Döntően hazai forrásból valósul meg, 2,2 milliárd forintos beruházással a kezdetben európai uniós támogatásból tervezett Nemzeti Kardiovaszkuláris Laboratórium - mondta hétfőn, a Pest vármegyei Herceghalmon a Semmelweis Egyetem (SE) rektora.
A jövő technológiái és a tudományos és üzleti kapcsolatok fejlesztése áll az idei Innovációs Napok fókuszában a Pécsi Tudományegyetem (PTE) szervezésében. A digitális fizetési rendszerek, kriptovaluták és pénzügyi újítások forradalmasítják a gazdaságot – de vajon kinek kedvez ez a változás? Mesterséges intelligencia: lehetőség vagy veszély? Hogyan használhatjuk ki a MI kínálta előnyöket? Hogyan válhat egy ötletből sikeres vállalkozás? Ezekre a kérdésekre is választ kaphatunk május 6-án és 7-én Magyarország legnagyobb egyetemi technológia transzfer találkozóján a pécsi Tudásközpontban.
Döntően hazai forrásból valósul meg, 2,2 milliárd forintos beruházással a kezdetben európai uniós támogatásból tervezett Nemzeti Kardiovaszkuláris Laboratórium – mondta hétfőn, a Pest vármegyei Herceghalmon a Semmelweis Egyetem (SE) rektora.
Herceghalom, 2025. május 5., hétfő (MTI) - Döntően hazai forrásból valósul meg, 2,2 milliárd forintos beruházással a kezdetben európai uniós támogatásból tervezett Nemzeti Kardiovaszkuláris Laboratórium - mondta hétfőn, a Pest vármegyei Herceghalmon a Semmelweis Egyetem (SE) rektora.
Videókon osztják meg kutatási eredményeiket a Széchenyi István Egyetem hallgatói.
A budapesti Állatorvostudományi Egyetem vezetésével megkezdődött a 2024-1.2.3-HU-RIZONT-2024-00098 azonosítószámú CONTEMFood projekt, amely a modern, alternatív húshelyettesítő élelmiszerek kémiai élelmiszerbiztonsági kockázatait Magyarország mellett Svédországban és Portugáliában is vizsgálja – adta hírül honlapján az egyetem.
„Biobank-hálózat: Az adatok összekapcsolása, az ellátás átalakítása – A precíziós orvoslás jövője” címmel tartották meg a Tudományos és Üzleti Szalon 2025. áprilisi rendezvényét, mely egyben a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által meghirdetett Tématerületi Kiválósági Program 2021 keretein belül megvalósított egyetemi projekt záróeseményeként is szolgált. A Semmelweis Szalonban tartott eseményen előadást tartott többek között dr. Jens Habermann, a Biobankolási és Biomolekuláris Kutatási Infrastruktúra (BBMRI-ERIC) főigazgatója, valamint dr. Molnár Mária Judit, a Semmelweis Egyetem Genomikai Medicina és Ritka Betegségek Intézetének vezetője, a BBMRI-ERIC Magyar Nemzeti Csomópont koordinátora és a Semmelweis Biobank Hálózat vezetője.
Az Állatorvostudományi Egyetem (ÁTE) vezetésével megkezdődött a 2024-1.2.3-HU-RIZONT-2024-00098 azonosítószámú CONTEMFood projekt, amely a modern, alternatív húshelyettesítő élelmiszerek kémiai élelmiszerbiztonsági kockázatait Magyarország mellett, Svédországban és Portugáliában is vizsgálja. A kutatás középpontjában a feldolgozás során keletkező szennyezőanyagok, köztük a rákkeltő akrilamid, a policiklusos aromás szénhidrogének (PAH-ok) és különböző fémek állnak, amelyek az egyre népszerűbb húshelyettesítő termékekben is jelen lehetnek - írja az ÁTE közleményében.
A tájékoztatás szerint a projekt célja az, hogy a cég saját igényeire szabott technológia a költségek csökkentésével és a hatékonyabb termeléssel piaci versenyelőnyt biztosítson a vállalatnak.
Miskolc, 2025. április 28., hétfő (MTI) - Csaknem 1,3 milliárd forintból fejleszt saját katalizátortechnológiát és labort a kazincbarcikai székhelyű BorsodChem Zrt. - közölte a vállalat az MTI-vel.
Zárult a Pálhalmai Agrospeciál Mezőgazdasági Termelő, Értékesítő és Szolgáltató Kft. (konzorciumvezető), az ADEXGO Ipari, Kereskedelmi és Szolgáltató Kft., az MDE Orvosbiológiai Kutató, Fejlesztő, Gyártó Kft. és a Pécsi Tudományegyetem „Intelligens technológiai alapokra épülő komplex prevenciós és rehabilitációs diagnosztika és terápia kifejlesztése mérőrendszeri háttérrel, a mozgásgyógyszer és a táplálkozás alkalmazásával” című közös Piacvezérelt kutatás-fejlesztési és innovációs projektje (azonosító: 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2021-00245). A kedvezményezettek a projekt megvalósítására 467 239 070 Ft vissza nem térítendő támogatást nyertek a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból.
A Nature lapcsalád rangos Nature Communications folyóiratában jelent meg publikációja Dr. Czakó Gábor egyetemi docensnek, a Szegedi Tudományegyetem Fizikai Kémiai és Anyagtudományi Tanszék Elméleti Reakciódinamika Kutatócsoport vezetőjének és Dr. Papp Dóra egyetemi adjunktusnak, a kutatócsoport volt tagjának. A cikkben az Innsbrucki Egyetem és a kínai Huazhong Egyetem kutatóival együttműködve számítógépes szimulációval mutatták ki, hogy egy kémiai reakció dinamikájában szerepet játszik a kvantumos alagúthatás, ha a reakcióban könnyű hidrogénizotóp vesz részt.
A kutatás középpontjában az őskori háztartások működésének vizsgálata áll Százhalombatta-Földvár középső bronzkori tell településének példáján keresztül.
A felhívás célja a Horizont Európa keretprogram II. pillére alá tartozó klaszterek által szervezett partnerkereső rendezvényekre való kiutazás támogatása.
A legjellemzőbb gombabetegségekkel szemben ellenálló szőlőfajtákat, valamint magas hozzáadott értékkel rendelkező borászati termékeket fejlesztett ki a Varga Pincészet Kft. és a Pécsi Tudományegyetem (PTE) konzorciuma a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal 450 millió forintos támogatásával - közölte a cég és az egyetem szerdán az MTI-vel.
Budapest, 2025. április 23., szerda (MTI) - A legjellemzőbb gombabetegségekkel szemben ellenálló szőlőfajtákat, valamint magas hozzáadott értékkel rendelkező borászati termékeket fejlesztett ki a Varga Pincészet Kft. és a Pécsi Tudományegyetem (PTE) konzorciuma a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal 450 millió forintos támogatásával - közölte a cég és az egyetem szerdán az MTI-vel.
Budapest, 2025. április 23., szerda (MTI) - Még egy hónapig, május 23-ig pályázhatnak a magyar egyetemek az idén 8 milliárd forintos keretösszeggel meghirdetett HU-rizont program támogatására - közölte a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) az MTI-vel szerdán.
A nemrégiben sikeresen lezárt 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2021-00260 azonosítószámú k+f projekt keretében az ALUKONSTRUKT Kft. munkatársai a kecskeméti Neumann János Egyetem szakértőivel együttműködve - egy teljesen új megoldás került kifejlesztésre az alumínium és alumínium kompozit lemezek ragasztására.
A 2024-es HU-rizont Program minden várakozást felülmúló sikere után idén ismét megnyílt a lehetőség a magyar egyetemek előtt: az újabb 8 milliárd forintnyi keretösszegre még egy hónapig, azaz május 23-ig várja pályázataikat a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal. A kontinenseken átnyúló kutatási együttműködések révén a kiváló hazai kutatóműhelyek még aktívabban bekapcsolódhatnak a világ tudományos vérkeringésébe, és a világelitbe tartozó egyetemekkel összefogva áttöréseket érhetnek el olyan társadalmi és gazdasági kihívások megoldásában, amelyek Magyarország és a nagyvilág számára is egyformán fontosak.
Megkezdte tevékenységét az első, kifejezetten greentech és mesterséges intelligencia fókuszú inkubátor – közölte az Incubator Zero Zrt. az MTI-vel.