A FELHÍVÁS PRIORITÁSAI
A felhívás célja, hogy olyan – 3 éves időtartamú – transznacionális kutatási projekteket támogasson, amelyek a az alább felsoroltakból egy vagy több (nem-kizárólagos) kutatási témát fednek le:
- 1. téma – A biológiai sokféleség megfigyelésére vonatkozó adatok gyűjtésére és kezelésére szolgáló módszerek és eszközök innovációja és harmonizációja (Innovation and harmonization of methods and tools for collection and management of biodiversity monitoring data)
- 2. téma – A biológiai sokféleség állapotára, dinamikájára és tendenciáira vonatkozó ismerethiányok kezelése a biológiai sokféleség csökkenésének visszafordítása érdekében (Addressing knowledge gaps on biodiversity status, dynamics, and trends to reverse biodiversity loss)
- 3. téma – A biológiai sokféleségre vonatkozóan rendelkezésre álló monitorozási adatok hasznosítása (Making use of available biodiversity monitoring data)
A fenti kutatási témák közül több szempontjait is ötvöző pályaművek benyújtását bátorítják. A felhívás által finanszírozott projekteknek szükséges előmozdítaniuk a biológiai sokféleség állapotának és tendenciáinak jobb leírását és megértését, valamint azt, hogy mind az állapotról, mind a tendenciákról jobb jelentések szülessenek.
Valamennyi környezettel kapcsolatban – legyen az szárazföldi, édesvízi/vizes vagy tengeri élőhely, Európában vagy azon túl – lehet pályázni.
JOGOSULTSÁG
Konzorciumi partnert keres vagy formálódó projekthez csatlakozna?
Használja a Biodiversa+ Partner Search Tool segítségét, amely itt érhető el.
A pályázó csapatnak minimum három, a közös felhívást finanszírozó országban honos és a jogosultsági feltételeknek megfelelő, valamint minimum három különböző – de ebből minimum kettő különböző uniós tagállamban vagy társult államban működő – finanszírozó szervezettől támogatást kérő kutatási partnerből álló transznacionális kutatási konzorciumot kell létrehoznia.
A pályaműveket kizárólag angol nyelven kell elkészíteni.
AZ ÉRTÉKELÉS KRITÉRIUMAI
A pályaműveket a következő kritériumok alapján értékelik:
- Az első lépcsőben (előpályázati szakasz): pályázati felhívás tárgyterületébe illeszkedés (fit to the scope of the call), a kutatás újdonságtartalma (novelty of the research) és a hatás (impact);
- A második lépcsőben (teljes pályázat szakasza): (tudományos) kiválóság (Scientific Excellence), a megvalósítás minősége és hatékonysága (quality and efficiency of the implementation) és a hatás (impact), többek között a várt szakpolitikai és társadalmi hatás, valamint az érdekeltek bevonásával kapcsolatos megközelítés vonatkozásában.
RÉSZTVEVŐ ÁLLAMOK
Készüljön fel a következő háttéranyagok áttekintésével:
- Biodiversa+ Stakeholder Engagement Handbook (további információk az érdekelt felek projektbe történő bevonásával kapcsolatban)
- Biodiversa+ Policy Guide (további információk a kutatási projektek szakpolitikai aspektusával és a szakpolitikai szereplők bevonásával kapcsolatban)
- Biodiversa+ Citizen Science toolkit (további információk a lakosság projektekben történő mobilizálásának mikéntjével kapcsolatban)
- Biodiversa+ Data Management Guide (további információ az adatok és publikációk lehető legnyitottabbá tételét elősegítő adatkezelési terv elkészítésével és fejlesztésével kapcsolatban)
A felhívásban résztvevő finanszírozó szervezetekre és az általuk vállalt támogatási összegre vonatkozó frissített lista a Biodiversa+ honlapon érhető el.
Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a projektben részt vevő minden egyes kutatási partnernek meg kell felelnie a nemzeti/regionális finanszírozó szervezet támogathatósági kritériumainak és szabályainak.
ÜTEMTERV
A nemzetközi szintű eljárás kétlépcsős; az első lépcsőben kötelező előpályázatot benyújtani ahhoz, hogy a második lépcsőben teljes pályázatot lehessen beadni. A pályázás elektronikusan, az ún. Electronic Proposal Submission System (EPSS) platformon keresztül lehetséges. Az EPSS platformhoz hozzáférést adó linket nemsokára közzéteszik a Biodiversa+ honlapján.
- A felhívás megnyílása: 2022. szeptember 8. (csütörtök)
- Az előpályázat benyújtási határideje (kötelező): 2022. november 9. (szerda) 15:00 óra (közép-európai idő szerint)
- A teljes pályázat benyújtási határideje: 2023. április 5. (szerda) 15:00 óra (közép-európai idő szerint)
A finanszírozásra irányuló hazai pályázatot csak a nemzetközi értékelést követően, a nyertes konzorcium magyar tagjá(i)nak kell benyújtani, magyar nyelven, a Hivatal által működtetett felületen keresztül.
TOVÁBBI INFORMÁCIÓK
Mindenképpen olvassa el a teljes transznacionális pályázati felhívást és valamennyi támogató dokumentumot a Biodiversa+ honlapján.
- Mindenképpen olvassa el a pályázati felhívást, amely a következő elemekből áll:
- A felhívás szövege (Announcement of Opportunity)
- Az előpályázat formanyomtatványa (Pre-proposal application form) (tájékoztatásul; maga a kitöltendő formanyomtatvány az EPSS platformon keresztül lesz elérhető)
- A teljes pályázat formanyomtatványa (Full Proposal application form) (tájékoztatásul; maga a kitöltendő formanyomtatvány az EPSS platformon keresztül lesz elérhető a második lépcsőben)
- Ellenőrző lista (Checklist) pályázók számára
- Adatkezelési szabályzat (Data policy)
- Értékelési szempontok (Assessment criteria)
- Összeférhetetlenségre és titoktartásra vonatkozó szabályzat (Conflict of Interest, confidentiality and non-disclosure policy).
- GYIK (FAQ)
- Regisztráljon a 2022. szeptember 20-án 15.00 órakor megrendezésre kerülő, a felhívással kapcsolatos általános információs webináriumra.
- Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a felhívás keretében finanszírozást igénylő minden egyes projektpartnernek meg kell felelnie a releváns nemzeti/regionális finanszírozó szervezet támogathatósági kritériumainak és szabályainak (Finanszírozó szervezetek szabályai). A költségvetéssel, a támogathatósági kritériumokkal és a finanszírozó szervezet szabályaival kapcsolatos konkrét kérdéseket illetően kérjük, hogy tekintse át a finanszírozó szervezet szabályait, és forduljon a finanszírozó szervezet kapcsolattartójához (Funding Organisation Contact Point, FCP).
- A felhívással kapcsolatos általános tájékoztatásért kérjük, hogy keresse a felhívás titkárságát (Call Secretariat): biodiversa.cs@agencerecherche.fr (Céline Billière és Clara Superbie)
- Az EPSS platformmal kapcsolatos technikai kérdésekkel kapcsolatban kérjük, hogy keresse az EPSS helpdesk-et: Taavi Tiirik, epss.biodiversa@g.etag.ee
Dr. Hollósi Krisztina
E-mail: krisztina.hollosi@nkfih.gov.hu
Telefon: +36 1 896 3750
A felfedező és az alkalmazott kutatások, valamint az innováció területén nagy számban beérkező pályázatok értékelvű szakmai bírálatához, a nyertes projektek szakmai beszámolóinak értékeléséhez és a szakpolitikai vélemények megalapozásához az NKFI Hivatal minden szakterületen bővíti szakértői adatbázisát.
Jelentkezés szakértőnek
Regisztráció Adatkezelési tájékoztató az NKFI Hivatal K+F+I versenypályázati értékelési rendszere szakértői adatbázisáról PDF (258 KB) Hozzájáruló nyilatkozat a Szakértői adatbázisban történő adatkezeléshez PDF (124 KB)
Az NKFI Hivatal szakértői adatbázisába regisztrált szakemberek anonim szakértőként felelős közreműködői lehetnek annak az értékelési folyamatnak, amelyben a benyújtott pályázatok szakmai színvonalát, újdonságtartalmát, gazdasági hasznosulásának lehetőségét és a kért támogatási összeg indokoltságát kiemelt szempontként kell véleményezni.
A regisztrációt a szakértői adatbázisba az NKFI Hivatal honlapjának erre szolgáló regisztrációs felületén a „regisztráció” funkció kiválasztásával és a kért adatok megadásával, valamint a „Szakértő vagyok” pont kijelölésével lehet megkezdeni. A regisztráció folyamatos.
A szakértői regisztrációs űrlapon szereplő főbb adatok:
- személyi adatok, elérhetőségek (melyek egy-egy szakértői feladatra kötendő megbízási szerződés elkészítéséhez szükségesek);
- a szakmai és kutatási területek, kompetenciák besorolása (hogy a szakterületének leginkább megfelelő bírálatra kapjon felkérést);
- a korábban már értékelt pályázatok témaköre;
- jelenlegi és korábbi munkahelyek, érdekkapcsolatok (egy-egy szakértői feladattal való összeférhetetlenség előszűrése céljából), végzettség(ek), tudományos fokozat(ok), legfontosabb publikációk és szellemi alkotások, amelyek a szakmai tapasztalatot mutatják;
- idegennyelv-ismeret.
A szakértői adatbázisban regisztrált szakembereket az NKFI Hivatal a beérkező pályaművek szakmai bírálatára, a nyertes projektek szakmai beszámolóinak értékelésére és szakpolitikai vélemények megalapozásához kérheti fel.
Egy-egy pályázat értékelését párhuzamosan több felkért szakértő végzi. Az egyes pályázatok és beszámolók értékelésére, a szakvélemények elkészítésére a szakértői adatbázisból kiválasztott szakértővel az NKFI Hivatal eseti megbízási szerződést köt, amelyben arról is nyilatkozni kell, hogy a bírálót a pályamű bírálatának elkészítésében semmilyen összeférhetetlenségi ok nem akadályozza. A bírálónak az írásos szakvéleményt pályázattípustól függően 15-28 munkanapon belül kell elkészítenie, és az NKFI Hivatal bírálati fogadó rendszerén keresztül elektronikusan beküldenie.
TOVÁBBI INFORMÁCIÓK
További információk: a (06 1) 795 9500 telefonszámon és/vagy a szakerto_regisztracio@nkfih.gov.hu e-mail címen.
Az uniós finanszírozású operatív program (Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Plusz - GINOP Plusz) KFI célú pályázati konstrukcióinak ütemezéséről és keretösszegeiről – az NKFI Hivatal az akkori szakpolitikai felelős javaslata alapján – az Éves Fejlesztési Keret (ÉFK) elfogadásakor döntött a Kormány.
Az NKFI Alapból finanszírozott 2022. évi hazai kutatás-fejlesztési és innovációs pályázati felhívásokat a Kormány által elfogadott éves Programstratégia tartalmazza
(1414/2022. (VIII. 18.) Korm. határozat).
Az alábbi táblázat a 2021-2027 közötti időszakra vonatkozó, meghirdetett felhívásokat és azok keretösszegét tartalmazza, évek szerinti bontásban.
Forrás |
Megjegyzés |
Keretösszeg 2021 (Mrd Ft) |
Keretösszeg 2022 (Mrd Ft) |
|||||
VNT | VT | VNT | VT | |||||
GINOP Plusz |
Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Plusz |
136,670 | - |
5 | - |
|||
NKFI Alap |
Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap |
189,384 |
- |
143,8293 |
- |
|||
ITM (2021) | Az Innovációs és Technológiai Minisztérium fejezeti kezelésű előirányzata (2021) | 11 | - | - | - | |||
RRF |
Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz |
153,141 | - |
39,750 | - |
|||
SUM |
|
490,195 | - |
188,5793 | - |
|||
VNT= vissza nem térítendő VT= visszatérítendő |
||||||||
Forrás |
Pályázatok |
Keretösszeg 2021 (Mrd Ft) |
Keretösszeg 2022 (Mrd Ft) |
|||||
VNT | VT | VNT | VT | |||||
GINOP Plusz 2021-2022 ITM 2021 |
Vállalatok kutatási, fejlesztési és innovációs tevékenységének ösztönzése |
Vállalati kutatási, fejlesztési és innovációs tevékenységek ösztönzése GINOP Plusz-2.1.2-21 |
136,67 | - | - | - |
||
Célzott kutatásfejlesztési szolgáltatások | Célzott kutatásfejlesztési szolgáltatások nyújtása vállalkozások és kutatóhelyek, kutató-tudásközvetítő szervezetek számára GINOP Plusz-2.2.1-22 |
- | - | 5 | - | |||
Energetikai pályázatok | Hulladékhő hasznosítását, tárolását illetve piaci alapú felhasználását célzó fejlesztések megvalósítása innovatív hőtároló vagy átalakítási technológia által 2021-2.1.2-HŐ |
5 | - | - | - | |||
Karbonmentes, többlet villamos energia innovatív elektrokémiai tárolását elősegítő fejlesztések megvalósítása 2021-2.1.1-EK |
6 | - | - | - | ||||
RRF 2021-2022 |
Gyakorlatorientált felsőfokú képzések |
Gyakorlatorientált felsőfokú képzések infrastrukturális- és készségfejlesztése RRF-2.1.2-21 |
81,476 |
- | - | - | ||
Nemzeti Laboratóriumok | Nemzeti Laboratóriumok létrehozása, komplex fejlesztése RRF-2.3.1-21 |
71,665 |
- | - | - |
|||
A felsőoktatási képzések és a felnőttoktatási intézmény alaptevékenységéhez igazodó szolgáltatások | A felsőoktatási képzések és a felnőttoktatási intézmény alaptevékenységéhez igazodó szolgáltatások intézményi innovációja és a felsőoktatás felnőttképzési tevékenységének erősítése RRF-2.1.3- 22 |
- | - | 39,750 | - |
|||
Innovációs Alaprész 2021-2022 |
Piacvezérelt vállalati KFI támogatása | Piacvezérelt kutatás-fejlesztési és innovációs projektek támogatása 2020-1.1.2-PIACI KFI; 2021-1.1.3-PIACI KFI |
59,06 | - | 40,4673 | - |
||
KKV Start program | KKV Start Innováció 2020-1.1.1-KKV START |
12 | - | - | - | |||
Gyorsítósáv program | Gyorsítósáv 2020-1.1.5-GYORSÍTÓSÁV; 2021-1.1.4-GYORSÍTÓSÁV |
3 | - | 12,85 | - |
|||
Iparjog | Szellemi alkotások hazai és nemzetközi szellemitulajdon-védelmét szolgáló tevékenységek támogatása az alkotások hasznosulásának előmozdítása érdekében 2020-1.1.3-IPARJOG, 2021-1.1.1-IPARJOG |
0,4 | - | 0,3 | - | |||
Egyetemi Innovációs Ökoszisztéma |
Egyetemi innovációs ökoszisztéma 2019-1.2.1-EGYETEMI ÖKO |
2 | - | - | - |
|||
Nemzetközi programok | 2019-2.1.3-NEMZ_ECSEL (2021); 2019-2.1.2-NEMZ (2021); 2020-1.2.1-GYAK (2021); 2021-1.2.1-EIT-KIC (2021); 2021-1.2.4-TÉT (2021); 2021-1.2.5-TÉT-IPARI-RU (2021); 2019-2.1.7-ERA-NET (2021, 2022); 2020-1.2.3-EUREKA (2021, 2022); 2021-1.2.2-EU_KKV (2021, 2022); 2021-1.2.3-EU_KP (2021, 2022); 2021-4.1.2-NEMZ_KI (2021, 2022); 2021-1.2.6-TÉT-IPARI-MA (2021), 2022-1.2.4-EUREKA (2022); 2022-1.2.6-TÉT-IPARI-TR (2022); 2022-1.2.3-GYAK (2022); 2022-1.2.2-TÉT-IPARI-UZ (2022), 2022-1.2.5-TÉT-IPARI-KR (2022) | 3,5 | - | 6 | - | |||
Kompetencia Központok | Kompetencia központok létrehozása és fejlesztése 2022-1.1.1-KK |
- | - | 20,7 | - | |||
Startup Program |
Startup Program | - | - | 8,5 | - |
|||
Befektetés a jövőbe Alap | Befektetés a jövőbe 2020-1.1.6-JÖVŐ |
7 | - | - | - |
|||
Alkalmazott kutatói hálózat fejlesztése | Alkalmazott nemzeti kutatóintézet-hálózatban való részvétel 2021-1.1.2-AKH |
1,63 | - | - | - |
|||
Kutatási Alaprész 2021-2022 |
Tématerületi Kiválósági Program 2021 | Tématerületi Kiválósági Program 2021 TKP2021 |
75 | - | - | - |
||
Új Nemzeti Kiválóság Program | Felsőoktatási Alapképzés Hallgatói Kutatói Ösztöndíj ÚNKP-21-1; ÚNKP-22-1 |
0,6 | - | 0,828 | - | |||
Felsőoktatási Mesterképzés Hallgatói Kutatói Ösztöndíj ÚNKP-21-2; ÚNKP-22-2 |
||||||||
Felsőoktatási Doktori Hallgatói Kutatói Ösztöndíj ÚNKP-21-3; ÚNKP-22-3 |
1 | - | 1,2 | - | ||||
„Tudománnyal fel!” Felsőoktatási Doktorvárományosi és Posztdoktori Kutatói Ösztöndíj ÚNKP-21-4; ÚNKP-22-4 |
0,832 | - | 1,052 | - | ||||
Bolyai+ Felsőoktatási Fiatal Oktatói, Kutatói Ösztöndíj ÚNKP-21-5; ÚNKP-22-5 |
1,40 | - | 0,70 | - | ||||
„Tehetséggel fel!” Felsőoktatást Megkezdő Kutatói Ösztöndíj ÚNKP-21-6; ÚNKP-22-6 |
0,168 | - | 0,22 | - | ||||
Posztdoktori és fiatal kutatói kiválósági program és Kutatási témapályázatok | Posztdoktori és fiatal kutatói kiválósági program és Kutatási témapályázatok (OTKA) PD_21, FK_21, K_21, ANN_21, SNN_21; PD_22, FK_22, K_22, ANN_22, SNN_22 |
12,9 | - | 13,5 | - | |||
Mecenatúra pályázat | Mecenatúra pályázat MEC_21 |
1 | - | - | - | |||
Élvonal - Kutatási Kiválósági Program | Élvonal – Kutatási Kiválósági Program KKP_21; KKP_22 |
3 | - | 3 | - | |||
Kooperatív Doktori Program | Kooperatív Doktori Program Doktori Hallgatói Ösztöndíj KDP-2021 |
4,894 | - | 2,832 | - | |||
Stratégiai K+F Műhelyek | Stratégiai K+F Műhelyek SKFM-2022 |
- | - | 3 | - | |||
Selye János Diáklabor hálózat kiépítése | Selye János Diáklabor hálózat kiépítése | - | - | 2 | - | |||
Nemzeti Laboratóriumok Alaprész 2022 |
Nemzeti Laboratóriumok |
Nemzeti Laboratóriumok létrehozása, komplex fejlesztése 2022-2.1.1-NL |
- | - | 26,6 | - |