Elektronikus benyújtás határideje:
2017. január 31.
2017. január 31.
Postára adás határideje: 2017.01.31
Pályázat benyújtója
Vállalkozás
Támogatásra jogosultak köre
Vállalkozás (nem kutató jellegű)
Keretösszeg
1 500 000 000 Ft
Pályaművek száma
3 db
Igényelhető támogatás
300-5000 MFt
Pályázat futamideje
42 hónap
Kutatási tevékenység típusa
Innováció
Pályázat értékelője
NKFI Hivatal
A felhívás a közép-magyarországi startup vállalkozások alapítását, mentorálását és képzését ösztönző környezet megerősítését célozza a kezdeti, inkubációs fázis támogatása, a már működő, tapasztalattal rendelkező, piaci inkubátorok megerősítése, és új inkubátorok létrehozásának ösztönzése révén.
A felhívás célja
A felhívás célja, hogy a magvető (pre-seed és seed) befektetési szakaszt támogató inkubátorok kockázatvállalási hajlandósága és pénzügyi forrása növekedjen, ezzel még több lehetőséget biztosíthassanak az innovatív ötletek felszínre kerülésének és megvalósításának.
A jelen felhívás kizárólag az Első Projekt Elemre – az inkubátorok kiválasztásának folyamatára és feltételrendszerére – vonatkozik, továbbá tartalmazza a Második Projekt Elemre – az inkubálandó startupok tevékenységére – vonatkozó azon feltételeket, amelyek az inkubátor pályázatának összeállítása szempontjából mérvadóak. A Második Projektelem során a támogatásban részesült inkubátorok hirdetik meg felhívásaikat az általuk támogatni kívánt startup ötletek kiválasztására, ezután önállóan végzik a startup támogatási kérelmek folyamatos elbírálását és a tevékenységeik támogatását.
A pályázók köre
Az Első Projekt Elem keretében pályázatot Magyarországon székhellyel rendelkező vagy az Európai Gazdasági Térség területén székhellyel és Magyarországon fiókteleppel rendelkező, kettős könyvvitelt vezető, üzletszerűen inkubációval foglalkozó gazdasági társaság nyújthat be, amennyiben rendelkezik az igényelt teljes támogatási összeg legalább 20%-ának megfelelő összegű saját tőkével.
A támogatást elnyerő inkubátorok a Második Projekt Elem során kizárólag olyan startup vállalkozásokat mentorálhatnak, amelyek székhelye, telephelye vagy fióktelepe a központi régióban található, és tevékenységüket is ott fogják végezni.
A pályázat benyújtásának határideje
Projektjavaslatok a kitöltőprogram megjelenésétől kezdődően legkésőbb 2017. január 31-ig nyújthatók be.
A támogatható célkitűzések köre
az Első Projekt Elem keretében az inkubátor működésével közvetlenül összefüggő tevékenységek (a továbbutalandó támogatásokhoz kapcsolódó projektkoordinációs tevékenységek, inkubációhoz kapcsolódó tevékenységek)
a Második Projekt Elem keretében a címzettek (startupok), mint végső kedvezményezettek részére továbbutalandó támogatásokhoz kapcsolódó tevékenységek
A támogatás főbb feltételei
Kizárólag a Közép-Magyarország régióban megvalósuló projekt támogatható.
A projektet legalább a pályázatban leírt tartalommal kell megvalósítani. A pályázatnak tartalmaznia kell a kitűzött célt.
Az inkubátor által elnyert támogatás legfeljebb 20%-a számolható el az inkubátor közvetlen működési költségeire, legalább 80%-a pedig a címzetteknek (startupoknak) kötelezően továbbutalandó támogatás.
Az inkubátor a megvalósítási és – adott esetben – a fenntartási időszakban is folyamatosan biztosítja, hogy menedzsmentjében a megadott szakmai tapasztalatokkal, kompetenciákkal rendelkező vezetők vegyenek részt.
Az inkubátor köteles a startup projektek megvalósulása során folyamatosan tájékoztatni az NKFI Hivatalt a rendezvényekről, projektek előrehaladásáról, a startupok által elért eredményekről, fejlődésükről.
Az inkubátor közvetlen felelősséget vállal mind a saját, mind a kiválasztott startupok projektjeinek szabályszerű megvalósításáért.
A projekt futamideje legfeljebb 42 hónap lehet.
Az igényelhető támogatás mértéke
A felhíváson az NKFI Alapból rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 1,5 milliárd forint. Pályázónként minimum 300 millió Ft, maximum 500 millió Ft vissza nem térítendő támogatás igényelhető. Maximális támogatási intenzitás az inkubátori tevékenységek (első Projekt Elem) esetében 50%, a startupok által végzett tevékenységek (Második Projekt Elem) esetében 80%.
Megjelent az ÖKO_16 pályázati felhívás kitöltőprogramja és útmutatója
A közép-magyarországi startup környezet megerősítését célzó „Innovációs ökoszisztéma (startup)” – ÖKO_16 pályázati felhívás kitöltőprogramja megjelent, ezzel megnyílt a lehetőség a pályázatok benyújtására, amelynek meghosszabbított határideje 2017. január 31.
A kitöltőprogram és a kitöltési útmutató letölthető a pályázatot ismertető oldalról, a pályázati csomag részeként.
Az „Innovációs ökoszisztéma (startup)” – ÖKO_16 pályázati program nyertes projektjei
Az ÖKO_16 felhívás a közép-magyarországi startup vállalkozások alapítását, mentorálását és képzését ösztönző környezet megerősítését célozza a kezdeti, inkubációs fázis támogatása, a már működő, tapasztalattal rendelkező, piaci inkubátorok megerősítése, és új inkubátorok létrehozásának ösztönzése révén. Az NKFI Alapból erre fordított keretösszeg 1,5 milliárd forint, amelyet az újonnan létrejövő inkubátorok legalább 80%-ban az általuk kiírandó pályázatokon kiválasztott startupoknak fizetnek ki.
Programja megvalósítására a Közép-Magyarország régióban 3 inkubátor kapott mintegy 0,5-0,5 milliárd forint támogatást az alábbiak szerint.
TÁMOGATOTT PROJEKTEK
Támogató: NKFI Hivatal
Forrás: NKFI Alap
Döntés dátuma: 2017. április 20.
Projekt azonosító száma
A pályázó(k) neve
Projekt címe
Odaítélt támogatás
(Ft)
Projekt elszámolható összköltsége
(Ft)
ÖKO_16-1-2017-0005
BaConsult Korlátolt Felelősségű Társaság
A Baconsult Kft inkubációs programja
494 620 886
636 741 777
ÖKO_16-1-2017-0001
ARETE Tanácsadó Zártkörűen Működő Részvénytársaság
A Design Terminál Konzorcium inkubációs pályázata
499 192 000
749 474 000
ÖKO_16-1-2017-0023
Intellitext Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság
Intellitext Hardver & IoT Akcelerátor- Egy fejlett Közép-Magyarországi Innovációs Ökoszisztémáért
A felfedező és az alkalmazott kutatások, valamint az innováció területén nagy számban beérkező pályázatok értékelvű szakmai bírálatához, a nyertes projektek szakmai beszámolóinak értékeléséhez és a szakpolitikai vélemények megalapozásához az NKFI Hivatal minden szakterületen bővíti szakértői adatbázisát.
Az NKFI Hivatal szakértői adatbázisába regisztrált szakemberek anonim szakértőként felelős közreműködői lehetnek annak az értékelési folyamatnak, amelyben a benyújtott pályázatok szakmai színvonalát, újdonságtartalmát, gazdasági hasznosulásának lehetőségét és a kért támogatási összeg indokoltságát kiemelt szempontként kell véleményezni.
A regisztrációt a szakértői adatbázisba az NKFI Hivatal honlapjának erre szolgáló regisztrációs felületén a „regisztráció” funkció kiválasztásával és a kért adatok megadásával, valamint a „Szakértő vagyok” pont kijelölésével lehet megkezdeni. A regisztráció folyamatos.
A szakértői regisztrációs űrlapon szereplő főbb adatok:
személyi adatok, elérhetőségek (melyek egy-egy szakértői feladatra kötendő megbízási szerződés elkészítéséhez szükségesek);
a szakmai és kutatási területek, kompetenciák besorolása (hogy a szakterületének leginkább megfelelő bírálatra kapjon felkérést);
a korábban már értékelt pályázatok témaköre;
jelenlegi és korábbi munkahelyek, érdekkapcsolatok (egy-egy szakértői feladattal való összeférhetetlenség előszűrése céljából), végzettség(ek), tudományos fokozat(ok), legfontosabb publikációk és szellemi alkotások, amelyek a szakmai tapasztalatot mutatják;
idegennyelv-ismeret.
A szakértői adatbázisban regisztrált szakembereket az NKFI Hivatal a beérkező pályaművek szakmai bírálatára, a nyertes projektek szakmai beszámolóinak értékelésére és szakpolitikai vélemények megalapozásához kérheti fel.
Egy-egy pályázat értékelését párhuzamosan több felkért szakértő végzi. Az egyes pályázatok és beszámolók értékelésére, a szakvélemények elkészítésére a szakértői adatbázisból kiválasztott szakértővel az NKFI Hivatal eseti megbízási szerződést köt, amelyben arról is nyilatkozni kell, hogy a bírálót a pályamű bírálatának elkészítésében semmilyen összeférhetetlenségi ok nem akadályozza. A bírálónak az írásos szakvéleményt pályázattípustól függően 15-28 munkanapon belül kell elkészítenie, és az NKFI Hivatal bírálati fogadó rendszerén keresztül elektronikusan beküldenie.
Az uniós finanszírozású operatív programok (GINOP, VEKOP) vissza nem térítendő és visszatérítendő KFI célú pályázati konstrukcióinak ütemezéséről és keretösszegeiről – az NKFI Hivatal mint az akkori szakpolitikai felelős javaslata alapján – az Éves Fejlesztési Keret (ÉFK) elfogadásakor döntött a Kormány. Az egyes fejlesztéspolitikai tárgyú kormányrendeleteknek a kormányzati szerkezetátalakítással összefüggő módosításáról szóló 106/2018. (VI. 15.) Korm. rendelet szerint a GINOP és a VEKOP 2. prioritásai (kutatás, technológiai fejlesztés és innováció) esetében 2018. június 16-tól az NKFI Hivatal helyett az Innovációs és Technológiai Minisztérium a szakpolitikai felelős.
Az alábbi táblázat a 2015-2020 közötti felhívásokat és azok keretösszegét tartalmazza, évek szerinti bontásban.
A 2020. évi programstratégia szerkezetében eltér az előző programstratégiáktól, a korábbi jogcímekkel ellentétben két új jogcímre tagolódik: Innovációs Alaprészre valamint Kutatási Alaprészre. Ezt a versenypályázati portfólió táblázatának felépítése is tükrözi. A Programstratégia készítése során a kialakult járványügyi helyzettel kapcsolatos tapasztalatokat is figyelembe vettük az intézkedések kialakítása során.
Szellemi alkotások hazai és nemzetközi szellemitulajdon-védelmét szolgáló tevékenységek támogatása az alkotások hasznosulásának előmozdítása érdekében IPARJOG_15
Exportképes innovatív termékek fejlesztésének támogatása az innováció vezérelt exportbővítés érdekében GINOP-2.1.6-16
1,225
Hazai vállalkozások exportorientációjú K+F tevékenységének támogatása Export_17
10
Prototípus, termék-, technológia- és szolgáltatásfejlesztés
Prototípus, termék-, technológia- és szolgáltatásfejlesztés GINOP-2.1.7-15
46,46
Prototípus, termék-, technológia- és szolgáltatásfejlesztés VEKOP-2.1.7-15
10,2
A KKV-k versenyképességének növelése adaptív technológiai innováció révén
A KKV-k versenyképességének növelése adaptív technológiai innováció révén GINOP-2.1.8-17
34,164
Energetikai innovációs mintaprojektek
Települések energiaellátásának biztosítása földgázhelyettesítő alternatív ellátási módok felhasználásával, valamint modern technológiák, rugalmassági szolgáltatások igénybevételével
2020-3.1.3-ZFR-TEFH
3
A villamos energia hálózat stabilitását és rugalmasságát innovatív eszközökkel biztosító fejlesztések megvalósítása
2020-3.1.1-ZFR-VHF
3
Karbonmentes, többlet villamos energia innovatív technológia által gázenergiává (hidrogén, biometán) történő alakítását célzó fejlesztések megvalósítása
2020-3.1.2-ZFR-KVG
4
Energiaközösségek kialakítását és működését támogató mintaprojekt megvalósítása
2020-3.1.4-ZFR-EKM
2
Intézményi kiválósági programok
2015-2019
K+F versenyképességi és kiválósági együttműködések
K+F versenyképességi és kiválósági együttműködések GINOP-2.2.1-15
93,24
Versenyképességi és Kiválósági Együttműködések VEKOP-2.2.1-16
2,29
Nemzeti versenyképességi és kiválósági program NVKP_16
28
K+F versenyképességi és kiválósági együttműködések
GINOP-2.2.1-18
Piacvezérelt kutatás-fejlesztési és innovációs projektek támogatása
2020-1.1.2-PIACI KFI
40,88
KKV Start program
KKV START Innováció
2020-1.1.1-KKV START
12
Gyorsítósáv program
Gyorsítósáv
2020-1.1.5-GYORSÍTÓSÁV
2
Startup Factory program
Startup Factory
2020-1.1.4-STARTUP
2
Iparjog
Szellemi alkotások hazai és nemzetközi szellemitulajdon-védelmét szolgáló tevékenységek támogatása az alkotások hasznosulásának előmozdítása érdekében
2020-1.1.3-IPARJOG
A weboldalon HTTP-sütiket használunk, hogy a biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsuk. Az adatvédelmi tájékoztatóban bővebb információkat talál arról, hogyan gondoskodunk adatainak védelméről.