A Hivatal K+F stratégiájának egyik legfontosabb alapelve a fókuszálás és az ennek megvalósítását szolgáló húzóágazatok kijelölése. Magyarország csak néhány olyan területet fejleszthet igazán, amelyen van reális kitörési lehetősége, esélye, hogy a világpiacon élre kerüljön.
A húzóágazatok definíciójáról éles vita folyt a rendezvényeken. Ezek alapvetően a gazdaság azon területei, amelyek lehetőséget kínálnak Magyarország versenyképes növekedésére. Húzóágazatnak tekintjük azt a területet, amely hazai, magas szintű tudásbázissal rendelkezik, létezik globális piacon értékesíthető terméke, és rendelkezik növekedési potenciállal. Ezen területek húzó hatást fejtenek ki a vállalkozásokra, így a foglalkoztatásra, K+F-re, és más szektorokra is, mint például az oktatás.
A 2005-ben, az Innovációs Tavasz rendezvénysorozatának keretében meghatározott lehetséges húzóágazatok a követezőek: bioenergetika, biotechnológia, élelmiszeripar, gépjárműipar, információs és kommunikációs technológiai ipar, nanotechnológia és a vegyipar.
A rendezvénysorozat eredményeképpen körvonalazódtak a fejlesztési feladatok, amelyeket kutatás-fejlesztési programok támogatásával segít elő az NKTH. Ezek ágazat specifikusak, és két elkülöníthető csoportot alkotnak:
- új technológia intenzív ágazatok (bioenergia, biotechnológia, információs és kommunikációs technológia és nanotechnológia)
- és hagyományos ágazatok (élelmiszeripar, gépjárműipar és vegyipar).
Míg az előbbinél az induló cégek, u.n. spin-offok létesítésére kerül a hangsúly, addíg az utóbbinál a meglévő cégek erősítése, növekedési pályára való állítása a feladat.
Az Innovációs Tavasz néven indított vitasorozatról készült összefoglalók az alábbi linkekre kattintva olvashatóak:
- Biotechnológia
- Bioenergetika
- Élelmiszeripar
- Gépjárműipar
- Információs és kommunikációs technológiai ipar
- Nanotechnológia
- Vegyipar