A Magyar-kínai Tudományos és Technológiai (TéT) Vegyes Bizottság 3. ülésén tovább erősödött a magyar-kínai kapcsolat, a felek megállapodtak, hogy nemzetközi méretűvé fejlesztik a korábban megkezdett sikeresebb projekteket, valamint hogy szorosan együtt kívánnak működni az EU 7. K+F Keretprogramján belül.
A Népszabadságban 2006. augusztus 16-án megjelent „Kutatóhálózat, kevés eredménnyel” című cikk annyi rágalmazást, csúsztatást és helytelen állítást tartalmaz, hogy a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal nem kíván helyesbítéssel élni, e helyett más jogi útra tereli az ügyet.
A Magyar Nemzet rendszeresen a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) véleményének megkérdezése nélkül közöl cikkeket az NKTH működéséről és pályázatairól.
Az elmúlt években a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivataltól (NKTH) több munkatárs is sikeresen pályázott az Európai Bizottság által meghirdetett nemzeti szakértői pozíciókra. Ezt a tényt az NKTH pozitívan értékeli, mivel ez bizonyítja, munkatársai nemzetközi szinten is elismert szakemberei az európai kutatáspolitikának.
Az EUREKA együttműködés célja Európa versenyképességének erősítése piac közeli kutatás-fejlesztési projektek révén. Magyarország 1992 óta tagja a 37 tagú együttműködésnek, amely idén két új taggal bővült, Ukrajnával és Máltával.
Az Élet és Irodalomban 2006. május 26-án megjelent „A tudomány szabadsága a pénz világában” című cikkben a cikk írója, Pléh Csaba MTA főtitkár-helyettes a 70/G. § első két passzusának ismertetésével, a tudományos szabadság kihangsúlyozásával, azt a látszatot keltheti, hogy Boda Miklós, a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) elnöke nem ért egyet a tudományos szabadsággal, illetve a magyar alkotmány 70/G. § (1) passzusával. A félreérthető megállapítások kapcsán a tárgyszerűség érdekében szükségesnek tartjuk közölni az alábbiakat:
Az egyes kulcsfontosságú tudományokban tapasztalható kutatóhiány komoly kihívást jelent az EU innovációs erejére. Annak érdekében, hogy hozzájáruljon a Bizottság a kutatói pálya vonzóbbá tételéhez, 2005. március 11-én ajánlás formájában fogadta el az Európai Kutatói Kartát és a Kutatók Felvételi Eljárásának Magatartási Kódexét.
A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal tájékoztatja az érdeklődőket, hogy a genfi székhelyű Európai Nukleáris Kutatóközpont (CERN) ösztöndíjprogramot és szakmai gyakorlatot hirdet műszaki és természettudományos graduális illetőleg posztgraduális képzésben résztvevő egyetemi és főiskolai hallgatók, valamint diplomások számára az alábbi területeken: informatika, elektronika, méréstechnika, földmérés, kísérleti műszerezés, gyártástechnológia, logisztika, anyagtudomány, vegyészet, alkalmazott fizika és matematika.
A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) NAP-NANO pályázatának köszönhetően hamarosan megindul a kutatómunka a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány miskolci telephelyén megalakuló nanotechnológiai kutatólaboratóriumban (BAY-NANO). Az 1,8 milliárd forintos költségvetésű, külföldi bírálók által értékelt kétfordulós pályázatot dr. Kaptay György, illetve az általa koordinált, vezető kutatókból álló csoport nyerte meg.
A „nano-metrológiai” kutatócsoport az új kutatólaboratórium legfontosabb központi laboratóriuma lesz, hiszen feladata az új laboratórium alapműszer felszereltségének létrehozása és működtetése, illetve olyan mérési eljárások kidolgozása, amellyel lehetővé válik hiteles mérések végzése az 1-100 nm méret-tartományban. A legkorszerűbb mikroszkópi és spektroszkópiai módszerek alkalmazását tervezzük, pl. nagyfelbontású pásztázó elektronmikroszkóp, atomi erőmikroszkóp, pásztázó alagútmikroszkóp, Raman-spektrométer stb. Az alprogram további feladata olyan nanolitográfiai eljárás alkalmazása, amellyel például a pontos és hiteles mérésekhez szükséges kalibrációs minták hozhatók létre. Ilyen eljárás például a fókuszált ionnyalábokon alapuló litográfiás módszer.
Nanotechnológia = 10-9
Boda Miklós a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal elnöke és Káli Sándor Miskolc Megyei Jogú Város polgármestere 2006. május 2-án hirdeti ki a nanotechnológiai kutatólaboratórium felállítására kiírt nemzetközi pályázat eredményét és tájékoztatja a sajtó munkatársait. A sajtótájékoztatón részt vesz Dr. Csepeli György, politikai államtitkár, a magyar-orosz infokommunikációs és innovációs munkacsoport elnöke, valamint Dr. Hajtó János, a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány igazgatója. A nyertes pályamű részleteiről a nyertes pályázó tájékoztatja a sajtó munkatársait.
A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal és az ASTAR, a szingapúri Tudományos, Technológiai és Kutatási Ügynökség együttműködési szándéknyilatkozatot írtak alá
A Népszabadság rendszeresen a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) véleményének megkérdezése nélkül közöl cikkeket az NKTH működéséről és pályázatairól. Különösnek és tendenciózusnak tartjuk, hogy két évi tevékenységünk során senki nem vette a Népszabadság részéről a bátorságot és a fáradságot, hogy stratégiai kérdésekben interjút kérjen az NKTH vezetésétől, ahol bármilyen kérdésükre valós választ kaphattak volna.
Ma, 2006. március 10-én, magas szintű kerekasztal megbeszélést hívtak össze az Európai Unió és Magyarország közös kutatási lehetőségeiről. A rendezvény Budapesten, a Magyar Tudományos Akadémián zajlik, amelyet az Európai Bizottság egyik főigazgatósága, a Közös Kutatóközpont (Joint Research Centre, JRC) rendezvényének keretében szerveztek.
Újabb szolgáltatással bővült a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal honlapja; megújult hírlevelünket, az Innotrendet mostantól elektronikus formában olvashatják.