A hétköznapi életben, a közösségi médiában és a „bulvársajtóban” is számos tévhit él a (műanyag) csomagolóanyagokkal kapcsolatban. Ezért ennek a cikknek az a célja, hogy tudományos szempontból is bemutassa a tévhiteket és a tényeket a bioműanyag, valamint a biszfenol A (BPA) csomagolóanyagok vonatkozásában.
További fejlesztések a túlmelegedő áramkörök ellenKorszerű mobilkommunikációs eszközökben, számítógépes hálózatra kapcsolódó vezeték nélküli szenzorokban, hordozható és asztali számítógépekben több integrált áramkört is találunk, amiknek a hűtése egyre inkább égető kérdéssé vált az elmúlt évtizedekben. Ráadásul az optimális működési hőmérséklet-tartomány biztosítása a korszerű, 3D-integrációt is lehetővé tévő áramköri tokozások esetén különösen nagy technológiai kihívásnak bizonyul. Ennek megoldására egyre újabb, jobb hatásfokú, kompaktabb, a hagyományos léghűtéstechnikán túllépő hűtéstechnológiai módszertanok kutatása zajlik a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Elektronikus Eszközök Tanszékén.
A különböző egészségügyi problémákkal kapcsolatos speciális táplálkozási igények és az ezek kielégítésére szolgáló termékek egyre inkább reflektorfénybe kerültek az utóbbi években. A „,mentes” termékek iránti növekvő kereslet megjelenésével a gluténmentes diétában alkalmazható alapanyagok és technológiai eljárások az elsők között kerültek a tudományos kutatások fókuszába. Ezzel párhuzamosan sokszor lehet hallani, hogy a kovászolással készített pékáruk akár gluténérzékenyek számára is fogyaszthatók, habár az erre vonatkozó tanulmányok nem bizonyítják ezt egyértelműen. Az ÚNKP által támogatott kutatásunkban kutatócsoportunk egy kontrollált fermentációs kísérlet formájában erre a kérdésre kereste a választ.
Az elmúlt évtizedek egyik legsúlyosabb problémáját a hazai növénytermesztésben a vetésszerkezet végtelen leegyszerűsödése jelentette. Napjainkban a hazai szántóterület közel 90 százalékát öt növény (búza, kukorica, napraforgó, árpa, repce) vetésterülete jelenti, ami nemcsak agronómiai szempontból (vetésváltás, talajművelés, tápanyagellátás, növényvédelem stb.) jelent rendkívüli gondokat, hanem ökonómiai szempontból is (piaci értékesítési nehézségek, rendkívül alacsony árak stb.). Kívánatos lenne diverzifikáltabb vetésszerkezet kialakítása, amely részben a hüvelyes és takarmánynövények vetésterületi arányának növelését, részben a szántóföldi zöldségnövények területi felfutását és stabilitását jelenti. A szántóföldi zöldségnövények között a csemegekukorica és részben a zöldborsó jelenti messze a két legfontosabb kultúrát, melyek nemcsak a hazai ellátást, hanem kiemelkedő exportpiaci előállítást is jelentenek.
Az elmúlt évtizedek egyik legsúlyosabb gondja a hazai növénytermesztésben a vetésszerkezet végtelen leegyszerűsödése. Napjainkban a szántóterület csaknem 90%-án öt fajt (búza, kukorica, napraforgó, árpa, repce) termesztünk, ami nemcsak agronómiai (vetésváltás, talajművelés, tápanyagellátás, növényvédelem stb.), hanem ökonómiai szempontból is (piaci értékesítési nehézségek, rendkívül alacsony árak stb.) hátrányos. Kívánatos lenne diverzifikáltabb vetésszerkezet kialakítása, részben a hüvelyes és takarmánynövények, részben a szántóföldi zöldségek arányának növelésével. Az utóbbiak között a csemegekukorica, valamint a zöldborsó messze a két legfontosabb kultúra, melyek nemcsak a hazai ellátást fedezik, hanem kiemelkedő exporttermék-alapanyagok is.
Felhasználói igényekre szabható légtérfigyelő radarberendezés fejlesztésébe kezd konzorciumi partnereivel a felügyeleti rendszerek tervezésével és gyártásával foglalkozó Pro Patria Electronics Mérnöki Fejlesztő és Szolgáltató Kft. közölte a társaság kedden.
Az emberi memória nem tévedhetetlen. Az emlékezetet masszív felejtés jellemzi, hézagos és pontatlan, tehát legalább részben hamis. Miért különösen lényeges ezzel a témával foglalkozni? Azért, mert az élet számos területén kiemelten fontos, hogy pontosan vissza tudjunk emlékezni a múltra. A memóriaműködés pontossága fontos szerepet játszik például szemtanúvallomások esetén, álhírek felismerésekor, az iskolai oktatásban, illetve pszichoterápiában. Ez pedig csak néhány példa a sok közül.
A hallássérült és autista gyermekek oktatásában, szabadidős tevékenységében segíthet az új fejlesztés.
A zöldfelületek létfontosságúak a városlakók fizikai és mentális egészsége szempontjából, valamint hozzájárulnak az ökoszisztéma fenntarthatóságához és a települések élhetőbbé tételéhez. A rózsák a mai napig meghatározó elemei a zöldfelületeknek, abban azonban, hogy elviseljék korunk környezeti ártalmait, nagy szerepük van az alanyoknak.
A városi zöldfelületek kialakításakor a biológiai sokszínűség növelése is cél, ám olyan fajokat, fajtákat kell választani, amelyek jól viselik a jellemzően nem ideális környezetet. Bár a ricinus alapvetően ipari célú növény, több országban tartják dísznövényként dús lombozata, lenyűgöző megjelenése és olyan kedvező tulajdonságai miatt, mint a levegőtisztítás és a talajjavítás. Nem szabad azonban figyelmen kívül hagyni, hogy a növény minden része toxikus anyagokat tartalmaz. Vajon ez gátat szab a zöldfelületi felhasználásának? A nemesítési módszereknek köszönhetően szerencsére nem kell lemondanunk a mutatós dísznövényről.
Átadták az ország első hibrid villamosenergia-tárolóját.
VESZPRÉM Öskün villamos energia tárolására alkalmas hibrid erőművet adtak át kedden. A sajtóeseményt az Ösküi Ipari Parkban rendezték volna, ám az időjárás közbeszólt, ezért a Pannon Egyetemen számoltak be a fejleményekről az érdekeltek.
A települések zöldfelületein, valamint a magánkertekben és balkonokon egyaránt előszeretettel ültetik a törpe nebáncsvirágot (Impatiens walleriana), főként élénk színeit és árnyéktűrését értékelik a felhasználók. Az Amerikai Egyesült Államok jelenleg élen jár e dísznövényfaj kutatásában és nemesítésében, és az eredményeiket számos tanulmányban közzétették. A nemesítés során nagy hangsúlyt kap a betegségekkel szembeni ellenálló képesség, a virágszín és a növények erőnlétének befolyásolása.
A tudásszolgáltató rendszerek egybehangolása is azt a kormányzati célt szolgálja, hogy Magyarország 2030-ra Európa tíz legjobb innovátora közé kerüljön – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, innovációért, szakképzésért és felnőttképzésért felelős államtitkára csütörtökön Budapesten.
Minden találmány egy jó ötlettel kezdődik, ami akár átütő sikert hozhat világszerte. Ám nem elég feltalálni, meg is kell védeni másoktól! Összegyűjtöttük a szabadalmaztatás legfontosabb tudnivalóit.
A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézet dísznövénytermesztési és zöldfelület-gazdálkodási kutatócsoportja többéves nemesítési tevékenységének első nagyobb eredményeként CPVO-fajtaoltalmat kapott a Rudbeckia hirta Shady Girl. A kutatócsoport idén megkezdi a fajta felszaporítását, a következő évtől pedig a fajtahasznosítást. Cikkünkben a Rudbeckia hirta nemesítési céljairól, valamint a Shady Girl létrejöttéről írunk.
A Nemzetközi Kertészeti Tudományos Társaság (ISHS) legutóbbi konferenciáját Varsóban rendezték. Ezúttal a világ virághagyma-termelésének, valamint a lágyszárú dísznövények kutatásában elért legújabb eredményeknek az ismertetése volt fókuszban. A Flower Bulbs 2024 konferencián mi a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemről az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem kutatóival közösen a Rudbeckia hirta gamma-besugárzással történő nemesítésének többéves eredményeit mutattuk be poszteren.
A mikroműanyagok egyre növekvő figyelmet kapnak a társadalomban, a tudományban, a médiában és a politikában, azonban számos tévhit is kering róluk. Ebben a cikkben a mikroműanyagok kialakulását, forrásait, környezeti hatásait, kihívásait és megoldásait vizsgáljuk meg, kifejezetten a csomagolóipar kontextusában. E kulcsfontosságú szempontok vizsgálatával betekintést és megvalósítható ajánlásokat kívánunk nyújtani a fenntarthatóság és a felelős gazdálkodás előmozdításához a csomagolási gyakorlatban.
Mindennapi életünkben egyre többször találkozunk a „nano” előtaggal, mely az új és az izgalmas tulajdonságok védjegye és záloga lett. Telefonunk kijelzőjét nanotechnológiás folyadék védi, autónk lakkrétegét nanobevonattal óvhatjuk, berendezéseink kenéséért nanotechnológiás zsírok felelnek, vagy éppen „nanokolloid”-alapú terméket fogyaszthatunk egészségünk védelméért.
Örömünkre szolgált, hogy idén újra megrendezhettük az év legjobban várt tavaszi eseményét, az információs és kommunikációs technológia (IKT) szakembereinek találkozóját.
Veszprémben végzett hallgatók által alapított befektetőcég, a White Unicorn (WU) Inkubátor megállapodást írt alá a Pannon Egyetemmel, hogy az egyetemi Tudás- és Technológiatranszfer Központtal együttműködve piaci tapasztalatokkal és tőkével segítse az intézmény ötletgazdáit vállalkozások indításában és fejlesztésében.