- KFI kapacitások erősítése és fejlett technológiák bevezetése,
- Digitalizáció állampolgároknak, vállalatoknak és kormányzatnak,
- S3-hoz szükséges képességek fejlesztése, ipari átalakulás támogatása és vállalkozókedv erősítése
- kkv-k növekedésének és versenyképességének fokozása.
Európán belül Magyarország jelenleg a mérsékelt innovátorok csoportjába tartozik. Nemzeti célkitűzés, hogy hazánk 2030-ra Európa vezető innovátorai közé kerüljön. A sikerhez a ráfordítások növelésén kívül az állami támogatások optimális felhasználásának meghatározása is elengedhetetlen. Ennek eszköze az Intelligens Szakosodási Stratégia, amely az intelligensebb Európa megteremtésének célját az alábbi eszközökkel hivatott elősegíteni:
- a területre jellemző erősségek felismerése,
- a versenyelőnyök definiálása,
- a szakosodási prioritások kijelölése,
- a megvalósítás nyomon követése, visszacsatolás.
Az Intelligens Szakosodási Stratégia elkészítése a 2021-2027-es uniós programozási időszakban a kutatásra, fejlesztésre és innovációra fordítható európai uniós forrás lehívásának feljogosító feltétele. Az S3 a kutatás-fejlesztési és innovációs folyamatok és a területiség elvének hatékonyabb támogatását lehetővé tevő eszköz a szakpolitika számára: láthatóbbá teszi a KFI szereplők számára, hogy mely területek rajzolódnak ki erősségként, fejlesztendő prioritásként. Az S3 megvalósítása során az eddigieknél nagyobb hangsúlyt helyezünk a nemzetközi együttműködések támogatására, segítve ezzel kapcsolatok kialakítását külföldi partnerekkel, vállalatokkal.
A 2021-2027-es tervezés folyamatában az S3 hatóköre kitágul a kutatáson és innováción túli területekre: ágazatinál szélesebb körű, ágazatközi kihívásokra (többek között: globalizáció, klímaváltozás, új technológiák megjelenése) irányuló prioritásokat fogalmaz meg. E mellett nem csupán a fizikai beruházásokra, hanem az azokhoz kapcsolódó, azokat kiegészítő fejlesztésekre (mint például képességek, immaterális javak, szoftverek) is nagy hangsúlyt helyez. A jövőbeni KFI támogatások igénylésekor az S3 prioritásokhoz való illeszkedés továbbra is elvárás lesz.
Az S3 prioritások tervezése az EDP (Entrepreneurial Discovery Process) módszertana szerint történik. A folyamat során alulról jövő kezdeményezés formájában a vállalkozói, egyetemi, kutatóintézeti szféra és a társadalmi szereplők széles körének van lehetősége részt venni a tervezési folyamatban. Az NKFIH által a 2019-ben elindított Területi Innovációs Platform kezdeményezésekkel ez a folyamat már el is kezdődött.
A prioritások tervezésének egyik fontos eleme az az online kérdőív, amelynek kitöltésével minden szereplőnek közvetlen lehetősége van arra, hogy saját elképzeléseit, véleményét, az általa meghatározónak tartott erősségeket és szakosodási irányokat megossza a szakpolitikai tervezéssel. A kérdőív elérhető a következő linken:
http://kerdoiv.nkfih.gov.hu/limesurvey/index.php?sid=58753&lang=hu
Köszönjük, hogy a kérdőív kitöltésével hozzájárul a 2021-2027 közötti időszakra vonatkozó tervezés sikeréhez!