success factors for innovation and technology transfer PDF (1 622 KB)
-
Aleš Štempihar: Importance of business models for digitalization in food production PDF (1 286 KB)
-
Marcin Kardas: Development of a digital food supply network with consumers and industry as equal partners PDF (2 337 KB)
-
Gerhard Schiefer: Today’s opportunities: Drivers for change meet Enablers for innovation PDF (1 139 KB)
-
Gus Verhaeghe: Smart Sensor Systems 4 Agrifood PDF (1 190 KB)
-
Laszlo Monostori: Thematic session 2: Improving the efficiency in use of resources, environmental friendliness and reducing waste and cost PDF (3 432 PDF)
-
Orsolya Szaplonczay: Clustering 4.0 - 12 year networking PDF (657 KB)
-
Péter Galambos: Infrastructure and expertise for successful Robotics 4.0 pilot projects in food Industry PDF (3 459 KB)
-
Attila Vörös: Central European Cooperation in Smart Specialisation on the Application of ICT and Advanced Manufacturing Solutions in the Food Supply Chain workshop PDF (119 KB)
-
Daniele Rossi: “The AgriFood Systems in Europe: Cooperation opportunities between NFTPs and Farmers Associations ” PDF (1 695 KB)
-
Remko Boom: European Technology Platform Food for Life PDF (1 207 KB)
-
Agnes Rátzné Ludányi: Application of ICT and advanced manufacturing solutions in the food supply chain workshop PDF (683 KB)
-
Edina Németh: Information and Communication Technologies Horizon 2020 PDF (3 115 KB)
-
Gergely Mészáros: EUREKA in Hungary and Eurostars Agrofood Call PDF (468 KB)
-
Márta Alexy: Faculty of Informatics PDF (1 223 KB)
-
Raffaello Prugger: S&T Researchand InnovationConsortium for the AgrofoodIndustry PDF (843 KB)
-
Orsolya Szaplonczay: New Strategy for food processing and digitising industry links PDF (416 KB)
-
László Gönczy: „Smart” collaborations for the food industry PDF (809 KB)
-
Giacomo Copani: Pilot Plants supporting the uptake of Advanced Manufacturing Technologies for Food Manufacturing PDF (284 KB)