Ön itt áll: PályázóknakPályázatokKiegészítő információk
További kutatói mobilitást támogató pályázati lehetőségek

EURAXESS portál:
ec.europa.eu/euraxess

Marie Curie ösztöndíjak
http://cordis.europa.eu/fp7/people/home_en.html
http://cordis.europa.eu/fp7/mariecurieactions/home_en.html

Marie Curie fogadóintézményeknél elérhető állás- és ösztöndíj-lehetőségek:
http://cordis.europa.eu/mc-opportunities/

Magyar Ösztöndíj Bizottság
http://www.scholarship.hu/ 

OTKA Iroda
www.otka.hu

Magyar Tudományos Akadémia
http://www.mta.hu/index.php?id=411

EMBO programok
http://www.embo.org/programmes.html

Humboldt ösztöndíjak
http://www.humboldt-foundation.de/web/7800.html

Wellcome Trust programok
http://www.wellcome.ac.uk/ 

Hungarian-American Enterprise Scholarship Fund
http://www.haesf.org/alumni/index.html

UNESCO – Keizo Obuchi Researcher Fellowship Programme
http://portal.unesco.org/en/ev.php-URL_ID=14635&URL_DO=DO_TOPIC&URL_SECTION=201.html

DAAD-MÖB ösztöndíjak
http://www.scholarship.hu/osztondijak.php?kereso[tipusa]=10010

Fulbright ösztöndíjak
http://www.fulbright.hu/exchange/grantsh.htm

Utolsó módosítás: 2019. március 19.
Link küldés
.
Cikk nyomtatás
EURAXESS Magyar Mobilitási Központ – információ és segítségnyújtás a kutatóknak
Az „EURAXESS – Kutatói mobilitás” (ec.europa.eu/euraxess) az Európai Bizottság által kezdeményezett különleges webes szolgáltatás, amely azokat a kutatókat segíti, akik más országokban kívánják folytatni kutatói tevékenységüket.

Az EURAXESS portál kertében működik az „EURAXESS Jobs” (ec.europa.eu/euraxess/jobs/) szolgáltatás, amely a kutatók számára Európában és Európán kívül elérhető aktuális állás- és ösztöndíj-lehetőségeket gyűjti össze.

A „EURAXESS Services” (ec.europa.eu/euraxess/services/) szolgáltatás egy 35 országban működő hálózat, amely a mobilitásban résztvevő kutatóknak és családjaiknak nyújt személyre szóló tanácsadást a hivatalos ügyek intézésétől kezdve az új országba való beilleszkedésig.

A nemzeti mobilitási központok a következő témákban tudnak tanácsot adni:

  • szálláslehetőségek
  • iskoláztatás
  • nyelvtanfolyamok
  • fizetések, adózás
  • kulturális és szociális kérdések
  • egészség-biztosítás, nyugdíj, betegellátás
  • vízum-ügyek
  • Engedélyek

A hálózat magyar tagja az EURAXESS  Magyar Mobilitási Központot működtető a TÉT Alapítvány.
http://www.euraxess-hungary.hu/hu.html

Utolsó módosítás: 2017. december 30.
Link küldés
.
Cikk nyomtatás
A pályázatok értékelése és a döntés

Az értékelés és döntés folyamata

A beérkezett pályaművek elbírálásának menete az alábbi folyamatábrán látható.

Az értékelés és döntés folyamata
Az értékelés és döntés folyamata
  1. A pályázatokat először legalább három külső, független, az összeférhetetlenségi szabályoknak megfelelő, az adott tudomány és technológiai területen jártas szakértő értékeli (pontozással és szövegesen, a pályázat gyengeségeinek és erősségeinek megadásával) a pályázati útmutatóban rögzített szempontok alapján. Ez az értékelési szakasz kb.1 hónapot vesz igénybe.
  2. Következő lépésként egy független szakértőkből szervezett bizottság, az előző bírálati körben született bírálatok felhasználásával, a pályázatok összehasonlító értékelésével egy rangsort alakít ki. A három, egyenként 8-10 fős értékelő bizottság tagjai az élettudományok, a műszaki és természettudományok, valamint a társadalomtudományok elismert szakértői. A bizottság munkájában nemzetközi szakértők is részt vesznek. Az értékelő bizottságok az első bírálati kör eredményeinek megszületését követő 1 hónapon belül ülnek össze és állítják fel a rangsorokat.
  3. Az értékelési folyamat harmadik, utolsó lépéseként egy Közös Bíráló Bizottság ül össze, amely az előző értékelési körben felállított értékelő bizottságok elnökeiből illetve az NKTH és az OTKA Bizottság elnöke által felkért elismert szakemberekből áll. A Közös Bíráló Bizottság feladata, hogy az értékelő bizottságok által kialakított rangsorokból egy egységes pályázati rangsort állítson fel, és döntési javaslatot készítsen az NKTH elnöke számára a pályaművek támogatásáról. Az előterjesztett döntési javaslat alapján a pályaművek támogatásáról az OTKA Bizottság elnöke javaslata alapján az NKTH elnöke dönt.

    A pályázatok értékelése legalább 3 hónapot vesz igénybe. A támogatási döntés megszületését követően a pályázók 10 napon belül értesítést kapnak az eredményről és megkapják a szakértői véleményeket. A nyertes pályázóknak ekkor kerül megküldésre a szerződéskötési ajánlat is.

    A szerződéskötés várható időpontja a döntést követően negyedéven belül. A projektmunka kezdésének javasolt időpontja a döntést követően féléven belül.

Értékelési szempontok

Az értékelési folyamat során - mindhárom témakör esetében - egy projekt maximum 20 pontot kaphat.

Mindhárom témakörben (kimenő mobilitás, bejövő mobilitás, reintegráció) az alábbi 6 közös értékelési szempont kerül alkalmazásra. 

A PROJEKTJAVASLATOK KIVÁLASZTÁSÁNAK SZEMPONTJAI
Maximális pontszám
Súlytényező
Súlyozott pontszám
A pályázati célokkal való összhang A projektjavaslat illeszkedése a pályázat célkitűzéseihez
Igen/nem
 
 
A projekt tudományos és technológiai minősége A megvalósítani kívánt kutatási projekt tudományos, technológiai minősége, újdonságtartalma, illeszkedése a nemzetközi élvonalbeli kutatásokhoz, kutatási módszertana, aktualitása és relevanciája
5
1,2
6
A pályázó kutató minősítése A pályázó kutató alkalmassága, eddigi szakmai tevékenysége, kutatási eredményei, projekt menedzsmentben szerzett gyakorlata, alkalmassága a projekt megvalósítására, nemzetközi mobilitási programokban való részvétele
5
1,2
6
A fogadó intézmény minősítése A fogadó intézmény adottságai, felszereltsége, szakmai kiválósága, nemzetközi kapcsolatai, gyakorlata tapasztalt kutatók képzésében, fogadásában és mentorálásában
5
0,4
2
Projekt menedzsment A projekt munkafolyamatainak szervezése, a projekt megvalósíthatósága, a munkaszakaszok kidolgozottsága
A projekt költségtervének realitása
5
0,4
2
Hatás A projekt hosszú távú hatása a pályázó kutató karrierjének alakulásában
A projekt hozzájárulása a kutatói karrier újraindításához (amennyiben ez releváns)
A projekt eredményeinek várható hasznosítása
5
0,4
2
Összesen:
 
 
18

A fentiekben megadott általános szempontrendszert kiegészítve az egyes témaköröknél további értékelési szempontokat használunk, így egy pályaműnél az összesen elérhető súlyozott pontszám maximum 20 pont lehet.

A./ Kimenő mobilitási témakör
Maximális pontszám
Súlytényező
Súlyozott pontszám
Képzés A kutatási projekten keresztül való képzés minősége (pl. a témavezetés minősége, módszertani képzés, stb.)
A fogadó intézmény által nyújtott egyéb kiegészítő képzések (pl. IPR ismeretek, előadói készségek fejlesztése, projekt menedzsment ismeretek, stb.)
5
0,4
2
 
B./ Bejövő mobilitási témakör
Maximális pontszám
Súlytényező
Súlyozott pontszám
Képzés A kutatási projekten keresztül megvalósuló képzés minősége (pl. a témavezetés minősége, módszertani képzés, stb.)
A fogadó intézmény által nyújtott egyéb kiegészítő képzések (pl. IPR ismeretek, előadói készségek fejlesztése, projekt menedzsment ismeretek, stb.)
5
0,4
2
Hatás A projekt várható hatása a magyar fogadóintézmény nemzetközi kapcsolataira, kutatási potenciáljának fejlődésére.
 
 
(további figyelembe vehető szempontok)
 
C./ Reintegrációs témakör
Maximális pontszám
Súlytényező
Súlyozott pontszám
Kutatócsoport megítélése A projekt során kialakítandó kutatócsoport nagysága, összetétele és szakmai színvonala (PhD hallgatók és posztdoktorok bevonása előnyt élvez)
5
0,4
2
Hatás A projekt eredményeinek várható magyarországi hasznosítása,
A projekt várható hatása a magyar befogadó intézmény nemzetközi kapcsolataira, kutatási potenciáljának fejlődésére.
 
 
(további figyelembe vehető szempontok)

Egy-egy értékelési szempontra adható maximális pontszám 5, ezt a pontszámot súlytényezővel szorozva vesszük figyelembe, így alakul ki a súlyozott pontszám. Minden pályamű az értékelés során súlyozott pontszámként maximálisan 20 pontot érhet el. Egy projekt támogathatóságának kritériuma, hogy az értékelési szempontokra kapott súlyozott pontszámok összegének legalább a maximális pontszám 70%-át el kell érnie (14 pont), és egyidejűleg minden értékelési szempont esetében legalább az adott szempontra adható súlyozott pontszám 50%-át kell elérnie.

Utolsó módosítás: 2017. december 30.
Link küldés
.
Cikk nyomtatás
Finanszírozás

A támogatás 100% vissza nem térítendő juttatás a kutató személyi költségeinek fedezésére, ezen felül a kutatót befogadó vagy kiküldő hazai intézmény is támogatást kap menedzsment- és rezsiköltségeihez.

Az egyes témakörök esetében a támogatás lehetséges minimum és maximum időtartamát, illetve mértékét az alábbi táblázat mutatja:

Pályázati témakörök
Minimum időtartam
(év)
Maximum időtartam
(év)
Minimum összeg
(millió Ft)
Maximum összeg
(millió Ft)
Kimenő
1
2
10
15
Bejövő
1
2
10
12
Reintegrációs
2
3
12
30

Milyen kategóriákban számolhat el költségeket?

Témakörök
Személyi költségek
Dologi költségek
Eszközök, felszerelések költségei
Kimenő
X
X
 
Bejövő
X
X
 
Reintegrációs
X
X
X

Milyen költségek számolhatók el az egyes kategóriákban?

  • személyi költségek:
    A projekt keretében csak a pályázó kutató személyi költségei (személyi jellegű ráfordítások és járulékok) számolhatók el.

    A kimenő mobilitási témakör esetén a pályázó kutató személyi költségének kalkulációjánál javasolt 920.000 Ft/hó személyi költség átlagösszeg figyelembe vétele. A pályázó kutató személyi költségének tervezéséhez javasolt figyelembe venni az egyes országokra érvényes kutatói személyi költségek kalkulációját a Marie Curie pályázatoknál alkalmazott korrekciós tényezők figyelembe vételével. (EU 7. Keretprogram „Emberek” specifikus program). Letölthető dokumentum: MC korrekciós szorzó (A javasolt 920.000 Ft/hó ’átlagösszeg’ 100/00 egységnek felel meg.)

    A bejövő mobilitási és a reintegrációs témakör esetén a pályázó kutató személyi költségének kalkulációjánál javasolt 810.000 Ft/hó személyi költség átlagösszeg figyelembe vétele.

  • dologi kiadások:

    A projekt megvalósításával összefüggő anyagok, kisebb segédeszközök, könyvek, folyóiratok, szolgáltatások (Pl.: külföldi kiutazási költség, a projekt kutatási témájához szorosan kapcsolódó rendezvényeken való részvétel, minősítések, mérések, stb.) költségei. A projekt időtartama alatt évente egy kiutazási és visszautazási költség - turista osztályú jegy – számolható el.

    A támogatás max. 11 %-ának mértékéig számolhatók el együttesen a projekt megvalósítása során felmerülő adminisztrációs költségek (pl. könyvelési és egyéb adminisztrációs költség, könyvvizsgálói auditálás költsége, stb.) és általános dologi (rezsi jellegű) költségek.

  • eszközök és felszerelések költségei (csak a reintegrációs témakörnél számolható el!!!):

    Munkaszakaszonként az eszközök és felszerelések költségei (a számviteli törvény előírásai szerint a műszernapló által dokumentált, ellenőrizhető módon) a kutatási projektben való használatuk mértékéig és idejére számolhatók el, olyan módon, hogy csak a kutatási projekt időtartamának megfelelő és a projektre fordított időarányos értékcsökkenési ráfordítás (amortizációs költség) számolható el.

    Az eszköz költségeinél figyelembe vehetők annak működőképességéhez szükséges ráfordítások (pl. szállítási, installálási, üzembe helyezési, szervizelési, javítási, stb. költségek).

Utolsó módosítás: 2017. december 30.
Link küldés
.
Cikk nyomtatás
Pályázati témakörök

A. Kimenő mobilitási témakör (HUMAN-MB08-A):

  • a kutató magyar állampolgárságú
  • a pályázat benyújtásakor Ph.D fokozattal vagy legalább négy év teljes állású kutatói tapasztalattal rendelkezik
  • valamely kutatási projekt megvalósításán keresztül kiemelkedő nemzetközi (nem magyarországi) kutatóhelyen kívánja szaktudását bővíteni
  • a projekt időtartamára a küldő/visszafogadó intézménnyel munkaviszonyban, illetve munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban áll
  • A projekt időtartama alatt munkaidejének meghatározó részét a projekt megvalósítására fordítja

B. Bejövő mobilitási témakör (HUMAN-MB08-B):

  • a kutató nem magyar állampolgárságú (EU-tagállam, társult tagállam, 3. ország állampolgára)
  • a pályázat benyújtásakor Ph.D fokozattal vagy legalább négy év teljes állású kutatói tapasztalattal rendelkezik
  • valamely kutatási projekt megvalósításán keresztül kíván szakmai tapasztalatokat gyűjteni nemzetközileg elismert magyarországi kutatóhelyen
  • a projekt időtartamára a fogadó intézménnyel munkaviszonyban, illetve munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban áll
  • a projekt időtartama alatt magyarországi tartózkodási hellyel rendelkezik
  • A projekt időtartama alatt munkaidejének meghatározó részét a projekt megvalósítására fordítja

C. Reintegrációs témakör (HUMAN-MB08-C):

  • a kutató EU-tagállam vagy az EU 7. keretprogramhoz társult állam állampolgára rendelkezik
  • a pályázat benyújtásakor PhD fokozattal vagy legalább négy év teljes állású kutatói tapasztalattal rendelkezik
  • a pályázat benyújtását megelőző legalább 36 hónapig Európán kívüli országban folytatott kutató tevékenységet
  • A projekt időtartamára a befogadó intézménnyel munkaviszonyban, illetve munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban áll
  • A projekt időtartama alatt magyarországi tartózkodási hellyel rendelkezik.
  • A projekt időtartama alatt munkaidejének meghatározó részét a projekt megvalósítására fordítja
Utolsó módosítás: 2017. december 30.
Link küldés
.
Cikk nyomtatás