Házilag komposztálható biopolimer alapú csomagolóanyagot fejleszt a Q-Automotive Kft. és a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) támogatásával – tájékoztatta a vállalkozás az MTI-t.
Szeged, 2025. március 16., vasárnap (MTI) - Házilag komposztálható biopolimer alapú csomagolóanyagot fejleszt a Q-Automotive Kft. és a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) támogatásával - tájékoztatta a vállalkozás az MTI-t.
A 2024-1.1.1-KKV_FÓKUSZ-2024-00001 számú projekt a Kulturális és Innovációs Minisztérium Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból biztosított 533 940 000 Ft támogatásával, a KKV Fókuszterületi Innovációs Program (2024-1.1.1-KKV_FÓKUSZ) pályázati program finanszírozásában valósul meg.
Budapest, 2025. március 13., csütörtök - Tájékoztató a NOVOFER Alapítvány 2024 évi tevékenységéről
Szeged, 2025. március 12., szerda (MTI) - Műholdképek, drónfelvételek térbeli adatelemzésével segíti a földmegfigyelési programok széles körű alkalmazását a haszonnövények terméshozamának pontos előrejelzésében, a növénybetegségek korai azonosításában az a projekt, amely a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) Advanced kutatási pályázatának támogatásával indult a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) - tájékoztatta a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága szerdán az MTI-t.
Olyan napelemes termékcsaládot fejleszt közösen a Terrán Tetőcserép Gyártó Kft., a Solar Napelem Kft. és a Pécsi Tudományegyetem (PTE) egy projekt keretében, amely az energiaköltségeket és a fosszilis tüzelőanyagok iránti függőséget csökkentve lehetővé teszi a megújuló energia helyben történő előállítását, a napelemek árnyékoló hatása révén pedig kedvező fényviszonyokat biztosít a növények számára, ezzel is javítva a terméshozamot. A fejlesztést valós környezetben, a PTE Botanikus kertjében tesztelik, ahol az eltérő típusú szerkezetekhez való igazodást és a termesztett növénykultúrák különböző árnyékolási igényeihez igazodó megfelelést is vizsgálják.
Olyan napelemes termékcsaládot fejleszt közösen a Terrán Tetőcserép Gyártó Kft., a Solar-Napelem Kft. és a Pécsi Tudományegyetem (PTE) egy projekt keretében, amely az energiaköltségeket és a fosszilis tüzelőanyagok iránti függőséget csökkentve lehetővé teszi a megújuló energia helyben történő előállítását, a napelemek árnyékoló hatása révén pedig kedvező fényviszonyokat biztosít a növények számára, ezzel is javítva a terméshozamot. A fejlesztést valós környezetben, a PTE Botanikus kertjében tesztelik, ahol az eltérő típusú szerkezetekhez való igazodást és a termesztett növénykultúrák különböző árnyékolási igényeihez igazodó megfelelést is vizsgálják. - áll a Pécsi Tudományegyetem sajtóközleményében.
A Szegedi Tudományegyetem szakemberei egy új módszert fejlesztenek a sertésinfluenza és más vírusok ellen, csökkentve a gazdasági veszteségeket.
Szeged, 2025. március 11., kedd (MTI) - A sertéstenyésztés során jelentős gazdasági veszteséget okozó vírusfertőzésekkel szemben fejlesztenek új terápiás eljárást a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) szakembereinek részvételével; a kétéves kutatási programot a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) támogatja - tájékoztatta a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága az MTI-t.
Egyelőre nem ismert, pontosan milyen hatással van az élő szervezetre ennek az anyagnak a bejutása, ezért most azt is vizsgálják milyen mértékű terhelés mennyiben súlyosbíthat meglévő betegségeket, vagy járulhat hozzá újak kialakulásához.
A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kutatói nemzetközi együttműködésben vizsgálják a nanoműanyagok egészségügyi kockázatait a Horizont elnevezésű projekt keretében – jelentette az egyetem hivatalos honlapja.
Politikai, kulturális, vallási és gazdasági átalakulások a 15-16. században (Political, cultural, religious, and economic transformations in the 15th and 16th centuries) címmel rendezett nemzetközi történészkonferenciát a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Történelmi Intézetében működő Magyarország a középkori Európában Kutatócsoport. A szakmai tanácskozáson az intézmény két díszdoktora is előadást tartott.
Szeged, 2025. március 9., vasárnap (MTI) - A nanoműanyagok egészségügyi kockázatait vizsgálják a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kutatói együttműködve a Cambridge-i és az Ulmi Egyetemmel, egy a Hu-rizont pályázat támogatásával megvalósuló projektben - közölte honlapján a felsőoktatási intézmény.
A Szegedi Tudományegyetem kutatói vizsgálják a nanoműanyag egészségügyi hatásait nemzetközi együttműködésben. A nanoműanyag bejuthat a szervezetbe, és hatással lehet a sejtek működésére, valamint a betegségek kialakulására. A kutatás célja a kockázatok feltérképezése és tudományosan megalapozott szabályozási javaslatok kidolgozása.
Mi kell ahhoz, hogy a kutatói és fejlesztői pályák a legkiválóbb tehetségeket vonzzák? Tekintsük át a kutatástámogatási rendszer idei prioritásait.
Marco Marengon a Kiválósági Ösztöndíjnak (NKFIH) köszönhetően kutatócsoportot hozhat létre, amely – elmondása szerint – nagyon izgalmas, ám jelentős felelősséggel járó lehetőség. Az olasz matematikus egyébként három éve jött Magyarországra. A Los Angeles-i egyetemen dolgozott, és miután a szerződése lejárt, pályázott a Marie Curie-ről elnevezett európai uniós támogatásra. Ő a Rényit választotta, és nagyon jól érzi itt magát.
Az innovációs ökoszisztémák megerősítésében és a magyar gazdaság versenyképességének fejlesztésében az egyetemek és az ipar együttműködésének meghatározó szerepe van - mondta Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) innovációért felelős helyettes államtitkára szerdán Budapesten, az SZTE-Egis Ipari Partnerségi Tanszék megalapításáról szóló megállapodás aláírása alkalmából tartott
Budapest, 2025. március 5., szerda (MTI) - Az innovációs ökoszisztémák megerősítésében és a magyar gazdaság versenyképességének fejlesztésében az egyetemek és az ipar együttműködésének meghatározó szerepe van - mondta Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) innovációért felelős helyettes államtitkára szerdán Budapesten, az SZTE-Egis Ipari Partnerségi Tanszék megalapításáról szóló megállapodás aláírása alkalmából tartott eseményen.
Ipari Partnerségi Tanszék néven új oktatási egységgel vesz részt az Egis a Szegedi Tudományegyetem gyógyszerészképzésében. Jövő szeptembertől várhatóan 40-50 fővel indul a kurzus, amiben a vállalat naprakész tudásanyaggal oktatja a hallgatókat az ipari körülmények között végzett munkára. Az erről szóló stratégiai megállapodást budapesti sajtótájékoztató keretében március 5-én írták alá a gyógyszercég tudományos és technológia központjában.
Az egyes emberektől levett biológiai minták és orvosi adatok megosztását lehetővé tevő biobankok forradalmasítják az orvosi kutatást és ezáltal elősegítik az egészségügyi ellátás fejlődését. A Horizon, az EU kutatási és innovációs magazinja arról írt, hogy a biobankok terén tett közös erőfeszítések hogyan nyitják meg az utat a személyre szabottabb kezelések és az innovatív betegségmegelőzési stratégiák előtt.