„Az előző generációt bizonyos szinten megnyomorították a körülmények, mi hálásak lehetünk, hogy ilyen szabad világban élünk. Nekik korlátozottan álltak rendelkezésre erőforrások, nekünk minden adott, a tehetségünktől függ, hogy mit érünk el” – nyilatkozta magazinunknak Málnási-Csizmadia András biológus, az ELTE egyetemi tanára, akit előző interjúalanyunk, Puskás László ajánlott figyelmünkbe. A professzor vezetésével előállított MPH-220 gyógyszerjelölt hatásmechanizmusát bemutató cikkük a világ legjelentősebb élettudományi folyóirata, a Cell októberi számában jelent meg.
Egy elsőéves doktorandusz a kutatások élvonalát megcélozva nyerte el projektjével egy innovációs verseny első díját. A győztes projekt a biogáz, az egyik legzöldebb energiaforrás felhasználásának fő buktatójára kínált megoldást.
Egy nemzetközi együttműködés keretében sikerült áttörést elérni a COVID-19 egyik kulcsfehérjéje, a fő proteáz működésének gátlásában. Jóllehet a kutatások alig fél éve indultak, a konzorcium a molekuláris LEGO koncepció alkalmazásával több, mint 70 olyan molekulát talált, amely megfelelő kiindulópontul szolgálhat a gyógyszerfejlesztéshez.
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) szerint a vállalkozói aktivitást mutatja, hogy a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) az idén eddig 58 százalékkal több kutatási és fejlesztési minősítéssel kapcsolatos megkeresést fogadott, projektekről pedig kétszer annyian kértek tőlük szakértői véleményt, mint a tavalyi első 9 hónapban.
VESZPRÉM A Pannon Egyetem (PE) és a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) szervezésében zajlott le a városban a Magyar Tudomány Ünnepe intézményi nyitórendezvénye – olvasható a házigazda által kiadott közleményben.
DUNAÚJVÁROS November 9. és 11. között a Magyar tudomány ünnepe országos eseményeihez csatlakozva, a kialakult Covid-19 járványhelyzet miatt a korábbi évek hagyományaitól eltérve rendezi meg a Dunaújvárosi Egyetem a közkedvelt Tudományos Hét konferenciasorozatát. Ez az alkalom lehetőséget ad arra, hogy erről és az egyetem jelenlegi helyzetéről, feladatairól is kérdezzük dr. habil András István rektort.
A kutatás-fejlesztési pályázatoknál akár több tízmillió forint pluszforrást hozhat a vállalkozásoknak a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának minősítése – mondta a Világgazdaságnak Pomázi Gyula, a szervezet elnöke.