Unokáink sem fogják látni – jósolta borúsan a hajdanvolt városvédő tévéműsor. Mi magunk sem fogjuk látni – ez pedig már egy mai soproni kisvállalkozás szlogenje lehetne. Ám ez most kivételesen jó hír: az általuk gyártott, biológiailag lebomló fóliából készült csomagolóanyagok, műanyag zacskók ugyanis kevesebb, mint két hónap alatt „eltűnnek”, ha megfelelően komposztálják őket. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból támogatott fejlesztés sokat tesz a kereskedelemben használatos műanyag zacskók generációváltásáért, a csomagolóanyagok okozta környezetszennyezés csökkentéséért.
Horváth Fólia Kft.
A Horváth Fólia Kft. az 1988-ban alapított családi vállalkozás hagyományaira építve több évtizede foglalkozik műanyagfólia-termékek gyártásával, sokrétű termékpalettája – tasak, táska, zsák, síkfólia, tömlő stb. – 90%-ban ipari felhasználók csomagolási igényeit elégíti ki. A cég belföldi és külföldi piacra is termel, bevételének mintegy 20%-a exportból származik. De a környezettudatosság és a fenntarthatóság jegyében már mind az európai uniós, mind a hazai jogi környezet egyre szigorúbban szabályozza a műanyag termékek előállítását, és a felhasználók is egyre inkább előnyben részesítik a „zöld” csomagolóanyagokat. Ezekre az igényekre válasz a cég termékpalettájának bővítése. A biológiailag lebomló, komposztálható műanyagok gyártása jelenleg az egyetlen reális alternatíva, amely kiválthatja a hagyományos, egyszer használatos műanyag csomagolást. A Horváth Fólia Kft. ennek is köszönhetően ért el 2022-ben az előző évihez képest 25%-kal több, 2,74 milliárd forint árbevételt, míg az adózott eredménye egy év alatt több mint tízszeresére, 253 millió forintra nőtt.
A projekt keretében bevezetett gyártástechnológia politejsavból (PLA) és kukoricakeményítőből állít elő olyan műanyagot, amely meghatározott körülmények között a környezetre semleges összetevőkre esik szét, komposztálással pedig értékes, a természetbe is visszaforgatható biomasszává alakul. A cég által gyártott alternatív fóliák az optimális körülmények között zajló ipari komposztálás és a kevésbé profi, kis mennyiségű, házilagos komposztálás során is jól lebomlanak – mindezt a TÜV Austria környezetvédelmi termékhitelesítési rendszere tanúsítja. Ennek követelményei igen szigorúak, hiszen az összes felhasznált alkotóelemnek, például a zacskókon lévő feliratozás nyomdafestékének is komposztálhatónak kell lennie.
A technológia bevezetése óta a cég továbbfejlesztette a környezetbarát műanyagok üzletágát. 2023-ban uniós támogatással, GINOP Plusz forrásból fejezték be az új gyártócsarnokot, ahol kibővült gépparkkal folytatódik a biológiai úton lebomló, komposztálható fóliatermékek gyártása. Emellett napelemes rendszert is telepítettek, így az energiaigény egy részét már megújuló energia biztosítja. A BIO termékcsaládba tartózó műanyag zacskókat, tasakokat, szatyrokat számos kereskedő használja már, többek közt a Tesco üzletlánc áruházaiban is ilyenekbe csomagolhatjuk a zöldséget, gyümölcsöt, pékárut. Környezetbarát csomagolóanyagot választva, az újrahasznosítható műanyagokat pedig szelektíven gyűjtve bárki megmutathatja, hogy szívén viseli a bolygó sorsát. A bolygóét, amelyet így az unokáink is látni fognak.
(Projektazonosító: 2020-1.1.1-KKV-START-2020-00275)
Ebből kutató-fejlesztő mérnök: 2 fő
Nettó árbevétel: 2 216 569 000 Ft
Export árbevétel: 365 640 000 Ft
Egyetemi együttműködés: Soproni Egyetem