Érzékeny túlélők a természetben
A növények, amelyeket gyakran nyugodt és zavartalan lényeknek tekintenek, amelyek lágyan ringatóznak a szélben, valójában nagyon távol állnak a passzív entitásoktól és rendkívül érzékeny élőlények, amelyek folyamatosan kölcsönhatásban vannak a környezetükkel. Az emberekhez hasonlóan a növények is lehetnek stresszhatás alatt, és nap mint nap számtalan kihívással kell szembenézniük a túlélésükhöz.
Abstract A világ fejlődésével párhuzamosan az építőiparban is egyre nagyobb teret kapnak a környezetvédelmi szempontok és energiahatékony megoldások. A cikkben meglévő irodaépületek energiahatékonyságának fejlesztésére kínálunk egy lehetőséget, az épületek jelenleg legnagyobb gépészeti fogyasztójára, a szellőztető rendszerekre vonatkozóan.
A ma már nyolc nemzetközi felsőoktatási ranglistán szereplő győri Széchenyi István Egyetem kutatás-fejlesztésben is Magyarország meghatározó tudásközpontja. Az intézmény tudáshasznosító vállalkozása, az Uni Inno Zrt. számos területen kínál újonnan kifejlesztett, egyedülálló, licencelhető megoldásokat az érdeklőknek.
Indul az Egyetemek 2030 program, amelynek az a célja, hogy öt év múlva legalább egy magyar felsőoktatási intézmény bejusson az első százba, és több bekerüljön Európa száz legjobbja közé. Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter hangsúlyozta: Brüsszelben azon törik a fejüket, hogyan tudnak ártani a magyar egyetemistáknak és kutatóknak, amikor kizárják őket a nemzetközi együttműködésekből. A miniszter ismertette: idén is kiírják nyolcmilliárd forintból a HU-rizont ösztöndíjprogramot, amelyre már két külhoni egyetem is pályázhat.
A gombakomposzt újrahasznosítására dolgoztak ki új megoldást a Szegedi Tudományegyetem (SZTE), illetve az Új Champignons Kft. munkatársai a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alap támogatásával – tájékoztatta a felsőoktatási intézmény az MTI-t.
Befejezéséhez érkezett az ELTE Informatikai Karán futó K+F+I együttműködés. Az ipari-akadémiai Szoftver- és Adatintenzív Szolgáltatások Kompetencia Központ az ELTE Informatikai Kar vezetésével, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból nyert 1,2 milliárd Ft vissza nem térítendő támogatással 2020 elején indult el. A projekt öt éves sikeres együttműködés után a megvalósítás lezárásához érkezett.
Az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT), mely az Európai Unió szervezete megnyitotta magyarországi közösségi irodáját, az EIT Community Hungary-t a budapesti InfoParkban.
A Magyar Innovációs Szövetség 33. alkalommal hirdette meg kis-, közép- és nagyvállalatok számára a Magyar Innovációs Nagydíjat, amelyre a cégek a gyakorlatban is megvalósult, 2024. évben mérhető üzleti hasznot hozó innovációs projektekkel nevezhetnek.
Szerdán befejezte küldetésének égboltfelmérési szakaszát az Európai Űrügynökség (ESA) Tejút-térképezője, a Gaia. Az űrtávcső 2014 óta végzett méréseket, és az általa gyűjtött adatok alapján készülhetett el a tejútrendszer eddigi legpontosabb térképe.
Czimmerer Zsolt, a Szegedi Biológiai Kutatóközpont makrofág polarizáció csoportjának vezetője, 50 millió forintos támogatást nyert az NKFIH Excellence kutatási pályázatán asztmához kapcsolódó kutatásra. A projekt célja az allergiás asztma során kialakuló makrofágok antibakteriális és gyulladásos válaszának, valamint a mögöttes génexpressziós mintázatoknak a vizsgálata.
A csemegekukorica a legnagyobb vetésterületen termesztett zöldségnövényünk, 2023-ban a vetésterülete a ksh adatai alapján 2022-ben meghaladta a 34 ezer hektárt. A termés néhány százalékát friss fogyasztási célra, nagy részét pedig feldolgozóipari célokra (Fagyasztás, konzerválás) Termesztjük. A csemegekukorica és a takarmánykukorica között a morfológiai tulajdonságok, a beltartalmi mutatók, az ökológiai igény és az alkalmazkodóképesség tekintetében is jelentős eltérések tapasztalhatók, aminek következtében a takarmánykukoricától eltérő termesztéstechnológiát igényel.
A Magyar Innovációs Szövetség 33. alkalommal hirdette meg kis-, közép- és nagyvállalatok számára a Magyar Innovációs Nagydíjat, amelyre a cégek a gyakorlatban is megvalósult, 2024. évben mérhető üzleti hasznot hozó innovációs projektekkel nevezhetnek. A nyertes a jelentős jutalom mellett a rangos díjjal járó védjegy előnyeit is élvezheti. A Magyar Innovációs Nagydíj mellett ezúttal is kiosztják a Nemzetgazdasági Minisztérium Ipari Innovációs, valamint Informatikai Innovációs Díját, az NKFIH „Alapkutatástól a piacig" Innovációs Díját, az Agrárminisztérium Agrár Innovációs Díját, az Energiaügyi Minisztérium Környezetvédelmi és Energiaügyi Innovációs Díját, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala Innovációs Díját, illetve a MISZ Startup Innovációs Díját is.
GYŐR. A Széchenyi István Egyetem Járműipari Kutatóközpontja és Győri Innovációs Parkja „Kiváló kutatási infrastruktúra” címet, míg Zalaegerszegi Innovációs Parkja az Intelligens Járművek Kutatási Hálózat részeként „Ígéretesen fejlődő kutatási infrastruktúra-hálózat” minősítést kapott. Mindez azt jelenti, hogy a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) által minősített kutatási infrastruktúrák közül három a győri intézmény részeként működik.
A gépi látástól a szabad szemmel nem látható élőlényekig
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) által meghirdetett Tudományos mecenatúra program célja a kiváló magyar kutatók és kutatások hazai és nemzetközi láthatóságának erősítése – fiatal kutatók külföldi konferenciákon való részvétele, itthon rendezett nemzetközi tudományos konferenciák, valamint tudománynépszerűsítő aktivitások révén.
2,5 milliárd forint tudománykommunikációra és kutatóink nemzetközi kapcsolatépítésére.
A Tudományos Mecenatúra Program idei pályázatára ötszörös túljelentkezést regisztráltak, ezért a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs (NKFI) Hivatal által meghirdetett pályázat eredetileg egymilliárd forintos keretösszegét 2,5 milliárdra emelték – hangsúlyozta Bódis László innovációért felelős helyettes államtitkár. A bővítésnek köszönhetően 366 kutató erősítheti a magyar egyetemek, kutatóhelyek nemzetközi hírnevét, illetve hozhatja közelebb a tudomány „misztikus” világát az utca emberéhez.
A 2,5 milliárd forintos program nemcsak a fejlesztéseket, de a piacra jutásukat is segíti. A cél az, hogy minden második kkv innovatív módon működjön, ez ugyanis a hatékonyságot, a foglalkoztatottságot és a béreket is javítja.
Az NKFI Alapból támogatott projekt keretében a PRO-FORM Kft. kutatási és fejlesztési projektet valósított meg, amelynek címe: Másodlagos forrásból származó biológiailag lebomló PLA és PET anyagában történő újrahasznosítása, magas hozzáadott értékű, piacképes csomagolótermék fejlesztése révén.
Felkavaró eszközök a levegő útjában
Az áramlástani berendezések, járművek tervezése során gyakran alkalmazunk örvénygenerátorokat. Ezek olyan apró, ismétlődő elemek a test felszínén, amik az áramlást megzavarják és a különböző sebességű zónákat összekavarják. Elsőre nagyon furcsának tűnhet, milyen haszna lehet ennek?
A Széchenyi István Egyetem doktoranduszaként Péter Brúnó járműipari, míg dr. Tinka Domonkos egészségügyi kutatásával került több tucat pályázó közül a rangos 3MT verseny hét legjobbja közé.