A 2021-2027. évekre vonatkozó Nemzeti Intelligens Szakosodási Stratégiát (S3) a Kormány a 1428/2021. (VII. 2.) Korm. határozattal fogadta el.
Az innovációért és technológiáért felelős miniszter 2020. májusban a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatalt bízta meg az S3 végrehajtásának és nyomon követésének irányításával a stratégia megvalósítási időszakában. 2023. július 1-i hatállyal a 344/2019 Korm. rendelet módosításával a feladat az NKFIH alapfeladatai közé került jogszabályi kijelöléssel.
Az S3 megléte, illetve teljesülésének monitoringja és értékelése az EU-s források lehívásának egyik feljogosító feltétele a 2021-2027-es időszakban, ezért a tervdokumentum az Európai Bizottság számára is megküldésre került.
A Kormány által elfogadott S3 végleges változata letölthető: Intelligens Szakosodási Stratégia (S3) 2021-2027.
Az Intelligens Szakosodási Stratégia (Smart Specialization Strategy, S3) egy szakpolitikai eszköz, amelyet az Európai Unióban a 2014-2020-as időszak óta alkalmaznak. A 2021-2027 közötti uniós pénzügyi tervezési ciklusban az intelligens szakosodási stratégiák felé elvárás, hogy végrehajtásukkal járuljanak hozzá az EU „Intelligensebb Európa” szakpolitikai célkitűzéséhez, továbbá a regionális gazdaságok fejlesztéséhez és az ipari átalakuláshoz, digitializációhoz történő strukturális alkalmazkodás erősítéséhez.
A 2021-2027 évekre vonatkozó Nemzeti Intelligens Szakosodási Stratégia (S3) kialakítása az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) szakmai felügyelete mellett, az NKFI Hivatal koordinálásával 2019 végén kezdődött meg. Az előző stratégiához képest változás, hogy a 2021-2027-es S3 stratégia tervezésében és végrehajtásában az innovációs szakterület mellett ezúttal az infokommunikációért, valamint a vállalkozásfejlesztésért felelős kormányzati szakterület is tevékeny részt vállalt.
Az S3 prioritások kiválasztása az EU módszertani ajánlásaival összhangban az ún. “vállalkozói tényfeltárás” (entrepreneurial discovery process, - EDP) alkalmazásával, az érdekelt szereplők széleskörű bevonásával történt meg.
Az S3 tervezése során nyolc nemzetgazdasági prioritás kiválasztására került sor. Ezek azok az irányok a nemzetgazdaság számára, amelyre Magyarország az intelligens szakosodás megvalósítása során fókuszál. A prioritásokra történő erőforrás koncentráció képes a versenyképességet erősíteni.
Nemzetgazdasági prioritások:
- Élvonalbeli technológiák
- Egészség
- A gazdaság digitalizációja
- Energia, klíma
- Szolgáltatások
- Erőforrás-hatékony gazdaság
- Mezőgazdaság, élelmiszeripar
- Kreatív ipar
A prioritások között vannak ágazati jellegű lehatárolások: egészség, kreatív ipar, mezőgazdaság, élelmiszeripar, energia, klíma, és vannak az inkább tevékenység orientált specializációk: erőforrás-hatékony és digitális gazdaság, élvonalbeli technológiák.
A nemzetgazdasági prioritások mellett két horizontális prioritás kiválasztása is megtörtént. A horizontális prioritások feladata, hogy a nemzetgazdasági prioritásokban érdekelt ágazatok számára az intelligens szakosodáshoz szükséges készségfejlesztést és üzleti környezetet biztosítsák.
Horizontális prioritások:
- Képzés, oktatás
- Közszféra és egyetemek innovációja
Az elmúlt években, az Európai Unióban az S3-alapú programtervezés egyre hangsúlyosabbá vált új, S3-ra épülő, Európai Uniós pályázati konstrukciók bevezetésével (pl. Interregionális Innovációs Beruházási Eszköz (I3)); valamint az S3-ra épülő közösségek, ill. nemzetközi együttműködések (pl. S3 Community of Practice, Partnerships for Regional Innovation) támogatása által.