MÓDOSÍTÁS
--------------------------------------------------
A felhívásra olyan magyarországi kutatóhellyel rendelkező kutatók és kutatócsoportjaik nyújthatnak be pályázatot, akik eredményeikkel jelentős nemzetközi hatást váltanak ki: van legalább egy 2014. január 1. után megjelent kiváló közleményük, amely nemzetközi szinten a szakterület felső 5 százalékába tartozó idézettséget ért el a hivatalos megjelenést követő két éven belül.
Az NKFI Hivatal – a magyar tudomány nemzetközi láthatóságának, hírnevének erősítése érdekében – ezzel is ösztönözni kívánja az egyéni kutatókat és kutatócsoportokat, hogy nemzetközi viszonylatban is jelentős tudományos eredményeket hozzanak létre, amelyeket a tudományos közösség kiválónak ismer el, és amelyekre mások további kutatásokat alapozhatnak. A pályázat lehetőséget kíván teremteni azoknak, akiknek nincs a legmagasabb impakt-faktorú folyóiratokban megjelent közleményük, de az idézettségi mutatók alapján mégis nemzetközileg jelentős hatást kiváltó, elismert kutatási eredményeket publikáltak.
A támogatás forrása a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alap.
A pályázat benyújtása
A pályázatok benyújtása elektronikus úton, az NKFI Hivatal Elektronikus Pályázatkezelő Rendszerén keresztül lehetséges, legkésőbb 2017. augusztus 31-ig. Az első döntési szakaszban azok a pályázatok fogadhatók be, amelyeket 2017. március 9. 17.00 óráig elektronikus úton benyújtottak (a postai feladás határideje 2017. március 16.). A második döntési szakaszban azok a pályázatok fogadhatók be, amelyeket 2017. augusztus 31. 17.00 óráig elektronikus úton benyújtottak (a postai feladás határideje 2017. szeptember 7.). A pályázatok személyes benyújtására, valamint kizárólag elektronikusan történő benyújtásra nincs lehetőség. A pályázatokat – tudományterülettől függetlenül – magyar nyelven kell benyújtani (a pályázat egyes részei – az összefoglaló és a munkaterv – angol nyelven is elkészítendők).
A pályázók köre
A magyar vagy külföldi állampolgárságú kutató (vezető kutató) közösen pályázhat a befogadó intézménnyel, amely magyarországi székhelyű, jogi személyiségű
- felsőoktatási intézmény, kutatóközpont, kutatóintézet, költségvetési szerv vagy annak jogi személyiséggel rendelkező intézménye, amennyiben kutatóhelynek minősül
- kettős könyvvitelt vezető gazdasági társaság, amely 2 lezárt üzleti évvel rendelkezik, és nem tartozik az EVA hatálya alá (támogatás kizárólag nem gazdasági tevékenységhez igényelhető)
- főtevékenységként kutatás-fejlesztést végző non-profit szervezet.
A támogatás elnyerését követő megvalósítási időszakban a befogadó intézménynél a vezető kutatónak főállású munkaviszonyban, közalkalmazotti, illetve megbízási jogviszonyban vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban kell állnia.
A vezető kutatóra vonatkozó egyéb feltételek
A pályázatot benyújtó kutató kizárólag az első vagy utolsó, illetve levelező szerzője lehet a pályázat alapjául szolgáló kiváló közleménynek. Egy kutatócsoport tagjai kizárólag egy pályázatot nyújthatnak be.
A vezető kutatónak a pályázat beadásának időpontjában doktori (PhD/DLA) fokozattal vagy az egyetemi doktori tanács igazolásával kell rendelkeznie, és magyarországi befogadó intézményhez kell kötődnie.
Egy adott kutató legfeljebb egy KH-pályázatban vehet részt vezető kutatóként és egyszerre legfeljebb két további, az NKFI Hivatal által támogatott kutatási témapályázatban (FK, K, NK, NF, NN típusok) lehet vezető kutató. A KH_17 felhívás alapján támogatást nyert projekt vezetője és kutatócsoportja legkorábban a projekt kezdetétől számított 24 hónap elteltével részesülhet támogatásban egy következő KH típusú pályázat keretében.
Támogatható célkitűzések, tevékenységek
A kutatási témapályázatban felvázolt kutatási és munkaterv alapján témamegkötés nélkül, bármilyen tudományterületen végezhető felfedező kutatás, az NKFI Hivatalhoz benyújtott projektterv megvalósításához szükséges tevékenységek támogathatók. Tematikus prioritások nélkül, bármilyen tudományterületen végezhető felfedező kutatás, ha a projektjavaslat megfelel a felhívásban foglaltaknak.
A rendelkezésre álló keretösszeg
Az NKFI Hivatal a pályázat célkitűzéseinek elérése érdekében az NKFI Alapból a 2017-2020 közötti időszakra a költségvetési törvényben foglaltak szerint, az NKFI Alap programstratégiájára figyelemmel összesen 1 milliárd forint keretösszeget biztosít, amelyből a 2017. évi kifizetésekre rendelkezésre álló forrás a 2017. évi programstratégia függvényében 0,5 milliárd forint.
Az igényelhető támogatás mértéke
Projektenként legfeljebb 20 millió forint vissza nem térítendő támogatás igényelhető. A támogatás maximális intenzitása 100%.
A projekt futamideje
A projekt futamideje kötelezően 24 hónap. A projektnek 2017. július 1. és 2017. december 1. között kell megkezdődnie (a második döntési szakaszban támogatást elnyerő projektek legkorábbi kezdési időpontja 2017. november 1.).
Ügyfélszolgálat elérhetősége:
email: nkfialap@nkfih.gov.hu
telefon: +36 (1) 795 9500
Személyes (előzetes egyeztetés alapján): 1077 Budapest, Kéthly Anna tér 1. (2. emelet)
Ügyfélfogadási idő: Hétfőtől csütörtökig 09:00-16:00, pénteken 09:00-12:00.
Az első döntési szakaszban 27 pályázat nyert összesen mintegy 530 millió forint támogatást. Az értékelési tapasztalatok alapján az NKFI Hivatal az alábbi dokumentumban olvasható módosításokra és értelmezésekre hívja fel a pályázók figyelmét:
A módosítások átvezetésre kerültek az alábbi oldalról elérhető részletes pályázati felhívásban: Felhívás jelentős nemzetközi hatású, kiemelkedő eredményeket elért kutatócsoportok támogatására (KH_17)
Világszerte nő a tudományos teljesítmény nemzetközi láthatósága elismerésének jelentősége, amit a különféle innovációs eredménytáblákban és egyetemi rangsorokban a tudományos publikációk idézettségével is mérnek. A Jelentős nemzetközi hatású, kiemelkedő eredményeket elért kutatócsoportok támogatása (KH_17) című, 1 milliárd forint keretösszegű kiválósági programmal az NKFI Hivatal arra ösztönzi a hazai kutatócsoportokat, hogy szakterületük fejlődésére nagy hatást gyakorló, további kutatásokat megalapozó újabb eredményeket érjenek el, és azokat a legnagyobb láthatóságot jelentő nemzetközi tudományos fórumokon mutassák be. A felhívásra azok a kutatók pályázhatnak, akik nemzetközi hatást kiváltó közleményükkel a szakterületük felső 5 százalékába tartozó idézettséget értek el a publikáció hivatalos megjelenését követő két éven belül. A KH_17 második értékelési szakaszában a 33 értékelt pályázatból 30 bizonyult formai szempontból megfelelőnek. A döntés-előkészítést végző testület 25 pályázatot támogatásra, 5 pályázatot pedig forráshiány miatt elutasításra javasolt az NKFI Hivatal elnökének. Az NKFI Hivatal a felfedező kutatást ösztönző felhívások között a jövő évben is tervezi a felhívás megjelentetését, amelyre a most forráshiány miatt elutasított pályázók ismételten benyújthatják pályázatukat. NYERTES PÁLYÁZATOKTámogató: NKFI Hivatal
Az első forduló nyertesei: http://nkfih.gov.hu/palyazatok/nemzeti-kutatasi/jelentos-nemzetkozi-kh-17 |
A felfedező és az alkalmazott kutatások, valamint az innováció területén nagy számban beérkező pályázatok értékelvű szakmai bírálatához, a nyertes projektek szakmai beszámolóinak értékeléséhez és a szakpolitikai vélemények megalapozásához az NKFI Hivatal minden szakterületen bővíti szakértői adatbázisát.
Jelentkezés szakértőnek
Regisztráció Adatkezelési tájékoztató az NKFI Hivatal K+F+I versenypályázati értékelési rendszere szakértői adatbázisáról PDF (132 KB) Hozzájáruló nyilatkozat a Szakértői adatbázisban történő adatkezeléshez PDF (124 KB)
Az NKFI Hivatal szakértői adatbázisába regisztrált szakemberek anonim szakértőként felelős közreműködői lehetnek annak az értékelési folyamatnak, amelyben a benyújtott pályázatok szakmai színvonalát, újdonságtartalmát, gazdasági hasznosulásának lehetőségét és a kért támogatási összeg indokoltságát kiemelt szempontként kell véleményezni.
A regisztrációt a szakértői adatbázisba az NKFI Hivatal honlapjának erre szolgáló regisztrációs felületén a „regisztráció” funkció kiválasztásával és a kért adatok megadásával, valamint a „Szakértő vagyok” pont kijelölésével lehet megkezdeni. A regisztráció folyamatos.
A szakértői regisztrációs űrlapon szereplő főbb adatok:
- személyi adatok, elérhetőségek (melyek egy-egy szakértői feladatra kötendő megbízási szerződés elkészítéséhez szükségesek);
- a szakmai és kutatási területek, kompetenciák besorolása (hogy a szakterületének leginkább megfelelő bírálatra kapjon felkérést);
- a korábban már értékelt pályázatok témaköre;
- jelenlegi és korábbi munkahelyek, érdekkapcsolatok (egy-egy szakértői feladattal való összeférhetetlenség előszűrése céljából), végzettség(ek), tudományos fokozat(ok), legfontosabb publikációk és szellemi alkotások, amelyek a szakmai tapasztalatot mutatják;
- idegennyelv-ismeret.
A szakértői adatbázisban regisztrált szakembereket az NKFI Hivatal a beérkező pályaművek szakmai bírálatára, a nyertes projektek szakmai beszámolóinak értékelésére és szakpolitikai vélemények megalapozásához kérheti fel.
Egy-egy pályázat értékelését párhuzamosan több felkért szakértő végzi. Az egyes pályázatok és beszámolók értékelésére, a szakvélemények elkészítésére a szakértői adatbázisból kiválasztott szakértővel az NKFI Hivatal eseti megbízási szerződést köt, amelyben arról is nyilatkozni kell, hogy a bírálót a pályamű bírálatának elkészítésében semmilyen összeférhetetlenségi ok nem akadályozza. A bírálónak az írásos szakvéleményt pályázattípustól függően 15-28 munkanapon belül kell elkészítenie, és az NKFI Hivatal bírálati fogadó rendszerén keresztül elektronikusan beküldenie.
TOVÁBBI INFORMÁCIÓK
További információk: a (06 1) 795 9500 telefonszámon és/vagy a szakerto_regisztracio@nkfih.gov.hu e-mail címen.
Az NKFI Alap 2017. évi, összességében több mint 90 milliárd forint keretösszegű felhívásokat tartalmazó programstratégiáját a Kormány 1762/2016. (XII. 15.) számú határozata ismerteti.
Az uniós finanszírozású operatív programok (GINOP, VEKOP) vissza nem térítendő és visszatérítendő KFI célú pályázati konstrukcióinak ütemezéséről és keretösszegeiről – az NKFI Hivatal mint az akkori szakpolitikai felelős javaslata alapján – az Éves Fejlesztési Keret elfogadásakor döntött a Kormány. Az egyes fejlesztéspolitikai tárgyú kormányrendeleteknek a kormányzati szerkezetátalakítással összefüggő módosításáról szóló 106/2018. (VI. 15.) Korm. rendelet szerint a GINOP és a VEKOP 2. prioritásai (kutatás, technológiai fejlesztés és innováció) esetében 2018. június 16-tól az NKFI Hivatal helyett az Innovációs és Technológiai Minisztérium a szakpolitikai felelős.
Táblázatunk források és évek szerinti bontásban tartalmazza az alábbi fő célterületekkel összefüggő felhívásokat és azok keretösszegét:
- vállalati kutatás-fejlesztés és innováció
- ipari-akadémiai/egyetemi tudástranszfer
- kutatási infrastruktúra fejlesztése
- felfedező kutatás, valamint
- nemzetközi együttműködési programok ösztönzése.
Forrás |
Megjegyzés |
Keretösszeg 2015 (Mrd Ft) |
Keretösszeg 2016 (Mrd Ft) |
Keretösszeg 2017 (Mrd Ft) |
Keretösszeg 2018 (Mrd Ft) |
|||
vissza nem térítendő |
vissza nem térítendő |
vissza-térítendő |
vissza nem térítendő |
vissza-térítendő |
vissza nem térítendő |
vissza-térítendő |
||
GINOP |
Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program a Közép-Magyarország régió kivételével az egész országból pályázható |
382,84 |
60,23 |
112,19 |
36,76 |
70 |
9 |
- |
VEKOP |
Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program kizárólag a Közép-Magyarországi régió számára biztosít forrásokat |
- |
42,64 |
- |
- |
5,49 |
- |
- |
NKFI Alap |
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap a hazai gazdasági társaságok által befizetett innovációs járulékból képzett pályázati alap |
11,29 |
68,43 |
- |
89,21 |
- |
77,60 |
- |
Cél |
Pályázatok |
Keretösszeg 2015 [Mrd] |
Keretösszeg 2016 [Mrd] |
Keretösszeg 2017 [Mrd] |
Keretösszeg 2018 [Mrd] |
|||
vissza nem térítendő |
vissza nem térítendő |
vissza-térítendő |
vissza nem térítendő |
vissza-térítendő |
vissza nem térítendő |
vissza-térítendő |
||
Vállalati KFI |
Vállalatok önálló K+F+I tevékenységének támogatása GINOP-2.1.1-15; VEKOP-2.1.1-15; KFI_16; 2018-1.1.2-KFI; |
77,5 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
19,97 |
- |
- |
- |
- |
- |
||
- |
21 |
- |
35,44 |
- |
20 |
- |
||
Mikro- és kisvállalkozások innovációs tevékenységének támogatása 2018-1.1.1-MKI |
- |
- |
- |
- |
- |
10 |
- |
|
Vállalati K+F+I, hitel GINOP-8.1.1-16 |
- |
- |
30,09 |
- |
- |
- |
- |
|
Vállalati K+F+I, hitellel kombinált GINOP-2.1.2-8.1.4-16 |
- |
59 |
50 |
- |
- |
- |
- |
|
Nemzeti Technológiai és Szellemi Tulajdon kockázati tőkeprogram GINOP-8.1.3/A-16 |
- |
- |
32,1 |
- |
- |
- |
- |
|
Intelligens szakosodási kockázati tőkeprogram GINOP-8.1.3/B-17; VEKOP 2.1.2-17 |
- |
- |
- |
- |
70 |
- |
- |
|
- |
- |
- |
- |
5,49 |
- |
- |
||
Iparjog GINOP-2.1.3-15; IPARJOG_15; |
0,2 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
0,3 |
- |
- |
0,1 |
- |
0,2 |
- |
||
Innovációs voucher GINOP-2.1.4-15 |
0,1 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Innovációs ökoszisztéma GINOP-2.1.5-15; ÖKO_16 |
4,714 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- |
- |
- |
1,5 |
- |
- |
- |
||
Exportképes innovatív termékfejlesztés GINOP-2.1.6-16 |
- |
1,225 |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Hazai vállalkozások exportorientációjú K+F tevékenységének támogatása Export_17 |
- |
- |
- |
4,83 |
- |
- |
- |
|
Prototípus, termék-, technológia- és szolgáltatásfejlesztés GINOP-2.1.7-15; VEKOP-2.1.7-15; |
48,64 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- |
10,35 |
- |
- |
- |
- |
- |
||
A KKV-k versenyképességének növelése adaptív technológiai innováció révén (GINOP-2.1.8-17) |
- |
- |
- |
36,761 |
- |
- |
- |
|
Transzfer |
K+F versenyképességi és kiválósági együttműködések GINOP-2.2.1-15; NVKP_16; VEKOP-2.2.1-16; GINOP-2.2.1-18 |
95,231 |
- |
- |
- |
- |
9 |
- |
- |
2,29 |
- |
- |
- |
- |
- |
||
- |
28 |
- |
- |
- |
- |
- |
||
Nemzeti Kiválósági Program 2018.1.2.1-NKP |
- |
- |
- |
- |
- |
5 |
- |
|
Versenyképességi és Kiválósági Együttműködések VKE_17; 2018-1.3.1-VKE |
- |
- |
- |
16,73 |
- |
26 |
- |
|
Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ – kutatási infrastruktúra fejlesztése GINOP-2.3.4-15; FIEK_16 |
26,86 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- |
8 |
- |
- |
- |
- |
- |
||
Infrastruktúra |
Stratégiai K+F műhelyek kiválósága GINOP-2.3.2-15; VEKOP-2.3.2-16 |
64,25 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
4,02 |
- |
- |
- |
- |
- |
||
Kutatási infrastruktúra megerősítése - nemzetköziesedés, hálózatosodás GINOP-2.3.3-15; VEKOP-2.3.3-15 |
25,29 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
- |
6,01 |
- |
- |
- |
- |
- |
||
ELI lézer kutatóközpont GINOP-2.3.6-15 |
40,05 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Felfedező kutatást ösztönző és posztdoktori pályázatok |
Kutatói kezdeményezésű témapályázatok K_15; K_16; K_17 |
5,98 |
7 |
- |
6,5 |
- |
- |
- |
Kutatói kezdeményezésű témapályázatok K_18 Fiatal kutatók által kezdeményezett kutatási témapályázatok FK_18 |
- |
- |
- |
- |
- |
9,4 |
- |
|
Posztdoktori pályázatok PD 2015/1,2,3 |
1,57 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Posztdoktori kiválósági program PD_16; PD_17; PD_18 |
- |
1,8 |
- |
1,5 |
- |
1,5 |
- |
|
Fiatal kutatók által kezdeményezett kutatási témapályázatok FK_17; |
- |
- |
- |
3 |
- |
- |
- |
|
Nemzetközileg kiemelkedő eredményeket elérő kutatócsoportok támogatása KH_17; KH_18 |
- |
- |
- |
1 |
- |
1,2 |
- |
|
Élvonal – Kutatói Kiválósági Program KKP_17, KKP_19 |
- |
- |
- |
- |
- |
3 |
- |
|
Nemzeti Kiválósági Program NKP_17 |
- |
- |
- |
10 |
- |
- |
- |
|
Nemzetközi KFI |
Európai Kutatási Tanács (ERC) kutatók számára meghirdetett pályázataihoz kapcsolódó hazai támogatások ERC_HU_15 (450 MFt); ERC_16_MOBIL (200 MFt); ERC_HU_18 (450 MFt) |
0,45 |
0,45 |
- |
0,45 |
- |
0,45 |
- |
Nemzetközi együttműködésen alapuló kutatási témapályázatok NN_17, ANN_17, SNN_17; V4-Japán Közös Kutatási Program (2015: 45,5 MFt); KNN_16 (2016: 72 MFt); NN_18, ANN_18, SNN_18 |
- |
- |
- |
1 |
- |
1 |
- |
|
A magyar részvétel ösztönzése a Horizont 2020-hoz kapcsolódó közös programokban és közös technológiai kezdeményezésekben KKV_15 (2015-16: 60 MFt, 2017: 100 MFt; 2018: 80 MFt); EU_KP_16 (230 MFt, 2018-ra 80 MFt); NEMZ_15 (1 380 MFt); NEMZ_16 (2016: 710 MFt, 2017: 697,5 MFt); NEMZ_18 (1 200 Mft); ERA-NET Infect-ERA (2015: 40 MFt, 2016: 40 MFt); ERA-NET E-Rare-3 (2015: 45 MFt, 2016: 45 MFt, 2017: 45 MFt, 2018-ban 45 MFt); M-ERA.NET-2 (2015: 90 MFt, 2016: 90 MFt, 2017: 90 MFt); JPND (2017: 190 MFt); FLAG-ERA JTC (2015: 200 MFt, 2017: 155 MFt); Quant-ERA (2017: 90 MFt); EUREKA_15 (400 MFt); EUREKA_16 (2016: 400 MFt, 2017: 400 MFt); EUREKA_18 (400 MFt); 2018-2.1.2-NEMZ (442 MFt); 2018-2.1.6-NEMZ_ECSEL (760 MFt) |
2,2 |
1,5 |
- |
2,05 |
- |
1,82 |
- |
|
A H2020 Teaming pályázat hazai projektjeinek kiegészítő támogatása |
- |
- |
- |
1,91 |
- |
0,38 |
- |
|
Programalapú bilaterális kutatás-fejlesztési együttműködések Kétoldalú Tudományos és Technológiai (TéT) Együttműködés támogatása |
0,79 |
0,68 |
- |
1,34 |
- |
0,61 |
- |