Az NKFI Hivatal 2017-ben meghirdetett, fiatal kutató által kezdeményezett témapályázatán az első pályázati forduló egyik nyertese Fekete Andrea, a Semmelweis Egyetem I. sz. Gyermekgyógyászati Klinikájának adjunktusa, aki korábban a Lendület-program támogatásával alapította meg diabétesz kutatócsoportját. Szintén fiatal munkatársaival új gyógyszert és veseátültetéskor használható transzplantációs folyadékot fejlesztenek, de gyógyszerek hatásának megértésével és alkalmazásuk kiterjesztésével is szolgálják a gyógyítást. Vannay Ádámmal felállított start-up cégük jelentős gazdasági hasznot termelhet. Fekete Andrea az NKFI Hivatal által kiírt, fiatal kutatók számára elérhető témapályázaton nyert el támogatást.
Mitől lesz egy kutatási projekt ígéretes, egy innováció eredménnyel kecsegtető? Mibe érdemes invesztálni, honnan látni, hogy egy évekig, olykor évtizedig tartó tudományos munkafolyamatnak végül konkrét társadalmi haszna lesz? Eredményígéretekről szóló rovatunkban azokról a kutatásokról, fejlesztői irányokról, innovációs sikerfolyamatokról számolunk be, amelyek akár áttörést hozó tudományos felfedezésekhez, termékekhez, szolgáltatásokhoz vezethetnek, a társadalom jólétének - és jól-létének - szolgálatában.
A kvantumfizika Magyarországon is kiléphet az elméleti keretek közül: ami nemrég még csak érdekességként szerepelt a tankönyvekben, azokból hamarosan valódi kísérletek lesznek itthon, más dolgok pedig már tananyaggá váltak. Jöhet a jobb képalkotás, az eddig megoldhatatlan matematikai problémákat megoldó kvantumszámítógép és a gyorsabban fejlődő hipervasút is. Min dolgoznak a magyar kutatók, és mire kell a pénz? Egyáltalán, mi az a kvantumfizika?
A szennyvíztisztító üzemek egyelőre nem képesek eltávolítani a vízből egyes szerves mikroszennyezőket, mint például a gyógyszermaradványokat. Bár ezeknek a környezetre kifejtett hosszú távú hatását még nem ismerjük pontosan, szerte a világon egyre több kísérlet irányul lebontásukat lehetővé tevő vízkezelési technológiák fejlesztésére. Egy nemrég indult, és a Nemzeti Versenyképességi és Kiválósági Program (NVKP_16) keretében támogatott ígéretes projekt kutatói a kezelendő vízbe vezetett oxigén fotolízise révén nyert ózonnal és vákuum-ultraibolyasugárzással távolítják el ezen szennyezéseket.
A gyerekek körében sokkal kevesebb tumoros megbetegedés fordul elő, mint a felnőttekében, és a leggyakoribb gyermekkori daganatos betegség, a leukémia kezelése ma már gyakran teljes gyógyuláshoz vezet. A szolid (szilárd) tumorok esetében azonban ennél rosszabbak a kilátások. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból (NKFI Alap) támogatott Nemzeti Versenyképességi és Kiválósági Program egyik nyertes projektjének kutatói egyedülálló megközelítéssel szereznek új ismereteket a gyermekkori szolid tumorokról, és így hatékony gyógyszerek előállítását indíthatják el.